След 27 години има шанс за юрист академик
Правната наука има шанс да получи първия си академик от 27 години насам.
Той е чл.-кор. проф. Иван Русчев, който е допуснат до участие в конкурса за 13 места за академици, обявен от Българската академия на науките (БАН).
Русчев ще се бори за едно от двете места в областта на обществените и хуманитарните науки. Конкуренти са му историците чл.-кор. Александър Костов, чл.-кор. Иван Русев и чл.-кор. Иван Илчев Димитров, както и философът чл.-кор. Ангел Стефанов и езиковедът чл.-кор. Стоян Буров.
Чудомир Големинов е последният юрист, получил званието академик. Това стана през 1997 г. и така вече 27 години БАН не го е давал на друг юрист.
От 2013 г., когато почина Големинов, няма юрист академик. До 2009 г., когато почина Ярослав Радев, правото беше представено с двама академици.
Както е известно след кончината на проф. Александър Янков през 2019 г. проф. Цанка Цанкова беше единственият юрист член-кореспондент до 2021 г., когато това звание получиха Иван Русчев и Атанас Семов.
Тази година е възможно още един юрист да стане член-кореспондент.
Бившият главен прокурор и бивш председател на Конституционния съд проф. Борис Велчев, който понастоящем е ректор на Висшето училище по застраховане и финанси, е допуснат до участие в конкурса за 23-те вакантни позиции.
Допусната е и проф. Мария Нейкова Кънева, която е професор по административно право и процес и доктор на науките по национална сигурност.
Техни конкуренти за трите места за представители на обществените и хуманитарните науки са социологът проф. Васил Киров, арабистът проф. Владимир Чуков, проф. Генка Иванова Петрова, историкът проф. Диляна Ботева-Боянова, езиковедът проф. Димитър Димитров, икономистът проф. Евгени Евгениев, антропологът проф. Мария Шнитер, педагогът проф. Милен Замфиров, историкът проф. Милко Палангурски, историкът проф. Орлин Събев, историкът проф. Петър Стоянович, политологът проф. Тодор Галунов и историкът проф. Щелиян Щерионов.
За член-кореспонденти на БАН се избират професори и доктори на науките, които не са навършили 65 години към датата на обявяване на конкурса, обогатили са науката с важни постижения, получили са известност и признание в страната и в чужбина с две активни публични изяви, свързани с науката и нейното приложение и имат активна изследователска и експертна дейност.
По закон академиците и член-кореспондентите могат да работят на щатна длъжност до навършването на 70-годишна възраст, след което за тях се запазват условия за научна дейност и подготовка на научни кадри. Освен това получават допълнително пожизнено месечно възнаграждение. За академиците сумата е равна на депутатската заплата, а член-кореспондентите получават 30 на сто от нея.
51
Коментирайте
Проф. Велчев заслужава да стане член-кореспондент. Изключително благ човек, винаги готов да помогне във всякакви ситуации. Не случайно го избраха за ректор на Висшето училище за застраховане и финанси.
Щом и ексглавен прокурор се бори с финанси и застраховане за академично звание от БАН … ТУРИ МУ ПЕПЕЛ!
Има шанс.
Каквато държавата (и правото), каквото общото ни „дередже, такваз и БАН.
АМИН
Едно време академици юристи на БАН бяха – проф. Стефан Павлов – Наказателен процес и проф. Ярослав Радев – Конституционно право. И двамата бяха партийни величия, но с изключителна ерудиция и педагогически подход.
Факт е, че въпреки голямата конкуренция от кандидати в конкурса в различните направления- болшинството от коментарите тук са с акцент върху името на проф. Русчев , което доказва едно: че неговата кандидатура наистина е стойностна, достойна за БАН, той е доказал се юрист, учен, преподавател, широко скроена личност и заслужава именно той да бъде избран за академик на БАН в областта на обществените и хуманитарните науки. Време е наистина, след толкова много години Българската академия на науките да запълни празнината и да има в своите редици и юрист, и то от такава висока класа. Изключително положително впечатление правят коментарите и… Покажи целия коментар »
Към днешна дата няма по-ерудиран и подготвен професор от Русчев. Може да не харесвате черти от характера му и лични привички, но правната му класа е безспорна и мисля, че по този въпрос възражения няма. Време е, а и правната общност заслужава правен академик след толкова време! Нека сме единни като правна общност и да подкрепим номинацията на проф. Русчев за академик и да му дадем с чисто сърце своята професионална подкрепа в това нелеко начинание. Успех! Важно е за всички!
