КРС отказа да отнеме лицензите на телекомите
Шефката на КЗП: Мобилните оператори не зачитат потребителите и решенията на съда
Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) отказа да образува производство по отнемане на издадените на трите мобилни предприятия разрешения, съобщи надзорът във вторник. Поводът за решението са получени писма от Комисията за защита на потребителите (КЗП), която в понеделник съобщи, че предлага отнемане на лицензите на телекомите по реда на чл. 232 от Закона за защита на потребителите (ЗЗП).
„Цитираната правна норма предвижда, че в случаите на санкционирано с влязло в сила наказателно постановление нарушение по ЗЗП, контролният орган предлага на органа, издал лиценза и/или разрешителното за упражняване на дейност, неговото отнемане.
Предложението за отнемане/прекратяване на разрешенията на мобилните оператори противоречи на Закона за електронните съобщения (ЗЕС) и на европейската правна рамка. Същото представлява и непропорционална мярка, тъй като не съответства на целите, които се преследват с разрешителния режим, установен в Директива (EС) 2018/1972, а именно да се гарантира правна сигурност и да се насърчи регулаторната предвидимост, с цел установяване на сигурна среда за инвестиции, по-специално за нови безжични широколентови съобщения“, посочи КРС.
Контролният орган напомни, че отнемане на лиценз на мобилен оператор е крайна мярка. Според комисият поставеният от КЗП потребителски проблем може да се реши чрез въвеждане на възпиращи санкции в специализираното законодателство.
Технологичният бизнес: Атаките на КЗП срещу телекомите са популистки и опасни
По-рано Алиансът на технологичната индустрия призова Комисията за защита на потребителите (КЗП) да прекрати своите „абсурдни, безпочвени и правно необосновани атаки“ срещу трите мобилни оператора. Позицията на браншовата организация идва, след като в понеделник шефката на КЗП Мария Филипова поиска от Комисията за регулиране на съобщенията да отнеме лицензите на трите компании за предоставяне на мобилни услуги с аргументация, че системно извършвали нарушения и погазвали правата на потребителите. От КРС още не са излезли с информация по случая, по информация на Mediapool регулаторът се събира на извънредно заседание, за да излезе с решение по искането на Филипова.
Трите оператора имат различни лицензи за различните си дейности и шефката на КЗП не е посочила кои от тях и на какво правно основание иска да бъдат отнети.
Според технологичния алианс с предложението си за отнемане на лицензи КЗП предлага на практика българските потребители да останат без мобилни услуги и интернет свързаност.
„Внушенията за „системни нарушения“ са необосновани и противоречат на истината. Тази безпрецедентна атака срещу телекомуникационния сектор подкопава икономиката, националната сигурност и международната репутация на България“, се посочва в позиция та Алианса на технологичната индустрия (АТИ).
Според организацията изявлението на КЗП от 20 януари 2025 г. e не само лишено от обективност и правна аргументация, но и изпраща тревожен сигнал към чуждестранните инвеститори и стратегическите партньори на България.
„Нагнетяването на популистки внушения срещу ключов сектор е безпрецедентен акт, който застрашава сигурността и икономиката на страната“, смятат представителите на технологичния сектор.
Те отбелязват, че телекомуникационният сектор в България оперира в конкурентна и стриктно регулирана среда и припомнят доклад на ЕК, според който България е сред четирите държави с най-достъпни цени на мобилни услуги в ЕС, а мрежите в страната са сред най-бързите в света. „Въпреки това, вместо подкрепа за дигитализацията и устойчивото развитие, виждаме безпочвени атаки срещу един от най-добре регулираните сектори, който всяка година инвестира милиарди левове в българската икономика“, възмущават се членовете на АТИ, сред които са и трите мобилни оператора.
Организацията цитира и годишния доклад на Комисията за регулиране на съобщенията за 2023 г., според който жалбите от потребители на телекомуникационни услуги са намалели с близо 10% спрямо предходната година, а значителна част от разгледаните случаи са били решени в полза на потребителите. Затова според тях „твърдението за „системни нарушения“ от страна на мобилните оператори е голословно и напълно несъстоятелно“.
„Още по-абсурдно е, че докато КЗП атакува операторите с недоказани обвинения, реалните проблеми на потребителите – измами и недостатъчна регулация на неконтролирани дигитални платформи – остават извън нейното внимание. Това поставя под съмнение компетентността и истинските мотиви за действията на комисията“, посочва се в становището на АТИ.
Алиансът призовава за „незабавно прекратяване на това опасно и безотговорно поведение на КЗП“. Организацията също така настоява за регулаторна стабилност, експертен подход и реални политики, които защитават интересите на потребителите, а не личния имидж на отделни държавни служители.
„Отговорните институции трябва ясно да заявят, че българската държава няма да толерира популистки действия, които поставят под риск цифровата свързаност, икономиката и националната сигурност“, завършва позицията на технологичния бизнес.
Атаката на Филипова срещу телекомите и поредната, след като първо им забрани регламентирани в общите им условия дествия около неустойките при предсрочно прекратяване на договорите от страна на клиентите, а след това забрани на „Йеттел“ и „Виваком“ да вдигнат цените на абонаментните си планове. Това се обжалва от двата телекома пред съда.
Мария Филипова: Телекомите не зачитат потребителите и решенията на съда
От становището на АТИ, публикувано днес по повод предложението на Комисията за защита на потребителите (КЗП) за отнемане лицензите на телекомите, разбирам, че трите мобилни оператора възприемат себе си като целия сектор на телекомуникационни услуги в България. Това се казва в позиция на председателя на КЗП Мария Филипова, изпратена до медиите.
Според нея това за пореден път демонстрира тяхното пренебрежителното отношение към останалите участници в този пазарен сектор, а именно всички други доставчици и клиентите на електронни съобщителни услуги. От съобщенията не става ясно кои са „другите доставчици“, освен трите мобилни оператора.
Също така се забелязва, че АТИ придава значение единствено на контролната дейност на КРС, а дейността на другите държавни органи и по-конкретно на КЗП е незначителна и необоснована, смята Мария Филипова. Според нея очевидно Алиансът на технологичната индустрия (АТИ) не счита, че дейността по защитата на потребителските права заслужава вниманието на трите оператора.
Най-лошо впечатление оставя фактът, че в становището на АТИ нито веднъж не се коментира мнението на клиентите на трите телекома, посочва шефката на КЗП. Според нея представената от тях гледна точка е изключително едностранчива и отчита единствено интересите на трите оператора.
Явно потребителят, според тях, не е съществена част в отношенията му с търговците и е длъжен само да плаща „изгодните“ за него цени, посочва Филипова.
Според нея „особено притеснително е, че Алиансът квалифицира като необосновани твърдения, установените и доказани факти с влезли в сила съдебни решения“.В съобщението не е посочено и не става ясно, кои решения на съда визира Филипова.
„Несъобразяването от страна на мобилните оператори с волята на законодателната власт, неприемането на изпълнението на законовите задължения на КЗП и неизпълнението на влезли в сила съдебни актове подкопава правовия ред и устоите на демократичното общество в Република България“, напомня шефката на КЗП.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте