Както мнозина очаквахме, Ахмед Доган, с две изречения, приключи кариерата на феномена в политиката. Ръкавицата е хвърлена, но това не означава, че джентълменски Делян Пеевски ще си посипе главата с пепел, ще признае грешки и ще се оттегли в забвение. Залогът за него е много голям – става въпрос за политическото и икономическото му оцеляване, което е възможно единствено, ако той продължава да бъде фактор в българския политически живот, тоест ако заема публична позиция.

Пеевски и Доган влязоха в открита война с неясен изход за ДПСНикой не може да спре новото начало: Пеевски обяви война на Доган

Още в следващите дни очаквам да има развитие, едва ли Пеевски ще отстъпи. При войната му с Цветан Василев беше повлечена цялата държава. Ако се разгърне пълномащабна война в ДПС, това ще повлече партията надолу, но може да има и сътресения по всички системи. Говорим за война между класически олигарси, с огромни ресурси.

В момента битката протича за структурите, защото в един момент ще трябва да се свика Националната конференция на ДПС и там ще се решава съдбата на Пеевски или на Доган, а това става през делегатите и влиянието, което ще имат върху тях двата враждуващи лагера.

Друг белег за баланса на силите в ДПС ще е поведението на парламентарната група – дали ще има още, които ще направят трансфер от лагера на Пеевски в този на Доган и дали те ще обърнат мнозинството, което се държи в момента от Пеевски. Но дори и Пеевски да държи групата, съдбата му ще се реши вътре в партията.

Най-проблематичният момент е, че и Доган и Аталай говорят за това, че Пеевски използва прокуратура, МВР и институции за натиск върху членове на ДПС.

Не, че това е новина и не, че не се прави или не се е правило от други, включително от самото ДПС преди Пеевски. Проблемът е, че няма никаква институционална реакция – нито от прокурорите в съдебния съвет, нито от самата прокуратура, нито от професионалните организации. На практика, политици твърдят, че прокуратурата е обяздена от олигархични интереси, като работи в тяхна полза, а реакция няма. Прокуратурата се държи като куртизанка, която е оставила хората с пари да се карат за нейното внимание.

Добре би било и.ф. главен прокурор да излезе от летен режим и да каже какво мисли по въпроса. Най-малко би трябвало да защити честта на професията, ако такава е останала.

Интересно е да видим и докъде ще се простре войната в ДПС по отношение на съдебната власт. Видяхме как само за дни, след подсвиркване от парламента, беше премахнат Иван Гешев. Дали „най-проверяваният човек в държавата“ ще се окаже с проблеми с прокуратурата, зависи от балансите в останалите власти. За съжаление, защото ще е поредно доказателство, че нямаме независими съдебни органи. Но и малката справедливост е за предпочитане пред липсата въобще.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar