Киселова готова да стане служебен премиер
Човекът, с когото живея, каза да приема поста, ако се налага
Този парламент няма да бърза с промяна на правилата за изборите, даде знак председателката
„От отговорност не бягам.“ Така новоизбраната шефка на 51-ото народно събрание Наталия Киселова отговори дали е готова да стане служебен премиер, ако се стигне до това и президентът Румен Радев ѝ предложи.
Киселова бе избрана за председател на парламента на 6 декември и от 11-ия опит на депутатите да си назначат шеф. Тя бе издигната за поста от БСП и получи подкрепата на ГЕРБ, ПП-ДБ и АПС. Като шеф на парламента е един от възможните хора, сред които Радев може да избира за служебен премиер.
„Ако се стигне до тази хипотеза, а аз се надявам да не се стигне, то преговори може да се водят и с г-жа Горица Кожарева (зам.-шефката на Сметната палата – б.р.), макар преди да не беше приет съставът ѝ за правителство. Има и един, на когото жена му не му дава (другият зам.-шеф на Сметната палата Тошко Тодоров – б.р.). Човекът, с когото аз живея, пък ми каза, че ако се налага, ще приемам. Да знаете, мъжът ми не е против“, шеговито подхвърли Киселова по-късно на представянето на книгата си „Живата конституция“.
Ако бъде избрана за служебен премиер, то работата ѝ в парламента ще се поеме от един от зам.-шефовете, напомни тя. Проблем няма да има и с приемането на закони, тъй като в Народното събрание ще останат 239 депутати.
„Според мен единствената пречка е, че
ако бъде избран за служебен премиер, председателят няма да може да бъде кандидат за народен представител“,
посочи тя.
„С последните промени в конституцията опитаха да ограничат президента, но така донесоха още една криза“, коментира още Киселова.
„Мислех, че всеки човек може да бъде убеден в нещо, ако се разговаря с него разумно. Разговаряме, убеждаваме и те през цялото време гледат какво пише в социалните мрежи. Те не мислят как да се направи нещо, което да бъде стабилно или да мислят малко по-напред, поне 5 крачки. Единственото, за което мислят, е какво ще се каже в техните затворени групи или какво ще излезе в някоя от мрежите или сайтовете.
В последните 10 дни прочетох за себе си толкова неща накуп, че ако ги бях чела едно по едно, това сигурно щеше да ме мотивира да кажа:
Абе, момчета, я да помислим…“,
разказа още Киселова.
Според нея трябва да се обсъди дали пред Нова година да има промени в Изборния кодекс. „Не мисля, че трябва да се фокусираме върху повече от една или две задачи. А едната трябва да е бюджетът“, каза още тя.
Специалисти по изборно законодателство в момента в Народното събрание няма, затова да се внимава с промени в Изборния кодекс, посъветва и предшественичката ѝ и конституционалист Ива Митева пред Би Ти Ви.
„Да, новата председателка на НС Наталия Киселова работеше в президентството, но не виждам влияние на Румен Радев в избора ѝ. И за мен се пишеха много неща, когато бях начело на парламента, и знам, че 99% са неистина“, коментира още Митева. Според нея Киселова дори е работила по-тясно с екипа на вицепрезидента Илияна Йотова. Доцентката бе съветник по правни въпроси на Радев в първата година от първия му мандат. Този пост обаче тя заемаше отпреди това – откакто държавен глава бе Росен Плевнелиев от ГЕРБ.
„Доц. Киселова бе в научното ми жури, когато бях докторант. Като експертност категорично тя бе най-добрият избор, но замисълът тук беше друг. Надявам се все пак
да успее да успокои политическите страсти
и да стане консенсусна, обединителна фигура“, коментира още Митева. Тя разказа, че е останала изненадана от решението на ПП-ДБ да се отдръпнат от кандидатите си за шефове на парламента – бившия регионален министър Андрей Цеков и лидера на ДСБ Атанас Атанасов.
„Нямаше я тази защита, която БСП показа по отношение на своя кандидат Киселова, а те се отказаха толкова бързо. Затова поздравявам БСП – до последно си защитиха кандидата, така се прави“, категорична бе тя. Митева обаче се учуди как социалистите в началото твърдели, че в декларацията на ПП-ДБ за санитарен кордон около лидера на ДПС-НН Делян Пеевски има противоконституционни неща, а после са я подписали. Напомни и че това не е документ, който да е внесен, няма да стане акт на НС, а е заявено политическо намерение, отношение към теми като борбата с корупцията и съдебния закон, основа за прегрупиране на силите.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте