За пръв път в историята американски съд допусна обръщение на жертва на убийство, генерирано с изкуствен интелект, съобщава Нова телевизия. Кристофър Пелки, ветеран от Ирак и Афганистан, е застрелян след спречкване на пътя през 2021 година. Четири години по-късно, семейството му използва генерирания му от компютър образ по време на произнасянето на присъдата.

Убиецът беше признат за виновен в непредумишлено убийство и получи присъда от 10 години и 6 месеца. Дигиталният аватар казва на убиеца „Жалко, че се срещнахме при тези обстоятелства. В друг живот може би щяхме да бъдем приятели“. За моралната справедливост говори сестрата на загиналия мъж – Стейси.

„Брат ми беше на приятелски мач по софтбол. В края на мача той си тръгва от паркинга и само 2 км след това вече е мъртъв. Колата му е била изпреварена от друг шофьор, което е ядосало брат ми и това го е провокирало да извърши същата маневра, като го задминал и спрял на светофара. Човекът му свирнал с клаксона, а брат ми излязъл от колата и попитал какъв е проблемът. Другият водач обаче извадил оръжие и стрелял два пъти. Единият куршум оцелил кола с две малки деца, а другият – улучил брат ми директно в сърцето. Умирал е докато му повтаряли, че семейството му го обича“, разказа Стейси за NOVA.

Но как, 4 години по-късно, се ражда идеята Кристофър Пелки да бъде съживен чрез изкуствен интелект?

„През 2023 г. съдът постанови присъда за непредумишлено убийство – най-леката възможна за такова деяние. След две години се проведе нов процес – за да се представят доказателствата в тяхната цялост. През март 2025 г. съдът отново постанови непредумишлено убийство – имахме 30 дни да се подготвим за подготвяне на присъдата. Затова се свързахме с познати на брат ми – да напишат писмо, за да покажем как загубата е променила живота ни – 49 души го направиха. Две години писах своето писмо, но когато дойде моментът, блокирах. Всички бяхме облени в сълзи. Тогава си помислих – ами ако не говоря аз, а Крис? Не като дух, а като етика и послание. Написах нещо, което вярвам ,че той би казал. И създадохме ИИ видео с неговия образ и глас. То беше последното нещо, което съдията видя. Знаех, че ще бъде въздействащо. Направихме всичко възможно, за да върнем Крис към живота в очите на съдията. И това подейства“, разкри Стейси.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

1
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
tag game
tag game
19 май 2025 9:56
Гост

The use of AI to recreate a murder victim’s voice for tag game is groundbreaking, highlighting the emotional impact of technology in seeking justice and humanizing the victim’s story.