Вдигат таксата за адвокатския изпит на 15% от минималната заплата
Таксата за адвокатския изпит да стане 15% от минималната работна заплата.
Това предлага Висшият адвокатски съвет (ВАдС) в публикуван за обществено обсъждане проект за изменения в Наредба № 2 от 29.10.2004 г. за условията и реда за провеждане на изпита за адвокати и младши адвокати (виж тук).
В момента таксата е 50 лв. А ако бъде приета промяната в наредбата, ще стане 140 лв., тъй като в момента минималната работна заплата е 933 лв.
ВАдС сочи, че таксата за изпита не е повишавана от 2008 г. „С оглед избягване на периодични изменения в Наредбата за осъвременяване на таксата в зависимост инфлацията се предлага при определяне на таксата за база да служи минималната работна заплата в страната, която се променя ежегодно с постановление на Министерския съвет“, мотивират се от съвета.
На последния адвокатски изпит – пролетната сесия на 2024 г., се явиха 265 кандидати, а на есенната сесия през 2023 г. бяха 274.
Освен обвързването на таксата за изпита с МРЗ, ВАдС предлага да отпадне изискването решенията му за изпитите да се публикуват в два национални всекидневника.
„Публикуването в два национални ежедневника се оказва излишно, тъй като практиката показва, че кандидатите за изпита за адвокати и младши адвокати се информират за изпитите от сайта на Висшия адвокатски съвет или лично, или по телефона от служителите в адвокатските съвети страната и Висшия адвокатски съвет. Публикуването в два национални ежедневника води и до допълнителни разходи на Висшия адвокатски съвет“, обясняват от съвета.
54
Коментирайте
Изпитват на адвокатския изпит хора които са неизпитвани на същия този изпит-щото ако те се явят какъв ли ще е резултата. В миналото имаше и изпитващ с ДВОЙКА на изпита за съдии по вписванията. Доказано незнаещ двойкаджия проверяваше чуждите знания. Потрес. Същият и консултира по въпроси на гражданското право, вещно право, имоти. Двойкаджия по вещно право консултира граждани, изпитва кандидат -адвокати, оценява чужди нания и дава акъл, а самият той не знае-или изпитът за съдии по вписвания е бил необективен, а?
Не съм доволен от адвокатското съсловие. Препоръчаха ми един, който уж щеше изрядно да ми регистрира фирмата, въртя ме една година с глупости, накрая му платих и нищо не свърши. Изключително разочарован останах. Накрая намерих един добър счетоводител, който успя да ми регистрира дружеството за нула време и дори счетоводството ми заведе. Платих му 1000 лв. но си струваше! Изключително разочарован останах от адвоката!
1000 лв за регистрация на фирма?!?!? Това да не е някакво трансгранично дружество, с апорт на недвижими имоти-в чужбина и някакви усложнения? Щото ако иде реч за ООД хонорар повече от 100 лв за дейност с ниска сложност е прекомерен.
Щом на толкова се оценявате
Защото всеки втори, завършил Право кандидатства за адвокатурата и дай сега да надуем изискванията чрез пари! Добър начин да събират и да се облажват!
Защото-кой за каквото е учил. Учил си- това да го работиш, а лица, които са завършили преди години, но неходили на същият този изпит решават , дали от злоба, дали защото-могат, да те спрат, но виднто от изпита за съдии по вписванията същите лица на изпит изкарват …съответната оценка(80 ПРОЦЕНТА ОТ АДВОКАТИТЕ СА С ДВОЙКА И ТРОЙКА НА ИЗПИТА ЗА СЪДИИ ПО ВПИСВАНИЯТА). Все едно лекар, сЛед изпитите за дипломиране и специализация , да го пращат на още изпити ,за да почне да практикува. Не-вписването в съсловната лекарска организация е без нов изпит за вписване в лекарската съсловна организация-представяш диплом,… Покажи целия коментар »
Постоянните безумни увеличения на такси за изпити, членски внос, встъпителни такси и пр. са просто един бърз и евтин начин изкуствено да се намали конкуренцията в професията. А това се получи, защото за разлика от нотариусите и ЧСИ-тата, които си „оправиха“ всички колеги, адвокатите се самоизядоха в политически интриги и сега са в паника. Защото са единствената „свободна“ професия, която има само гарантирани разходи, а не и гарантиран от държавата оборот като другите гилдии
То сега няма работа за адвокати, а какво остава за следващите? За какво изобщо си губят времето, парите, нервите? Адвокатският труд-като всичко останало в БГ- е вече монополизиран, делата се разпределят по определени кантори, свързани с властта и задкулисието, което е едно и също.Адвокатската номеклатура непрекъснато иска да лапа още и още- такси, наеми, вноски и т.н.Не трябва изобщо де има конкурс за адвокати, това е свободна професия, все едно да има конкурс за писатели или художници.Конкурсите генерират корупция.
А щрангът как е?
Новите такси противоречат на законодателството за защита на конкуренцията . Съсловна монополна организация, имаща интерес да приеме по-малко нови адвокати създава икономически пречки да работиш това което си учил с необосновани такси. Разходите по изпита са с пъти по-ниски от очакваните приходи от тази такса. А такса следва да покрие разходите по изпита, а не да носи свърхпечалба. Съславната монополна организация да не се държи като търговско дружество! Има разходи по изпита- и те не са високи!, и таксите следва да са колкото радходите, тоест и сегашната такса е висока, и следва да лъде редуцирана. 20 лв такса се оказва,че… Покажи целия коментар »
Но ако ви кажат,че 150 лв е таксата за вземане на изпита ще я дадете без да се замислите.
Кога ще бъдат арестувани ТУМБАТА милиционери, които убиха младият спортист Айредин Мустафов, на 19 г-УБИВАТ ГО ЗА УДОВОЛСТВИЕ, защото могат да го направят безнаказано. В съда-милиционерите отървани от това да са подсъдими, и със статут на свидетели казват : „Всички стреляхме, стреляхме със злоба“. Кой реши другите убийци да не бъдат пратени на съд, а да са свидетели срещу колегата си! Осъден е един милиционер- и то с мижава присъда. Когато ВКС чете присъдата ,милиционерът показва СРЕДЕН ПРЪСТ на роднините и на съда, не е задържан в зала, излиза като на парад, изплюва се пред съдебната зала, отново показва среден… Покажи целия коментар »
Скоро беше публикувано сравнително проучване по въпросите за цената на правната помощ и защита. У нас, около нас и по- встрани от нас. За средностатистически адвокат-200, 45 лв. часова ставка. Работата по едно средно статистаческо дело отнема поне 20 часа, което ще рече, че реалния хонорар е не по малко от 4000.00 лв. Като сложим разноски, това, онова ето ти ги едни около 4,500.00 лв. И всичко това е в долни граници. Понякога само подготовката за завеждане на дело ще отнеме 20 и повече часове. Така че реалните цени са 4000.00, 8000.00, 10000.00, и.т.н. лева. Всичко надолу е тежък компромис… Покажи целия коментар »
Университетски преподавател получава по около 8 лева хонорар на час лекции. Това е критерият за заплащане, как изобщо адвокат дръзва и да си помисли,че заслужава повече от учителите си!
Почти всички преподаватели са и адвокати, и още някоя сладка службица заедно с преподавателската си дейност. Последната обикновено е само способ за задяване на студентки
Тия 8 лева лекторски от времето на бай Тошо ли ги помниш ? Като зная по колко прибират за лекторски час в курсове за повишаване на квалификацията, не ми е вярва да се вдигнат и да четат лекции за 8 или 16 лева. Идеята ти явно е , че щом преподавателите вземат по 8 лева на час, значи редовите , нехабилитирани адвокати трябва да вземат не поче от 3, макс 4 лева на час. Късмет
Дали от ВАдС са направили анализ колко струва провеждането на един адвокатски изпит? С предложеното изменение за един адвокатски изпит ще се събират около 40 000 лв., защо ли си мисля, че ще е налице немалък излишък. Няма да отварям въпроса за дискриминационната такса за вписване. Пари да се събират, качеството е все тая.
Не е трудно да се сметне-хонорари за изпитващите(по правило неизпитвани изпитвани проверяват чуждите знания, на изпит, на който самите те не са ходили-чутовен ще е скандала, ако при атестационен изпит и един изпитващ изкара оценка примерно четворка), наем на зала-например наем на 272 аудитория-който наем не е висок, консумативи-ксерокс и тн, заплащане на квестори(ТЕЖЪК офтопик-как се определя кой ще е квестор-това са едни лесни пари, но за адвокат без клиенти си е възможност ден два да не гладува от хонорара за тежката работа като квестор, квестори, членове на избирателни комисии по време на адвокатски избори-има адвокати, които други доходи нямат,… Покажи целия коментар »
В момента в адвокатурата кандидатстват да влязат в нея само хора чели много американски съдебни трилъри и гледали такива филми. Хора абсолютно неадекватни на реалностите. Ако се поинтересуват ще разберат, че в момeнта тече процес по напускане на адвокатурата и той скоро ще се превърне в масово и паническо бягство! Кандидатите са млади хора идващи от студентските скамейки, едните нямат никакви близки в средите, които да ги предупредят какво ги чака, а други имат, но тях ги чакат конкретно подсигурени възможности. За съжаление гражданите на България са тези, които нямат и още по-малко ще имат избор. В същност техният избор… Покажи целия коментар »
Поздравления!
Това вече се случва в здравеопазването.
Точно така е. Тече процес, в който при конкурсите за заемане на държавни служби, 90% са адвокати, от явяващите се. Просто вече няма работа за действително свободния адвокат.Има монопол на определени кантори. Да се премахнат конкурсите за адвокати, но тогава адвокатските началници от какво ще се издържат и то не само издържат, но и трупат пари от колегите си.Нямат срама тия в органите на адвокатското управление.
Напълно излишно е решенията за изпитите да се публикуват в два национални всекидневника.
Нормално! Тези 50 лева са смешна сума.
Много ясно, че ще се вдигне таксата, тия кирливи 50лв далеч не стигат за организация на изпитите и от ВАдС плащат допълнително, за да има изобщо изпит… аман от оплакващи се хора в България…
По-голяма глупост няма!!! Много ги е страх от новите юристи!!!! От тях ли ще пълните хазната!!!! СРАМОТА!!! Този изпит трябва да се махне и да остане само за юридическа правоспособност!!!
По тази логика да махнем и магистратските..
Ами разбира се че трябва да се махнат и за магистрати. То 8ткакто се въведоха конкурси и изпити магистратура стан още по зле
Там всяка година се увеличават тарифите, отдавна са влезли в „еврозоната“. Тия „конкурси“ са за това- да се прибират финикийски знаци.
Естествено, че и магистратските трябва да се премахнат и те създават корупция. При тях следва да се изпълнят само някои условия за кандидата за магистрат: най-малко много добър успех от държавен университет, владеене на поне един западен език, детектор на лъжата и събеседване с външна комисия- университетски преподаватели или хора от ЕК.
Там няма случайни хора
Пълно беззаконие и произвол, използва се ,че не подлежи на оспорване пред съд. Действа се на принципа-на чужд гръб и 100 тояги са малко-изпит -ама за другите, такси-ама за другите. Тези, които го предлагат не са плащали подобни такси, НИТО СА СЕ ЯВЯВАЛИ на този изпит. Толкова ли мразите тези, с които сте седели на една банка в университета, които не са се вписали като адвокати, но примерно един ден може да решат да го направят. Да си кажем директно-некомпетентността в адвокатурата** е МАСОВА-видно от изпита за съдии по вписванията-80 процента от явилите се адвокати са с оценка двойка и… Покажи целия коментар »
Ако вместо да изливате тия тиради постоянно, бяхте седнали да прочетете поне нещо, щяхте да имате повече успех. Апропо, на изпити за адвокати не съм се явявал, отдавна съм в колегията, но преди 15 години е явих на изпит за младши съдия, изкарах 5.00 на писмения, и 5,40 на устния, но не се класирах. Допуснах грешката с посочване на съдилищата, в които желаех евентуално да работя.Но все пак , знанията ми са проверени. Вие на какви конкурси сте се явявал и какви оценки сте изкарал?
Таксите се вдигат, наредбата – отменена.
Разходите се вдигат, цените падат.
Тоест- адвокатите ще намалеят.
Тоест – цените предстои да се увеличат.
Който се задържи 10-15 години – пак ще започне да печели.
Чакаме.
Добра прогноза.
Бълха ги ухапала бъдещите адвокато
Абсолютно си прав. Веднага щом вземеш изпита за адвокат и пред сградата те чакат двама клиенти с пачки евро да ти ги дадат за хонорар.
2008 беше доста отдавна и 50 лв е твърде символична сума
Супер-все повече има нагласа сред законодателя за ВСЕОБЩ АТЕСТАЦИОНЕН ИЗПИТ за всички вписани адвокати без изпит. Та-тази такса ще касае всички беизпитници. А повечето адвокати са ВПИСАНИ БЕЗ ИЗПИТ.
Някой го мързи да измисли добър и справедлив механизъм за определяне на тази такса и се хваща за минималната работна заплата. Кой адвокат дори в началото на кариерата си взема минимална работна заплата?
Браво, време беше
Разумен метод
Супа от адвокати… Малки са тези суми
Този изпит не е за адвокати. А за кандидати, и са късани 80 процента.
Но си прав-същият този изпит трябва да се проведе за ВСИЧКИ ВПИСАНИ АДВОКАТИ БЕЗ ИЗПИТ, с цел атестация на знанията.
Аз съм адвокат без изпит. Добре се справям.
Онзи ден един адвокат с изпит – станажант на адвокат бивш следовател, не знаеше от кой момент започва да тече законната лихва при предявяване на застрахователна претенция пред застраховател.
Какво като има изпит, лол. И шефа му не знаеше…
Драги-адвокат-безизпитник даден неправилен, и то добре заплатен съвет на моя близка , от кога тече срокът двумесечен по чл 33 ЗС-без да провери съдебната практика, и без са де с.занимава, решава да изкара едни бързи няколкодесетки лева за неправилен и некачествен съвет . За сведение-отговорът не е в закона, а в съдебната практика. Ако четеш закона-ще дадеш НЕПРАВИЛНИЯ съвет-че срокът е от склчв на сделката-така пише в закона, но съдебната практика-е от момента на узнаването от ощетеният съсобственик-можеш и сам да издириш безпротиворечивата и многобройна съдебна практика по темата. Т и си цитирай закона в зала по темата-ако ти е… Покажи целия коментар »
Примерът Ви е малко неуместен, да не говорим, че няма общо с темата-сигурен съм, че и Вие не знаете в пълнота материята по абсоютно всяка материя, респ. в отделните правни отрасли. Един наказателен адвокат едва ли „всеки ден“ се занимава със застрахователни претенции. В практиката на всеки адвокат му се налага да прави нещо за пръв път, наскоро ми се случи да се запозная с адвокат с 30-годишна практика, на който за пръв път му се наложи да води горепосочения от Вас иск. Това, че Вие разбирате от застрахователно право, съвсем не значи, че сте компетентнен по въпроси, свързани с… Покажи целия коментар »
И банкетите поскъпнаха
За какво отиват тези пари, че да има нужда да св повишава таксата?!
Е 50 лв е твърде символично, а 140 е по скоро прилично
Когато трябва да го плаща друг е така.
На чужд гръб и 100 тоягиса малко.
Ох, живи да ги ожалиш, човек ще си помисли, че щом искат постоянна актуализация на таксата съобразно инфлацията, адвокатските изпити са инструмент за попълване на дупки в бюджета на ВАдвС, а не преграждаща предпоставка за упражняване на професия. От една страна е срамно адвокатския труд да се обвързва с МРЗ, но тука очевидно това не е проблем, освен ако не разчитат на принципа на „свирения мач“, „купчинките“ и т.н. Вместо да се оценява периодично стойността на реалния труд, се кара по мързеливата, по тъча, ако мине, и прилагат разни производни на швейцарското правило, все едно сме в НОИ и си… Покажи целия коментар »
Много точно казано бухале
Щом на толкова се оценявате…