Без санкции за замесени в „театралната афера“, трудоустроени са в МРРБ
Диана Арнаудова и Албена Лалева са излезли в неплатен отпуск
Спазвайки буквата на закона двете служителки от Министерството на културата – Диана Арнаудова и Албена Лалева, са се отървали от започналото дисциплинарно производство срещу тях заради аферата с театрите.
Нещо повече те са били трудоустроени в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), но са излезли в неплатен отпуск до изясняване на „всички факти и обстоятелства по проверката“, възложена от министъра на културата Найден Тодоров.
За случая се разбра от отворено писмо на Института за пътна безопасност (ИПБ) изпратено до медиите, президента и премиера. В отговор от МРРБ потвърдиха обстоятелствата.
Аферата в театрите
Скандалът с източването на театри избухна в края на септември, когато беше задържан директорът на Театрално-музикален филхармоничен център в Разград Левон Манукян заради злоупотреба с пари. Обвинение беше повдигнато и на директора на театъра в Смолян Румен Бечев. Според прокуратурата и двамата са участвали в схема с фиктивни назначения на служители на високи заплати, а с ангажирането на външни фирми са ощетили бюджета.
Министърът на културата Найден Тодоров разпореди проверка, която установи нарушения и в други театри. В Пловдив, Плевен и Варна са отчитани фиктивни постановки. https://www.mediapool.bg/fiktivni-spektakli-otkri-proverka-v-teatrite-v-plovdiv-pleven-i-varna-news364146.html
Маестро Тодоров съобщи, че двама души от Министерството на културата са „натискали копчето“, за да одобряват плащания, чрез които са източвани бюджети на театри. Той не посочи имената на двамата. https://www.mediapool.bg/dvama-dushi-ot-ministerstvo-na-kulturata-sa-narocheni-za-shemata-za-iztochvane-na-teatri-news363912.html
По случая е било образувано дисциплинарно производство срещу Диана Арнаудова – директор на дирекция „Бюджет и финансово-счетоводни дейности“ и срещу нейната подчинена Албена Лалева. Два дни след като разбрали, че ще бъдат санкционирани, двете са подали молба за напускане от Министерството на културата, казаха от ведомството на маестро Тодоров пред Mediapool.
Оттам обясниха, че след напускането на Арнаудова и Лалева дисциплинарните производства са прекратени, но това не означава, че са освободени от отговорност, защото тече разследване от прокуратурата. Държавното обвинение досега не е съобщило да има повдигнати обвинения по театралната афера.
Трудоустряването в МРРБ
След като напускат Министерството на културата Диана Арнаудова и Албена Лалева се връщат на работа в МРРБ, където са работили преди да се преместят в културното министерство. Всичко това е станало напълно законно, според съобщението на МРРБ.
„Единият държавен служител (Албена Лалева – бел. ред.) се връща в МРРБ след подадена молба за прекратяване на временното му преместване в Министерството на културата по силата на т.нар. тристранно споразумение за пренасочване в друга администрация за срок до 4 години. Той е в постоянно правоотношение с МРРБ и единствено негови са и правото, и инициативата за връщането му в МРРБ“, обясняват от ведомството на служебния министър Виолета Коритарова. Според Института по пътна безопасност Албена Лалева е върната във финансовата дирекция на МРРБ.
По-интересен е случаят с Диана Арнаудова. Тя не се връща на старото си работно място в МРРБ – директор на дирекция „Финансово-стопански дейности“, а е назначена в агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) в дирекция „Пътна безопасност и планиране на дейностите по републиканската пътна мрежа“. От МРРБ твърдят, че „има напълно валидно правно основание и наличие на всички законови предпоставки“ за това, без да става ясно какви са те.
Повдигане на завесата
От Института за пътна безопасност (ИПБ) повдигат завесата как се случват тези чудеса в България. Посочват, че Диана Арнаудова е близка със заместник-министъра на регионалното развитие Веселина Терзийска, като се позовават на неназовани служители в МРРБ.
Веселина Терзийска беше назначена за заместник-министър от акад. Николай Денков, но тя е от квотата на ГЕРБ. Терзийска беше главен секретар на МРРБ по време на третото правителство на Бойко Борисов, като е назначена на поста през 2017 г. от тогавашния регионален министър Николай Нанков. https://www.mediapool.bg/koi-upravlyava-regionalnoto-ministerstvo-news349912.html
По това време Диана Арнаудова става директор на дирекция „Финансово-стопански дейности“. През март 2023 г. се явява на конкурс в Министерството на културата и става директор на дирекция „Бюджет и финансово-счетоводни дейности“. https://mc.government.bg/contestsc.php?c=2831 С днешна дата вече е на щат в пътната агенция, но като редови служител.
„Оказва, че в агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) се наблюдава повишен капацитет за злоупотреба с финансови средства. Налице е прехвърляне на ноу-хау от Министерство на културата към АПИ…След като „оправиха“ финансово културното развитие, сега ще се заемат с регионалното ни развитие и особено с пътната безопасност“, пишат от ИПБ.
Писмото им е изпратено освен до медиите и до президента Румен Радев и премиера Димитър Главчев. „Екипът на ИПБ е изключително притеснен от посочените безотговорни назначения в МРРБ и най-вече в сектор „Пътна безопасност“ към АПИ. В тази връзка настояваме за незабавната Ви намеса и преоценка на това какви хора се назначават за заместник-министри и, респективно, какви хора и с какви характеристики и експертизи те препоръчват за толкова чувствителни за обществото ни сектори в държавните институции“, се казва в позицията на ИПБ.
Възражението на МРРБ
„МРРБ категорично възразява срещу опитите за дискредитиране на представители на ръководството на министерството и на АПИ“, се казва в позиция на ведомството на министър Виолета Коритарова във връзка с изпратеното отворено писмо от Института за пътна безопасност до институциите и медиите.
„В цитираното писмо е пълно с неверни и манипулативни внушения, свързани с информация за назначения на служители в администрацията. Още по-несъстоятелни са тези твърдения, когато са насочени към заместник-министър на МРРБ. Заместник-министър Веселина Терзийска няма как и не може да назначава който и да било нито в АПИ, нито в МРРБ, тъй като тя няма такива правомощия. Г-жа Терзийска ще предприеме необходимите действия, за да защити доброто си име“, се казва в позицията на МРРБ.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте