Атанасов: Ще обявим конкретни промени в конституцията другата седмица
Президентът искаше да овладее местната власт, смята лидерът на ДСБ
През следващата седмица ще бъдат обявени конкретните промени в конституцията. Това съобщи пред БНР Атанас Атанасов, съпредседател на парламентарната група на ПП-ДБ и лидер на „Демократи за силна България“.
„Съдебната реформа ще се случи. Тя е изключително важна. Усещането на българите за справедливост го няма. Миналата седмица разглеждахме окончателните текстове и ще ги подложим и на обществено обсъждане. Искаме да привлечем към дебатите хора от научната общност. Това е основният закон на страната и трябва да се търси широк обществен консенсус“, коментира Атанасов.
Атанасов отбеляза още, че мнозинството в парламента твърдо застава зад позициите на НАТО и подкрепата за Украйна. „Но президентът е от другата страна. Той изразява своите позиции много нервно“, добави лидерът на ДСБ. Той дори призова Румен Радев да се обади на Путин по телефона и да му каже да си изтегли войските от Украйна, вместо да иска от украинците да се предадат.
„Как да очакваме гражданите да подкрепят жертвата във войната, когато държавният глава е на другата страна? Цялостното му поведение цели да се внуши на българското общество, че Украйна е виновна за този конфликт. Президентът носи много тежка отговорност. България е член на НАТО и ЕС, които имат категорична позиция по въпроса за Украйна“, заяви Атанасов.
Той смята още, че се наблюдава неспособност на българското контраразузнаване да работи срещу основния ни противник – Русия. „Това е единствената страна, която ни е обявила за вражеска държава. Как е структурирана работата на този орган за противодействие на основния ни противник? Не са много по-различни нещата и в разузнавателните ни служби“, посочи Атнасов.
Депутатът анализира и думите на Румен Радев, че правителството крие от него какво ще съдържа втория транш от военна помощ за Украйна. „Президентът не иска да се примири с това, че вече не е на власт. Той и хората от служебното правителство имаха друг план, но той се провали. Те очакваха и този парламент да бъде разпуснат, поради неспособност да се създаде правителство. Искаха служебното да бъде преназначено и да управлява до местните избори, а успешните министри от него да се кандидатират за кметове на големите общини. Това беше цялостен пран за овладяване на местната власт от президента“, смята Атанасов.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте