Инвеститорите в „Исторически парк“, чийто създател и идеолог е Ивелин Михайлов, били подтиквани да сменяват настоящите си адреси с такива в село Неофит Рилски, за да могат да гласуват за партия „Величие“ на местните избори миналата есен. От тях било искано още да участват в изборите като застъпници на партията. За да си върват инвестираните суми пък се изисквало да вкарат във финансовата схема, за която „Капитал“ пише от години, други хора със същата стойност на инвестицията. Това разказа инвеститорът в „Исторически парк“ Симеон Иванов пред временната парламентарна комисия, която разследва дейността на Ивелин Михайлов.

По време на днешното първо заседание на комисията бяха изслушани още доц. Григор Сарийски и полк. Стефан Калчев – всички поканени по предложение на Цвета Рангелова от „Възраждане“. Сарийски участваше в инициативата за референдум срещу еврото на „Възраждане“, а полк. Калчев е бивш инвеститор и собственик на частна охранителна фирма, занимавала се с охраната на „Исторически парк“.

Под ръководството на Рангелова, чийто лидер Костадин Костадинов в миналото имаше близки отношения с Ивелин Михайлов, в комисията бе допуснато на гостите Симеон Милков и Любомир Жечев да задават въпроси на присъстващите, да правят предложения за работата на комисията и да коментират разкритията.

В рамките на първото четиричасово заседание на комисията, тримата представители на ГЕРБ изобщо не се появиха, докато депутатите от ДПС си тръгнаха рано и не зададоха нито един въпрос. В тяхно отсъствие останалите членове на комисията решиха да се съберат отново още този петък, когато ще бъдат изслушани Симон Милков, който има „Ютуб“ канал, министърът на вътрешните работи Калин Стоянов, главният секретар на МВР Димитър Кангалджиев, изпълнителният директор на Националната агенция за приходите Румен Спецов, както и и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов.

„Противоречи на здравата логика“

Първи днес в комисия говори доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания на БАН, който заяви, че откакто е създаден паркът, той генерира само загуби, заради което очакванията за печалби са „нереалистични и недостижими“, а твърдението, че „Исторически парк“ е предприятие „противоречи на здравата логика“. Той изтъкна, че последните финансови данни за парка са от 2021 г., а заради липсата на първични счетоводни данни – като информация за продадени билети за вход и нощувки, не може да се направи оценка на реалното финансово състояние на парка.

Той добави, че стойността на активите е около 13.5 млн. лв, като ако дружеството се ликвидира тази сума не би била достатъчна, за да се покрият всички негови задължения. Сарийски каза още, че има данни за хора, от които са искани заеми, а им е било представяно, че чрез запис на заповеди са ставали акционери. Той изтъкна, че в акционерната книга не фигурират хората, с инвестиции в парка. По думите му в нея са вписани само тримата мажоритарни акционери.

„Няма потенциал за реализиране на приходи, инвеститорите няма да могат да имат дивиденти“, добави доц. Сарийски и обясни, че дружеството е декларирало загуба от 6 млн. лв., като дивиденти ще могат да се раздават едва след като изплати загубите си и излезе на печалба.

Той каза още, че според него при набирането на инвестициите паркът не е провел кампания за публично предлагане на ценни книжа по процедурите на закона, както и че голяма част от сумите са постъпвали в брой и очевидно за тях не са били плащани данъци. Това му предположение бе потвърдено от полк. Стефан Калчев и Симеон Иванов, които пред комисията потвърдиха, че направените от тях инвестиции са правени в кеш.

Калчев заяви, че Ивелин Михайлов му дължи 445 хиляди лева – лични и служебни средства. По думите му в това число влизат възнаграждения по 6-годишен договор за охрана на парка, както и 190 хил. лева, които дал в кеш като инвестиция в парка. Той съобщи, че това най-често се случвало на бензиностанция по пътя за село Неофит Рилски. Той каза още, че за инвестициите си получил обратно за всичките години само около 40 хил. лв., като те обикновено били вадени от сакове с пари, които държал в багажника си.

Другият инвеститор в парка Симеон Иванов също дал сумата от 10 хиляди лева в брой, но чрез посредник – Мирослав Стоянов. С него той сключил договор за заем на фирма „Сборувам“, като според уговорката трябвало да получава лихва от 1% на месец и падеж в края на март тази година. Иванов съобщи, че му е обяснено, че със сумата му ще се плащат заплати на работници, работещи за изграждането на къща в Неофит Рилски. Миналата пролет той бил поддикнат да смени настоящия си адрес, а по-късно му било намекнато, че за да си получи парите си обратно, е трябвало да намери някой друг, който да вложи същата сума при същите условия.

„Беше ми казано, че трябва да намеря някой друг, който трябва да инвестира със същата сума, за да може на мен да ми бъдат върнати парите.“

На 23 март тази година вложената от него сума не била върната, а малко по-късно той разказва за случая си в Ютуб канал. След това му участие с него се свързва адвокат Димитър Петков, който му обещава, че ще помогне да си върне сумата. Въпросният адвокат се оказал близък до финансовия посредник Мирослав Стоянов, като днес сумата му била върната в столичен мол чрез разписка без име и фирма на юридическо или физическо лице. Адвокатът знаел за предстоящото днес изслушване на Симеон Иванов и днес присъства в парламентарната комисия.

Пред депутатите той не даде отговор защо като адвокат е позволил разписката за върнатата сума да няма основните ди атрибути, както и защо е позволил на Симеон Иванов да се откаже от лихвата, която по договор му се дължала.

Опасни сгради без разрешителни, строени с материали от разрушени сгради

Симеон Иванов, чиято инвестиция от 10 хил. лева била върната днес без натрупаните лихви след интервюто му за Ютуб канал и изненадващо последвалата поява на адвокат, близък до финансовия посредник, разказа, че през пролетта на миналата година от него било поискано да смени настоящия си адрес с такъв в село Неофит Рилски, за да може шест месеца по-късно да гласува за местните избори, но в населеното място. Той разкри, че не е посещавал селото, а заявлението за смяна на адреса му било подписано в офиса, в който работи, поради което няма информация дали и колко други инвеститори в „Исторически парк“ са сменявали адресите си и дали и колко от тях са с идентичен като неговия нов адрес.

Любопитни детайли за сградите в селото и „Исторически парк“ разкри бившият охранител на парка Стефан Калчев, който заяви, че е имало случаи при които извън позволеното време, включително и през нощта, са пристигали камиони със строителни материали от цялата страна. По думите му камъни, използвани за изграждането на сградите, били от стари сгради и училища от цялата страна. Калчев съобщи още, че една от големите доставки е на павета, като по думите му те дошли от град Дряново.

Калчев каза още, че имало и случай за сгради без акт 16, както и че работещите в парка нямали трудови договори. По думите му за шесте години, в които е отговарял за парка, не била извършена нито една проверка. Той добави, че смята, че това се дължи на политическо покровителство от политическа сила.

Заплахи, оръжия и „справяне“ с журналисти

От днешното изслушване стана ясно, че двамата инвеститори – Калчев и Иванов са били заплашвани. Симеон Иванов разказа за натиск от страна на финансовия посредник Мирослав Стоянов, за който знаел, че има пистолет и криминално минало, заради което имал „леки притеснения за собствената си безопасност“.

Полковник Калчев заяви, че към него заплахи отправял директно Ивелин Михайлов. Той разкри че Михайлов искал да се „справи“ с разследващия журналист на „Капитал“ Йоан Запрянов, който първи разкри схемите зад „Исторически парк“.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar