Похарчени са над 1.5 млн. лв. по делото за Пловдивския панаир, но държавата не си върна акциите
[email protected]
Май хвалбите, че това е успех в борбата със скритата приватизация на изложението, са прибързани
Успех ли е решението на Софийския градски съд за държавата, след като през миналата седмица магистратите отхвърлиха иска на икономическото министерство срещу община Варна за правата върху акциите от Пловдивския панаир?
Според парламентарната група на ПП-ДБ е успех, защото за първи път след повече от 12 години борба е била постигната целта за възстановяване на собствеността и спиране на скритата приватизация на Пловдивския панаир, но всъщност
съдът обяви за нищожно само прехвърлянето на акциите от община Варна
в изложбения център към „Пълдин туринвест“. Но не върна въпросните акции на държавата, което бе основната цел на заведеното дело.
За сметка на това от предишния министър на икономиката вече са похарчени над 1,5 млн. лв. от бюджета само за първата съдебна инстанция. А общо за въпросното дело на 13 юли 2023 г. правителството „Денков“ отпусна 2 698 670 лв. и само ден след това – на 14 юли, е сключен договор с частно адвокатско дружество, към което отиват въпросните милиони. Парите са дадени за хонорар от 229 539 лв. и плащане на държавни такси.
В договора с адвокатското дружество е уговорен и допълнителен хонорар при успех на първа инстанция. Само че това не е обвързано с придобиването на акциите от страна на държавата и с влизането в сила на съдебния акт. Но пък има клауза държавата да плати на адвокатското дружество допълнителен хонорар в размер на 153 000 лв., въпреки че делото не е спечелено.
Вероятно тогава е риторичен въпросът дали става дума за успех, или за похарчени пари от бюджета, без държавата да си е върнала акциите от панаира.
Прави впечатление и друго – предишното ръководство на икономическото министерство е работило само с въпросната адвокатска кантора, с която са договорили по различни дела огромна сума за хонорари – над 1,7 млн. лв. За да бъдат заведени исковете, от бюджета
са изразходвани и над 5,6 млн. лв. за държавни такси
Веднага след излизането на решението на СГС за Пловдивския панаир през миналата седмица от Министерството на икономиката и индустрията заявиха, че ще продължат да защитават обществения интерес и собствеността на държавата. Поради това ще настояват отново акциите на община Варна в панаира да бъдат върнати на държавата, за да може тя да подкрепя развитието на изложбения център.
Очевидно, за да стане възможно това, ще се наложи да се обжалва решението на съда.
Има и вариант, който може да спести съдебните спорове – общинските съветници във Варна да решат да върнат акциите от панаира на държавата. Преди дни варненският кмет Благомир Коцев заяви, че общината няма да обжалва решението на съда. Той уточни, че решението за прехвърлянето на акциите в „Пълдин туринвест“ и последвалата отмяна на това от съда е струвало на варненци 750 000 лева.
„Ако обжалваме и изгубим отново, което е твърде вероятно, ще загубим още повече“, посочи Коцев. Но кметът не коментира дали ще внесе решение в общинския съвет акциите да бъдат върнати на държавата.
Прави впечатление и обстоятелството, че предишният икономически министър призова да бъде обжалвано горепосоченото решение, но
не призова кмета, който също е от ПП-ДБ, да предприеме действия по връщането на акциите
Така ще се спестят нови разходи за милиони левове за адвокатски хонорари и държавни такси. Защото след решението на съда варненци ще трябва да платят през бюджета на общината 750 000 лв., а освен това всички данъкоплатци ще трябва да платим и сметката от близо над 1,5 млн. лв., натрупана дотук.
Предвид обстоятелството, че Гергов вече обяви, че ще обжалва решението, с което акциите се върнаха в община Варна, сагата със сигурност ще продължи. А сметката ще се увеличи.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте