Приятелска услуга за скок с парашут от балон с горещ въздух завърши с един починал и един тежко ранен, който е между живота и смъртта. Трагедията се разигра в сряда сутринта край софийското с. Литаково.

Трима мъже се качили на балона, за да скачат. Четвърти управлявал въздушното превозно средство. Било рано, още имало мъгла. Въпреки това мъжете не се отказали. Двама скочили с парашути, а един – с парапланер. Заради мъглата обаче мъжете нямали ориентация на какво разстояние са от земята.

В последния момент двамата видели земята и дръпнали ръчката за отварянето на парашутите. Единият починал на място, а другият е в болница с тежки наранявания. Парапланеристът се разминал без травми.

Той се обадил на спешния тел. 112 и обяснил за мъглата. На място пристигнали полицаи, пожарникари и екип на Спешна помощ. Единият мъж, на 28 години, обаче вече бил мъртъв. Другия, на 37 г., медиците закарали в болница „Св. Анна“ в София. Състоянието му изисквало светкавични действия и е изключително рисково, коментираха за „24 часа“ от здравната институция. Мъжът имал травми на лумбални прешлени и бил пренасочен към реанимацията на болницата.

„С балона не е имало проблеми. Те са луди глави, много ниско си отварят парашутите“, разказа пред Би Ти Ви Веселин Тодоров, който е собственик на балона. Късно следобед той бе арестуван. Мъжът е от близкото с. Трудовец. Баща му е бил общински съветник, а балонът дори е участвал в празненствата за Коледа в Ботевград.

„Това не е услуга за скачане. Приятелска услуга е. Момчето, което е скочило, има 600 скока, не е така вие да дойдете и да си платите и да скочите“, каза още мъжът.

Балонът няма документи, регистрация и летателна годност, а пилотът, който го е управлявал, е без лиценз, обясни шефката на Гражданска въздухоплавателна администрация Анелия Маринова. Тя посочи, че имало няколко сигнала срещу пилота, а последната проверка била на 13 октомври и предстояло да бъде глобен между 3 хил. и 10 хил. лв.

От общо 11 балона в страната 4 са годни за летене. Според Маринова, макар скоковете с парашути от подобно летателно средство да са позволени, ще се търсят законодателни промени. Можело да се иска и конфискация на въздухоплавателните средства, с които се извършват полети, които са в нарушение на нормативната уредба.

Разследването се води за причиняване на смърт поради незнание или немарливо изпълнение на занятие или на друга правно регламентирана дейност. Предвиденото наказание е от 1 до 6 години затвор.

Това е четвърти инцидент с парашути в София-област тази година. На 5 юни мъж се приземи лошо след скок и бе откаран в болница с травми на краката. На 11 юли жена също бе настанена за лечение. А на 25 август двама приятели се приземиха върху паркирана в село Черньово кола. Досегашните инциденти обаче се разминаваха без тежки травми, само със счупвания.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar