Нови 24 млн. лв. загуби за бюджета от работата на енергийни дружества, свързвани с бизнесмена Христо Ковачки, отчита Националната агенция по приходите, след като давността за тази сума е изтекла в началото на октомври 2023 г., а хазната не е успяла да си събере дължими данъци и осигуровки от въглищната империя „Ковачки“.

Сумата на неплатените задължения с изтекла давност нараства значително за последните три години – към края на 2020 г. те са били 10 млн. лв., сочат данни на данъчните, предоставени на екоорганизацията „Грийнпийс“ – България по Закона за достъп до информация. Те се отнасят за 19 дружества, свързани с Ковачки – осем мини за добив на въглища и единайсет въглищни централи и топлофикации.

Сред тях са някои от най-старите и замърсяващи предприятия в българската енергетика: ТЕЦ „Брикел“ в Гълъбово, ТЕЦ „Марица 3“ в Димитровград, ТЕЦ „Република“ в Перник, ТЕЦ „Бобов дол“ в Големо село, които регулярно обгазяват съседните населени места със серен диоксид и прах.

„Когато някой не плаща дължимите данъци и осигуровки, сметката плаща цялото общество. Тази измерима финансова цена е само добавка към трудно измеримите щети от замърсяването, на което са изложени местните хора под комините на архаични и лошо поддържани инсталации със съмнителни пречиствателни съоръжения“, коментира Десислава Микова, координатор на кампанията „Климат и енергия“ в „Грийнпийс“ – България. Според нея това е възможно с дългогодишното съдействие на редица български институции, които не успяват да защитят правото на гражданите да дишат чист въздух, нито да предотвратят корупционни практики“,

Опростените задължения са на сметката на шест от компаниите във Въглищната империя. От НАП не уточняват кои точно с аргумента, че така опазват данъчната и осигурителната информация за конкретните фирми.

От екоорганизацията припомнят, че през последната година 17 компании от Въглищната империя „Ковачки“ са натрупали просрочени данъчни и осигурителни задължения за 7.7 млн. лв. Сред тях са тецовете „Брикел“, „Бобов дол“ и „Марица 3“, топлофикациите във Велико Търново, Враца, Габрово, Плевен, Сливен, както и търговецът на ток „Гранд енерджи дистрибюшън“, срещу който тече съдебно дело за обявяване в несъстоятелност.

Приходната агенция съобщава, че от 1 юли 2022 г. до 2 октомври 2023 г. са събрани 38 млн. лв. по процедури за погасяване на просрочените задължения на мини и тецове, свързвани с енергийния бос.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar