Георги Георгиев: Ситуацията с Теодора Георгиева е изключително притеснителна за България
Министърът на правосъдието Георги Георгиев определи ато изключително притеснителна за България ситуацията с българския прокурор в Европейската прокуратура Теодора Георгиева и фактът, че тя е времнно отстранена от длъжност докато тече административна проверка. В отговор на въпрос на Надежда Йорданова от „Продължаваме промяната-Демократична България“ по време на изслушването му в комисията по конституционни и правни въпроси Георгиев обясни, че през септември трябва да започне процедурата в България за избор на нов прокурор, който да работи с Кьовеши, тъй като мандатът на Георгиева е 6-годишен и изтича.
„Задачата на България е да номинира и избере три предложения за български европейски прокурор и да ги представи по азбучен ред, без да ги класира, след което специализираният комитет към Съвета на министрите да вземе решение кого от тях да избере. Такъв е редът за всички 8 държави, сред които и България. Имаме срок до началото на есента и предстои да започне такава процедура и ние сме длъжни да предприемем действия, без значение от изключително притеснителните събития през последните седмици“, обясни Георгиев.
„Има текуща проверка от страна на европейската прокуратура по отношение на техен колега, която е в ход и която аз, като министър на правосъдието, не бих могъл да коментирам. Ще бъде направено всичко необходимо, така че процедурата за избор на следващ да бъде прозрачна и публична и да се прецени дали се налагат някакви промени в самата процедура. Имаме ресорна дирекция, която анализира и практиката в други държави“, посочи министърът на правосъдието.
Той каза, че оттук нататък на ход са компетентните органи по конкретния казус както по отношение на административната процедура и отстраняването от длъжност на Теодра Георгиева, което е „изключително притеснително изобщо за България, че българският европрокурор се намира в такава ситуация“, така и по отношение на останалите проверки.
„По подготовката за новата процедура поради изтичането на мандата, което е факт, несвързан с разразилия се скандал, ние предприемаме действия. Обръщам внимание на всички, че държавите членки не могат и по правило не класират номинираните, а това се случва в рамките на ЕК, Съвет на министрите и т.н. Там има изключително строги правила и националните юрисдикции нямат никакви правомощия“, напомни още министър Георгиев.
Той призна, че министерството е залято със сигнали за различни схеми, които се използват от имотната мафия, което налага правоохранителните органи да си свършат работата и да приложат максималната строгост на закона. Такъв ангажимент е бил поет и от главния прокурор, каза министър Георгиев. По думите му, работна група ще разгледа схемите на имотната мафия и какви законодателни промени са необходими.
Министърът коментира и Наредбата за заплащане на правната помощ във връзка с възнагражденията като каза, че е работата по проекта за изменение е завършена, но проблемът не е нормативен, а финансов. Георгиев каза, че не може да се очаква адвокат, на когото посред нощ се обаждат за жертва на домашно насилие, за 30 лева да поеме казуса и да се разчита на качествена правна работа. Министърът добави, че фондът за правна помощ е 10 млн. лв. и се работи за актуализация на възнагражденията, водят се разговори с адвокатурата. Георгиев обясни, че се предвижда след приемане на наредбата тя да започне да действа с отложено действие, докато се осигурят средства за увеличението.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте