Бившият зам.-министър на икономиката Александър Манолев е оправдан окончателно по делото за злоупотреба с евросредства, използвани за построяването на къща за гости. Бившият зам.-министър от третото правителство на ГЕРБ (2017-2021) подаде оставка през април 2019 г. след скандала, а сега е окончателно оправдан по делото, след като на две инстанции прокуратурата не успя да постигне осъдителна присъда и от държавното обвинение са се отказали да протестират пред Върховния касационен съд.

Манолев бе обвинен за получаване на кредит от европейски фондове чрез представяне на неверни сведения за построяване на къща за гости, която е била за лично ползване. Съдът оправда и дъщерята на детегледачката му Ана Димитрова, която също бе подсъдима по делото заедно с него. Решението на Софийския апелативен съд от 27 март е влязло окончателно в сила.

На втора инстанция пред Софийския апелативен съд от държавното обвинение настояваха за условна присъда от 2 г. затвор с 4-годишен изпитателен срок за Ана Димитрова и 2000 лв. глоба, а за Манолев бе поискана условна присъда от 3 г. затвор с 5-годишен изпитателен срок и глоба в размер на 10 хил. лв. Съдът обаче е приел, че и Манолев, и Димитрова са невинни.

Малко след избухването на скандала антикорупционната комисия започна производство срещу него, скандалът стана известен като „къщи за тъщи“, а в записите, изтекли през лятото на 2020 г. в публичното пространство, за които се твърди, че са с гласа на премиера Бойко Борисов, се чуват думите: „Манолев ще изгори, ще му повдигнем днеска или утре обвинения, ще го съсипем. Аз го предупредих. Там и кметът ще изгори. Но аз ще изгоря всичко, да не изгори Елена Йончева. Един нема да пощадя от наш’те.“

Как започна делото

През април 2019 г. Окръжната прокуратура в Благоевград обвини Манолев и Ана Димитрова за престъпление, засягащо финансовите интереси на Европейския съюз. Според обвинението те са представили документи пред няколко институции, в които декларирали неверни сведения, за да получат 391 160 лв. субсидия от „Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони – Европа инвестира в селските райони“. Прокуратурата твърдеше, че са извършили престъплението като съучастници – Манолев действал като подбудител и помагач, а Димитрова – като извършител и търговец, собственик на ЕТ „Агротрейд – Ана Димитрова“.

В обвинението бе посочено, че от началото на месец януари 2013 г. до 14 октомври 2015 г. в София, Сандански и Благоевград двамата са представили неверни сведения в Заявление за подпомагане за изграждане на жилищна сграда за гости в местността „Чинар куши“ край Сандански. Към заявлението за подпомагане са приложени документи, представени пред Държавен фонд „Земеделие“, Областната дирекция „Земеделие“ в Благоевград и Дирекция „Оторизация на плащанията по прилагане на мерките за развитие на селските райони“, Отдел „Регионална разплащателна агенция“ в Благоевград.

Кой е Александър Манолев

През 2015 г. Александър Манолев бе назначен за зам.-министър на туризма във второто правителство на Бойко Борисов, а година по-късно оглави Агенцията за метрологичен контрол и технически надзор. В третото правителство на Борисов беше зам.-министър на икономиката. На 2 юни 2021 г. Манолев бе санкциониран от Държавния департамент на САЩ по Раздел 7031(с) от разпоредбата за противодействие на клептокрацията и права на човека, включена в годишния закон за разпределение на бюджета на департамента. През февруари 2021 г. Върховният административен съд (ВАС) отмени решението на Административен съд – София-град, по дело от 2019 г., с което се потвърждава установен от антикорупционната комисия конфликт на интереси при Манолев, който е и бивш член на управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие“. Върховните магистрати върнаха делото за ново разглеждане от нов състав. Бившият зам.-министър на икономиката Александър Манолев отива на съд за злоупотребиСпоред решението на антикорупционната комисия той е в конфликт на интереси покрай къщата за гости и му наложи 10 хил. лв. глоба. Антикорупционната комисия твърди, че докато е бил зам.-министър, той е участвал и в управата на Държавен фонд „Земеделие“, който е диспечер и контрольор на средствата от ЕС по Програмата за развитие на селските райони, финансираща строителството на обекти за селски туризъм. Манолев спечели и делата, които Антикорупционната комисия заведе срещу него.

През март 2022 г. Софийската градска прокуратура съобщи, че проверява Манолев, както и свързани с него фирми за укрити и избегнати данъчни задължения. Няколко месеца по-късно, през август 2022 г. тогавашният министър на икономиката Корнелия Нинова замеси Манолев в търговия с оръжие като собственик на частна фирма, която е представлявала страната при сделки с Египет.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar