Делото за лидер на БСП стигна най-после до върховния съд, до края на август окончателно ясно приключва ли ерата на Нинова
Заради проточването на съдебната сага пленумът даде на Зафиров мандат да подписва документи и листи за изборите
Партийните неволи в БСП са към своя край. След повече от месец отлагане делото за това кой ще представлява соцпартията най-накрая стигна до Върховния касационен съд.
На 10 юли Софийският градски съд
заличи Корнелия Нинова като председател
и вписа като представляващ партията временния Атанас Зафиров. Решението обаче се обжалва от бившия депутат и близък до екслидерката Крум Дончев.
Така едва на 14 август документите бяха придвижени от СГС до върховния съд, за да може да се даде ход на делото. ВКС има срок за произнасяне в рамките на 2 седмици и се очаква до края на август сагата да бъде разплетена. До делото се стигна, след като Нинова подаде оставка след изборите на 9 юни, а Националният съвет избра зам.-шефа на партията Зафиров за временно изпълняващ длъжността до провеждането на нов избор на лидер.
Заради съдебния спор обаче де юре все още лидер се води Нинова и тя е тази, която може да разписва документите на БСП. Самата тя неведнъж в последните седмици акцентира на това. Всичко това наложи Националният съвет да излезе с изрично решение в събота, с което упълномощи Зафиров да подпише споразумението за голямата лява коалиция, документите на партията за изборите и кандидат депутатските листи.
В тях вече няма да намери място самата Нинова, даде знак Зафиров. И обясни, че
тя беше 12 г. като депутат
и според приетите по нейно настояване поправки в устава няма право на повече време в парламента. Това твърдение обаче се оспорва от близките до бившата лидерка депутати, като Иван Ченчев обясни, че не трябва да се броят годините, през които тя е била начело на партията.
Предстои Изпълнителното бюро да вземе и решение дали ще има наказание за Нинова и приближените ѝ, след като те бяха обвинени от пленума в саботаж, а някои от членовете му дори са поискали да бъде изключена. Решението ще се вземе на следващото заседание на Националния съвет. А предвидените в устава наказания са 5 – забележка, порицание, разграничаване, временно отнемане на права за заемане на партийни длъжности и изключване.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте