Microsoft обвини Европейския съюз за най-големия IT срив в света
До 8,5 милиона Windows устройства бяха засегнати от ИТ прекъсването в петък. Въпреки че беше по-малко от 1% от всички машини, използващи софтуера, това имаше голям ефект, тъй като CrowdStrike се използва широко от бизнеса.
Microsoft казва, че Европейският съюз е виновен за това, което в петък се превърна в най-големия ИТ прекъсване в света след грешна актуализация на сигурността.
Споразумение от 2009 г., за което е настояла ЕК, означава, според софтуерния гигант, че не може да прави промени в сигурността, които биха блокирали актуализацията на CrowdStrike, която предизвика хаос по света.
Полети по целия свят бяха забавени или отменени, оставяйки пътниците блокирани на летищата, службата на NHS в Обединеното кралство беше засегната и безконтактните плащания не работеха.
Проблемът беше задействан чрез системата Falcon на CrowdStrike, която по ирония на съдбата е проектирана да предотвратява кибератаки. Той има привилегирован достъп до ключова част от компютъра, известна като ядрото.
Microsoft има Windows Defender, собствена алтернатива на CrowdStrike, но споразумението от 2009 г., сключено за избягване на европейско разследване на конкуренцията, позволи на множество доставчици на сигурност да инсталират софтуер на ниво ядро.
Европейската комисия обвиняваше Microsoft от началото на 2000-те, че има несправедливо предимство пред други компании заради популярния си софтуер Windows.
Основният конкурент на Microsoft, Apple, през 2020 г. блокира достъпа до ядрото на своите компютри Mac с аргумента, че това ще подобри сигурността и надеждността.
Говорейки пред Wall Street Journal, говорител на Microsoft каза, че компанията не може да направи подобна промяна поради споразумението с ЕС.
CrowdStrike каза, че „значителен брой“ от засегнатите компютри са отново онлайн и се извини за случилото се.
Съгласно новия си Закон за дигиталните пазари, Европа в момента се опитва да принуди Apple да даде достъп до своя iPhone, за да позволи използването на алтернативни магазини за приложения и уеб браузъри.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте