Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) осъди Русия да плати на опозиционера Алексей Навални 40 000 евро обезщетение за морални вреди.

Съдът постанови, че руските власти не са провели правилно разследване на евентуално отравяне на политика през август 2020 г. В решението на съда се посочва, че разследването не е взело предвид политическите мотиви зад отравянето и евентуалното използване на забранени химически оръжия. Русия не е изпълнила решенията на ЕСПЧ от март 2022 г. насам.

„Съдът постанови, че действително е съществувал риск от сериозна непосредствена опасност за живота на Навални при подозрителни обстоятелства, което автоматично е задължавало държавата да проведе ефективно разследване съгласно член 2 (от Конвенцията)“, пише в решението.

ЕСПЧ посочва, че разследването на обстоятелствата на отравянето, започнато от руските власти, не е било предоставено за проверка, което е направило невъзможно „идентифицирането и, ако е необходимо, наказването на отговорните лица“.

ЕСПЧ счита, че е било необходимо да се разследва евентуалното участие на държавни агенти в отравянето на политика. Позовавайки се на предишното си решение, съдът обяснява това с факта, че Алексей Навални е бил наблюдаван от службите за сигурност.

В решението на ЕСПЧ се посочва, че приоритет на разследването е трябвало да бъде евентуалното използване на забранени химически оръжия при отравянето. В този параграф съдът се позовава на решение на експерти от Организацията за забрана на химическите оръжия, които са открили следи от отровното вещество в проби от тялото на опозиционния лидер.

„Разработването и използването на такива химикали изисква време, умения и ниво на организация, които едва ли могат да бъдат постигнати от лица, които не са свързани с държавни институции“, подчертава ЕСПЧ.

Алексей Навални беше хоспитализиран през август 2020 г. в Омск. По-късно той беше транспортиран със самолет до Германия. Германското правителство заяви, позовавайки се на военни медици, че опозиционният лидер е бил отровен с вещество от групата на бойните отровни вещества „Новичок“. След това заключенията на германските експерти са потвърдени независимо от шведски и френски лаборатории.

Кремъл обяви, че не е получил от германските власти резултатите от тестовете на Алексей Навални и заключенията на експертите относно причините за отравянето му. Освен това при тестовете, извършени в Русия, не са били открити никакви отрови. В тази връзка Следственият комитет и руското Министерство на вътрешните работи отказаха да започнат наказателно производство.

Руското външно министерство определи отравянето на опозиционния лидер с „Новичок“ като „фантастична история, инициирана по подстрекателство на Берлин от неговите евроатлантически съюзници“.

През декември 2020 г. журналисти от няколко медии, между които Си Ен Ен и „Шпигел“, публикуваха разследване, в което осем офицери от ФСБ бяха посочени като възможни отровители на политика. Офицери от Института по криминалистика на ФСБ са следили Алексей Навални от 2017 г. и за първи път са се опитали да го отровят през юни 2020 г. ФСБ нарече твърденията за участие на служители в отравянето на Алексей Навални „планирана провокация, целяща да дискредитира ФСБ и нейните служители“.

През март 2022 г. Русия беше изключена от Съвета на Европа. През лятото на 2022 г. руският президент Владимир Путин подписа закон, който позволява неизпълнение на решенията на ЕСПЧ, издадени след 15 март 2022 г.

На 2 февруари 2021 г. Алексей Навални получи условна присъда по дело за неизгоден договор, въпреки че през 2013 г. адвокатите на жалбоподателя „Ив Роше Восток“ изпращат писмо до руската прокуратура, в което декларират, че фирмата им не е претърпяла имуществени вреди от договора си с компанията „Главподписка“ на братята Навални. По същия случай през 2017 г. Съдът в Страсбург осъди Русия да плати обезщетение на Навални за „произволното и необосновано“ наказателно преследване.

След връщането на опозиционния лидер от лечението му в Германия обаче руски съд постанови, че с пътуването си той е нарушил пробацията, тъй като съгласно условната присъда е трябвало да се явява периодично в регионалния инспекторат. В резултат Навални беше осъден ефективно на 3,5 години затвор. А през март 2022 г. бе осъден на още 9 години затвор по обвинения аз неуважение към съда.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar