Европейската прокуратура в София повдигна обвинения в измама срещу четирима заподозрени след разследване на проект за изграждане на системи за сигнализация и телекомуникации по линията Пловдив – Бургас. Проектът е за над 94.5 млн. евро (184 999 094. 97 лв.) и е финансиран от Кохезионния фонд на ЕС.

Повдигнато е обвинение и на бившия директор на Националната компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) Красимир Папукчийски, който е подписал договора с консорциум „Пломбур“, начело с една от най-големите строителни български фирми „Джи Пи Груп“.

Европрокуратурата посочва, че бившият генерален директор на НКЖИ е подписал договора и е разрешил плащанията, въпреки че е знаел, че представената информация не отговаря на истината.

Другите трима обвиняеми за измама са двама управители на италианско дружество и управителя на българската компания, които са част от консорциума, спечелил поръчката, посочват от Европрокуратурата.

Преди около месец сайтът за разследваща журналистика Bird съобщи, че директорът на „Джи Пи Груп“ Стефан Тотев е обвиняем по разследването на Кьовеши, но се крие в в кардиологията на болница „Токуда“, за да не му бъде връчен обвинителния акт.

На трима от обвиняемите е наложена гаранция от 50 000 евро, а на четвъртия – от 5000 евро.

Освен това на управителя на българското дружество е забранено да напуска страната, се казва в съобщението на Европрокуратурата.

Разследването на хората на Кьовеши е по сигнал на разследващия сайт „Биволъ“, който преди около пет години, още по времето на обществената поръчка, разкри, че един от участниците в консорцуима е подал неверни данни за изпълнени обекти. Въпреки това от НКЖИ тогава твърдяха, че няма сигнал за нередности и подписаха договора с консорциум „Пломбур“. Това беше първият договор на „Джи Пи Груп“ в областта на железопътното строителство.

Консорциум „Пломбур“

В консорцуим „Пломбир“ влизат четири дружества. Водещ партньор е „Джи Пи Груп“, а останалите участници са българското дружество „Мармет“ АД, „Бомбардие Транспортейшън Итали“ АД и „Бомбардие Транспортейшън Полска“ ООД.

Според съобщението на Европейската прокуратура законните представители на дружествата, формирали консорциума, са представили невярна информация на НКЖИ, за да получат незаконно средства от ЕС.

От участниците се изискваше да са изграждали GSM-R система, изпълняваща изискванията на технически спецификации за оперативна съвместимост, включваща система от базови станции на жп участък с минимална линейна дължина 60 км. За целта те трябваше да представят референция за изпълнен такъв обект.

В документацията на консорциум „Плобур“ за такъв е посочен „Модернизация на железопътната линия Е30, Етап II. Пилотно внедряване на ERTMS в Полша в участъка Легница (Legnica) – Веглинец (Węgliniec) – Биелава долна (Bielawa Dolna)“, писа „Биволъ“. Според изданието GSM-R система за линия E30 обаче е изградена в рамките на друг проект, изпълнен от австрийската „Капш“.

Измамата

Според Европрокуратурата фирми от консорциума декларирали, че едно от дружествата има предишен опит в областта на глобалните системи за мобилна комуникация в железопътния транспорт (GSM-R) и на бъдещата система за мобилна комуникация в железопътния транспорт (FRMCS), което им е позволило да спечелят търга. Въз основа на събраните доказателства нито едно от четирите дружества не е имало необходимия опит, посочват хората на Кьовеши.

Бившият генерален директор на НКЖИ Красимир Папукчийски и представител на консорциум „Пломбур“ подписват договора за телекомуникации и сигнализация за участък от жп линията Пловдив – Бургас през октомври 2029 г. Сн. НКЖИ

Приема се, че бившият генерален директор на НКЖИ Красимир Папукчийски е подписал договора и е разрешил плащанията, въпреки че е знаел, че представената информация не отговаря на истината.

Консорциум „Пломбур“ е представил и декларация, с която гарантира, че ще изпълни договора сам, без да използва подизпълнител. По-късно обаче те подписват договор с австрийски подизпълнител, който има опит в необходимите работи. Преди това този подизпълнител е бил изключен от процедурата за възлагане на обществена поръчка, тъй като не е отговарял на техническите изисквания, е посочено в съобщението на ЕП.

Поредно дело

Това е поредно дело на Кьовеши у нас и второто в сектора на железопътното строителство.

През лятото на 2023 г. беше съобщено за мащабна акция по дело за възможни злоупотреби и пране на пари, свързани с изпълнението на два големи железопътни проекта на обща стойност 620 млн. лв. с ДДС, от които европейското финансиране е в размер на 241 милиона евро. По случая тогава бяха задържани двама.

Това дело е най-голямото разследване у нас на Европейската прокуратура, следвано от строежа на тунел „Железница“ на магистрала „Струма“, където водещ в консорцума отново е „Джи Пи Груп“.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar