Главчев предлага: Управителят на БНБ подава оставка, ако се съгласи да стане служебен премиер
Служебното правителство одобри промени в Закона за Българската народна банка, които предвиждат управителят или подуправителите на БНБ да подадат оставка, в случай, че се съгласят да бъдат назначени за служебен министър-председател.
Ръководството на Българската народна банка, заедно с ръководството на Сметната палата, председателят на Народното събрание и омбудсмана са част от тесния списък на потенциалните лица, между които президентът може да избира за служебен премиер. Те бяха въведени с последните поправки в Конституцията.
Предложените промени в новия предвиждат, че в случай че управителят, съответно подуправител на БНБ, е съгласен да бъде назначен за служебен министър-председател по реда на чл. 99, ал. 5 от Конституцията на Република България, същият подава оставка от заеманата от него позиция в централната банка. Това е в съответствие с член 130 от ДФЕС и гарантира съблюдаване на принципа на институционална независимост на централната банка, аргументират се от служебния кабинет на Димитър Главчев.
И добавят, че законопроектът е съгласуван с Европейската комисия и Европейската централна банка, които са изразили своите положителни становища по него.
Управителят Димитър Радев и подуправителите на БНБ вече отказаха на президента Румен Радев да оглавят изпълнителната власт в служебно правителство, подчертавайки, че нямат желание да влизат в активната политика и не смятат, че е удачно да банката да бъде въвличана в политическия процес.
Законопроектът трябва да бъде гласуван и от Народното събрание.
С него се цели постигане на пълно правно съответствие на новия Закон за Българската народна банка, който влиза в сила от датата на приемане на еврото в Република България, с изискванията на Договора за функциониране на европейския съюз и У става на Европейската система на централни банки и Европейската централна банка за институционална и персонална независимост на централната банка във връзка с реда за назначаване на служебно правителство, предвиден в чл. 99, ал. 5 от Конституцията на Република България, посочват от МС.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте