Антикорупционната комисия атакува Андрей Гюров с озадачаващо решение
Депутат от „Възраждане“ подал сигнал за несъществуващи вече участия в дружества на подуправителя на БНБ
Комисията за противодействие на корупцията (КПК) e установила несъвместимост на Андрей Гюров с позицията му на подуправител на Българската народна банка (БНБ). Това съобщи пресцентърът на институцията в четвъртък.
Гюров е излязъл в неплатен отпуск с цел „да не бъдат допускани каквито и да е съмнения относно спазване на правната рамка“, посочиха от БНБ.
Новината за действията на КПК е в особен контекст. На първо място несъвместимостта се установява близо година след като Гюров беше избран за подуправител на банката в края на юли 2023 г по предложение на ПП-ДБ, които тогава бяха в управлението на страната. Освен това след промените в конституцията от есента на миналата година управителят и подуправителите на централната банка са сред възможните кандидати за служебни премиери в случай че не се състави правителство. Всъщност Гюров е единственият сред лицата, от които президентът има право да избере евентуален служебен премиер, който не е свързан с ГЕРБ.
В прессъобщението на банката не се уточнява в какво се състои неговата несъвместимост с позицията на подуправител.
В парламента депутатът от „Възраждане“ Димо Дренчев обяви, че той е подал сигнала срещу Гюров. Това е станало преди 3 месеца, а причина за него било участието му във фирма и неправителствена организация, която правила анализи, а сред клиентите й е и БНБ.. Според Дренчев фирмата пък се занимава с търговия с ценни метали.
Смехотворно решение
Според документи, с които „Капитал“ разполага, става въпрос за една фирма и две неправителствени организации. Случаят обаче е по-скоро комичен и настояването на КПК за отстраняване изглежда тенденциозно по две причини. Първата е, че Гюров е напуснал и дружеството и двете юридически лица с нестопанска цел. А втората е, че дори и да не ги бе напуснал – законът не забранява такова участие.
Нещо повече: антикорупционната комисия установява със свое решение от 24 юни тази година несъвместимост, когато такава няма, защото Гюров към този момент не участва в никакви юридически лица, както става явно от справка в Търговския регистър. Решенията на комисията действат за вбъдеще.
Чл. 11 от Закона за Българската народна банка, алинея четвърта, забранява на управителя и подуправителите на БНБ да бъдат „едноличен търговец, неограничено отговорен съдружник в търговско дружество, управител, търговски пълномощник, търговски представител, прокурист, търговски посредник, ликвидатор или синдик, член на орган на управление или контрол на търговско дружество или кооперация с изключение на дружества, в които Българската народна банка има участия“.
До ноември миналата година Андрей Гюров е имал 2% участие в „Йонтех инженеринг“ ООД, като впоследствие е продал дяловете си. Но дори и това да не се беше случило, законът никъде не забранява участие в капиталово дружество. Единствената забрана за ръководните кадри в банката е да са „неограничено отговорни съдружници“, каквито има само в персоналните дружества – събирателно и командитно.
Според решението на КПК Гюров е нарушил и чл. 12 от Закона за БНБ, тъй като е бил в управата на две юридически лица с нестопанска цел. Става въпрос за сдруженията „Голф клуб -Благоевград“ и „Балкански-Паница Институт за научни издирвания“. Според справка в Търговския регистър Гюров е напуснал двете НПО-та през януари тази година.
Казано иначе – когато Димо Дренчев („Възраждане“) е подал сигнала срещу Гюров (твърди, че това е било преди три месеца) – през март, подуправителят на БНБ вече не е участвал в сдруженията.
На фона на всичко това е абсолютна загадка защо Антикорупционната комисия не е установила, че Андрей Гюров няма участие в никакви дружества или юридически лица, при положение че информацията е видима в Търговския регистър.
Междувременно в прессъобщение Андрей Гюров заявява, че решението на КПК е „незаконосъобразно и се основава на неверни факт, преднамерено тълкуване на закона и отказ да се изяснят обстоятелствата по случая“.
„Убеден съм, че решението на КПК е политически мотивирано и представлява целенасочено превратно тълкуване на факти“, посочва още той.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
2
Коментирайте
The decision by the Anti-Corruption Commission has sparked controversy Slope Game, with Gyurov alleging political motivations behind what he considers an unjust interpretation of the law.
If you are bored you can play slope game. It is a simple game but not easy to get high score.