В Пазарджишка област няма къде да съхраняват отнетите коли на пияни и дрогирани шофьори
В Пазарджишка област вече няма къде да съхраняват отнетите коли на пияни и дрогирани шофьори. Почти е изчерпан капацитетът на служебните полицейски паркинги. Съвместно с финансовото министерство и с НАП се търси решение на проблема с конфискуваните коли.
За малко повече от половин година в Пазарджишко са конфискувани десетки коли на шофьори, заловени да карат с наркотици, или с алкохол над допустимата норма – 1,2 промила.
„До момента на територията на цялата област Пазарджик в поделенията на МВР има иззети 70 моторни превозни средства. Те се съхраняват в прилежащите територии на районните управления в областта“, каза Мирослав Стоянов, говорител на ОД на МВР – Пазарджик.
Опасенията са, че съвсем скоро капацитетът на служебните полицейски паркинги в областта ще се изчерпа.
„Като се има в предвид, че на тези места се съхраняват не само иззети моторни превозни средства, които са собственост на водачи, употребили алкохол или наркотици, а и всякакви други моторни моторни превозни средства, които са иззети в хода на досъдебни производства, които са станали обект на престъпление или с тях е извършено престъпление и те са под разпореждане било то на прокуратурата или на съда“, каза още Мирослав Стоянов.
Такъв е този автомобил, който повече от 20 години стои на полицейския паркинг. С него е причинено тежко пътно произшествие с жертви. По закон, след като един автомобил бъде конфискуван, НАП трябва да организира търг и да го продаде. До момента обаче в Пазарджишко няма продаден нито един такъв. На запитването ни от НАП отговориха, че от началото на септември миналата година до края на март тази, при тях е постъпила информация за отнети 20 коли. От тях се продават едва 4, защото останалите са прекалено стари – на над 20 години:
„За периода 1 септември 2023 г. до 28 март 2024 г., от съдилищата в област Пазарджик в ТД на НАП – Пловдив са постъпили актове за отнети 20 моторни превозни средства. От тях 4 са включени в процедура за продажба. Основната причина да не се продават на публична продажба тези автомобили е тяхната възраст, всички са над 20 години.“
От агенцията поясняват, че друга причина за липсата на интерес към тези автомобили е, че повечето са спрени от движение за срок от 6 месеца до 1 година. За съжаление обаче тази тежест остава валидна и за новите собственици, което рязко снижава интереса към търговете, организирани от НАП.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте