Най-високото ниво на корупция от десетилетия се отчита в редица страни в класацията за 2024 г. на неправителствената организация „Трансперънси Интернешънъл“. За поредна година България се нарежда само пред Унгария спрямо съюзниците си в ЕС, а оценката е много под критичния праг от 50 точки. С едва 43 точки отстъпваме цели 9 места в класацията спрямо миналата година – сигнал за „сериозни предизвикателства в борбата с корупцията в страната“.

Според ежегодния доклад на организацията, публикуван във вторник, България е в „трайна криза с тежки последици за управлението и икономиката“. Като най-големи предизвикателства са посочени „борбата с безнаказаността, укрепването на институциите и повишаването на общественото доверие в управлението“.

Тези проблеми са резултат от „дългогодишните фасадни усилия и законодателни промени в услуга на клептократски кръгове, под лозунга за въвеждане на европейски норми“, казват от организацията.

Внимание се обръща и на факта, че дори парламентарно представени партии поставят под съмнение резултатите от последните избори. На този фон е посочено, че чуждестранните инвестиции са на „историческо дъно“, а разходите са непредвидими „дори в рамките на текущата година“ и зависят от „задкулисни политически договорки“.

В обхвата на изследването са 180 държави, класирани според възприеманите в тях нива на корупция в публичния сектор. Резултатите са изчислени по скала от 0 до 100, като нулата означава много високо ниво, а 100 е среда без усещане за корупция. Сред първенците без корупция традиционно са държави като Дания (90), Финландия (88) и Сингапур (84). Най-корумпирани са Венецуела с (10), Сомалия (9) и Южен Судан (8). През 2023 г. България се нарежда на 76-о място.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar