Престъпна организация, подготвяща и продаваща фалшиви произведения на изкуството в чужбина, е разкрита в съседна Гърция. Предполага се, че картината на Джаксън Полък, открита у нас през март тази година, е тяхно дело.

Групата е идентифицирана след разследване на случай с трафик на картина. Полицията в Гърция е установила и задържала петима души, като междувременно са иззети общо 18 картини, два лаптопа, пломби, две пещи за състаряване на произведения на изкуството, сертификати за автентичност и редица печати и други документи.

Задържаните лица са продавали картини, смятани за дело на известни художници, на физически лица, колекционери и аукционни къщи. Вече са им повдигнати обвинения за участие в престъпна организация, фалшификация, измама, пране на пари и нарушаване на закона за авторското право, съобщават от Отдела за борба с организираната престъпност към Главна областна дирекция на полицията на остров Крит.

Спецакцията в Гърция беше предшествана от разследване от Отдела за опазване на културното наследство на българските власти, провела се в тясно сътрудничество с представители на Европол в началото на 2023 г. Така беше спряна покупко-продажба на картина, за която трябваше да бъдат платени 12 милиона евро.

Последваха претърсвания на къщи и склад в Атика. Намерените картини са изследвани от експерти. Те твърдят, че става дума за изцяло подправени художествени произведения, имитиращи почерка на съответния художник. Подписите, които носят платната, също са подправени.

По-нататъшното разследване разкри, че организираната група съществува от 2014 г. Членовете ѝ са си набавяли хартия в стар стил и машини за стареене, за създаване на подправени картини. След това са отпечатвали върху платната дори фалшиви ръкописни посвещения.

Изфабрикували са дори фалшиви заглавия на статии, за които се предполага, че са писани от видни историци и изследователи на изкуството от преди няколко века. Чрез международна мрежа, която са разработили за популяризиране на творбите си, те публикували картините в електронни търгове и каталози, обясняват още от полицията.

Задържаните в Гърция лица са 35-годишен мъж (сочен за лидер на престъпната организация), 61-годишен мъж (художник), 69-годишна жена (представяща се за колекционер и организираща контактите с чужбина), 56-годишен мъж (организирал доставките) и 48-годишен собственик на магазин за пощенски марки (снабдявал организацията с подправени печати).

Трима от тях са държали значителни суми пари в банкови сметки, въпреки че на документи не развиват никаква професионална или бизнес дейност. Всяка година групата е имала около 6 милиона евро печалба от незаконната си дейност.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar