Илиян Тодоров, който е осъден за двойното убийство пред дискотека „Соло“ и от март т.г. изтърпява присъдата си, след като беше заловен след 13 години издирване, е поискал от Върховния касационен съд да възобнови делото му и да го върне за ново разглеждане на Софийския апелативен съд.

Върховните магистрати ще разгледат искането за възобновяване на 26 септември. Мотивът на Тодоров да иска процедурата е, че втората и третата инстанция се произнесоха по делото му в негово отсъствие, след като той избяга и се укри. Тъй като задочното производство срещу него е започнало от апелативната инстанция, това е съдът, пред който Тодоров иска ново разглеждане.

Задочно осъденият Тодоров беше върнат в България от Узбекистан на 1 март.

Жестокото двойно убийство на Кирил Въжаров и Васил Александров беше извършено в ранните часове на 18 април 2009 г. в центъра на София след спречкване на две компании. Намушкан от Тодоров, 21-годишният Кирил Въжаров, вратар на националния отбор по хокей на лед, издъхна на място, а 24-годишният Васил Александров – в линейката на път за болница. Тежко ранен беше приятелят им Кирил Димитров.

На 9 декември 2011 г. съдия Румяна Ченалова от Софийския градски съд оправда Тодоров с мотива, че вината му не била доказана. Присъдата обаче бе подписана с особено мнение от едната съдийка в състава – Мария Дончева. С оправдателната присъда Тодоров беше пуснат на свобода. Веднага след това той изчезна.

Софийският апелативен съд събори присъдата на Ченалова и прие, че има доказателства за вината на Тодоров. Той беше осъден за 2 убийства по хулигански подбуди и опит за убийство на доживотен затвор, както и да плати по 150 000 лева обезщетение за семействата на убитите Кирил Въжаров и Васил Александров и 50 000 лева на ранения Кирил Димитров.

Илиян Тодоров не се появи на нито едно заседание по делото на втората инстанция. Чрез адвоката му присъдата на Софийския апелативен съд беше обжалвана пред ВКС. На 4 декември 2013 г. върховният съд окончателно потвърди присъдата му. Дни по-късно се оказа, че от „Охрана на съдебната власт“ не могат да намерят Тодоров, за да го приведат в затвора в София. Той беше в неизвестност до задържането му в Узбекистан в началото на март м.г., при опит да напусне страната през летището в Ташкент с полет за Истанбул.

При гранична проверка, летищните власти са установили, че Тодоров използва фалшив руски паспорт и са го задържали. Установили реалната му самоличност и тогава разбират, че Тодоров е издирван с червена бюлетина на Интерпол. Върховната касационна прокуратура поиска екстрадицията на Тодоров, за да изтърпи той в България доживотната си присъда. Срещу Тодоров обаче е беше образувано дело в Узбекистан заради фалшивия паспорт и той беше осъден в Ташкент на 5 години и 1 месец затвор.

Той обаче беше амнистиран от президента Шавкат Мирзийоев, след което той беше задържан, за да бъде екстрадиран.

ЗА СЪЩАТА ДАТА

На 26 септември ВКС ще разгледа и делото срещу Георги Семерджиев, подсъдим за катастрофата на бул. „Черни връх“ от 5 юли 2022 г., при която загинаха две млади жени. Първите две инстанции признаха Семерджиев за виновен по 5 обвинения. Освен за причиняването на смъртта на момичетата, той беше осъден и за това, че е шофирал след употреба на наркотици, че е ползвал фалшива шофьорска книжка, че колата му е била с неистински регистрационни табели, че е държал наркотици. Семерджиев беше осъден на 20 години затвор, 7000 лв. глоба, както и да плати обезщетения на близките на жертвите си.

Сега защитата му иска върховният съд да отмени осъдителната присъда и да го оправдае, или да върне делото за ново разглеждане, или да му даде по-леко наказание.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar