– Доц. Орманджиев, може ли без избран председател да се конституират парламентарните групи – идеята за авариен изход от блокажа, която неофициално се коментира през последните дни?

– В чл. 99 на конституцията се казва, че президентът започва консултации с парламентарните групи, а за да бъдат сформирани, трябва да има нормативно основание. Това основание се намира в правилника за организация на Народното събрание. Тъй като в момента още не е конституирано, то няма правилник. Би следвало парламентът да гласува нарочно решение, за да може да приложи правилника на 50-ото НС до момента, в който приеме самостоятелен. Тоест то може да гласува да остави правилника на предишния парламент или да приеме нов.

Парламентарните групи би следвало да се формират на основание на правилника и това става с нарочно решение на групата. В правилника на 50-ото НС в чл.13 е посочено какво се случва по отношение на групите – трябва да имат членски състав, подпис на членовете и това да се впише в публичния регистър при председателя на НС.

В момента имаме председател, който има функцията пред него да се положи клетва и да се изберат председател и заместници. Правилникът на 50-ото НС не може автоматично да се приеме, а

следва да има нарочно решение на парламента. Иначе няма основание за формиране на парламентарните групи

Пак в правилника има един срок – казано е, че формирането на парламентарните групи става на първото заседание на НС. Сега сме точно в тази хипотеза, но групите още не са вписани, защото няма на какво основание да го направят.

– Може ли да бъде включена точка за гласуване на решение, с което се казва, че се приема правилникът на 50-ото НС?

– Струва ми се, че точно така ще направят, но въпросът е кога. Важното е, че народните представители са положили клетва, тоест

те са встъпили в изпълнение на пълномощията си

Но първото заседание не е завършило, защото трябва да изберат председател, заместници и да си формират парламентарните групи.

– А може ли с решение да впишат, че променят правилника на 50-ото НС, така че парламентарните групи да се вписват преди избора на председател?

– Те така или иначе трябва с решение да обявят, че приемат стария правилник, защото в противен случай няма на какво основание да действат.

Спорният момент идва оттам, че парламентарните групи трябва да бъдат вписани в регистър, който се води при председателя на НС. Така е записано пак в правилника. Зависи обаче как ще го тълкуват, защото сегашният председател е временен.

Не знам дали ще стигнат до тази идея, би следвало така да направят, но вероятно някой трябва да им каже редакцията.

Но в правилника не е само това. В него например има и финансови правила, чрез които се определят заплатите им.

– Значи в решението може да пише, че първо групите се конституират, после се избира председател?

– Записано е, че председателят се избира и групите се вписват до края на първото заседание. Логиката е председателят да е преди групите, защото в конституцията се казва кое първо се прави.

Основният спорен въпрос е дали първо трябва да се избере председател, а след това да започне приложимост на актовете.

– По отношение на парламентарните групи няма спорни моменти, но изборът на председател затруднява депутатите. Така че не е ли по-разумно да направят това, което е по-лесно?

– Въпросът е по какъв начин ще напишат решението, защото после някой може да го атакува.

– Ако всички парламентарни партии се обединят около подобна идея, кой би имал интерес?

– По принцип може и никой да няма интерес. Въпросът е в кой момент на първото заседание ще го направят.

Двата варианта са или да приемат решение за правилника, преди да изберат председател, което все пак е малко спорно от конституционна гледна точка, или първо да изберат председател.

– Делата в КС за „домовата книга“ и изборите не ги ли затормозяват допълнително?

– Вероятно. Те са се вгледали в текста за т.нар. домова книга и че председателят на Народното събрание е потенциален кандидат за министър-председател. Залогът е там.

– Може ли първото заседание да продължи, докато КС се произнесе по т.нар. домова книга?

– Няма срок колко ще продължава първото заседание, всичко зависи от народните представители. Но ако няма избран председател, то не може да действа като законодателен орган и да провежда парламентарен контрол.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

1
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
James Henry
James Henry
29 ноември 2024 13:12
Гост

Всъщност четях статията ви и намерих наистина интересна информация. Нещото е съвсем ясно, че просто искам да благодаря за това. Snaptik