Проф.Русчев е с много ярка юридическа мисъл! Дали всеки път съм била или не съгласна с неговата теза, енциклопедичността, оригиналността и изключителното ниво на правно познание са извън съмнение!
Все едно гледам Томислав Дончев. Същия психологически профил. Убеден в собствената си непогрешимост, закопал се в тежки купешки фрази и карайки се с назидателен тон на всеки, който не споделя мнението му.
Айде успех в БАН 🙂
Доста неуместно сравнение. Томислав Дончев от години върви чинопоклонно след един мнооого прост и невеж човек. Никой с грам самоуважение не би го правил. Следователно е много вероятно да го прави или с користна цел или от глупост. За Русчев, въпреки многото му недостатъци едва ли някой,би казал същото.
Лекс , вместо да цензурирате юридически мнения , блокирайте семейството със свалените килограми , които пускат едни и същи реклами под всяка статия .
В БАН явно боговете сигурно са полудели
Четейки някои от имената ме посети мисълта, че може би трябва да се въведе критерий за по-продължителна научна дейност. Има кандидати, които са влезли в науката, може да се види по годините на публикациите и шеметното израстване има няма преди 2 петилетки.
Не е ли негово – „Отговорността за евикция“, то е много приятно четиво, аз като практик – съм се ръководел по него.
Много са ни имената, не е само едно.
През последните 25-30 години освен на проф. Русчев, тази чест би прилягала и на проф. Методи Марков, светла му памет!!!
Други имена от техния калибър в света на правото….просто няма.
Моят член-кореспондент търся тясна специалистка 🙂
теоритик*
Браво! Благодарен съм, че имах възможността като студент да изучавам облигационното право и чрез неговите статии и монографии. Определено заслужава титлата. Успех!
Успех на проф. Русчев, чудесен юрист и прекрасен човек !
Браво! Проф. Русчев е блестящ юрист, блестящ.
Чак останах заслепен.
Много сериозни кандидати.
Русчев е достоен за академик. Преподавал ми е по гражданско право. Блестящ ум е и всякога е бил справедлив при оценяването.
Моля? На изпитите любимата му реплика беше „Я в тая редица да седнат с ченгеджийското образование..“! И знаете ли защо? Защото икономическа полиция в София преди десетина години хвана негов роднина с хубаво количество цигари без бандерол.
Ясно , недоволни са с ченкеджийското образование и такива недостиг нали развитие. Академик е титла за знание и капацитет , а не за пуританство. Успех на юриста !
Явно, някои продължават да гледат „великия преподавател“ с влага в очите, породена от това, че са наизустили мантрите му преди изпита и Той пренебрежително е махнал с ръка.
„Взех го, ура, струваше си да го наизустя и да му се подмажа“ !!!
А Семов защо така изостава, не е в негов стил…
И мен ме учудва този факт.
Страхотна новина!
Новината е хубава, но частта за Б. Велчев е притеснителна, прекалено политически обвързан, което доказва склонността му към това.
Трябва да се има предвид конкуренцията, защото ми се струва доста сериозна!
БАН ще е грях, ако не даде акад. на Русчев, не може последните ни академици да са посочените в статията, особено Радев
БАН има доста грехове под шапката си, та още един няма да ги събори. Дано все пак проявят разум!
Това би било изключителен и дългоочакван успех за гилдията! Успех на чл.-кор. проф. Русчев
Евалла, Иване, евалла Русчев заслужаваш го! Има си кривиците като характер, но като юрист е блестящ. За ерудицията на Борис Велчев също няма спор!
Ако е станал крив… Само на когото е чел, знае. Обаче и аз като бухала да кажа – изпита и оцени нашата група напълно справедливо.
Потвърждавам с две ръце точността и справедливостта му!
27 години са ужасно много време!
Дано не минат повече и проф. Русчев да стане академик.
Браво и успех!
Няма лошо за Русчев, колкото и неортодоксални да се водят вижданията му, но Велчев не ми изглежда толкова авторитетен „чист“ учен въпреки успешната му кариерна реализация извън академичните среди, поради тясната му политическа обвързаност в продължение на доста години.
П.С. Нека използвам момента да благодаря на проф. Русчев за 5-ицата по Гражданско право Обща част – не най-високата оценка, но за сметка на това достойно извоювана такава …
Доста си е впечатляваща оценката, не се подценявай бухале!
E, хората се борят за тройка.
Велчев все пак идва от политическо котило, но въпреки това винаги е бил на високо ниво. Като разбрах на времето, че ще става главен прокурор се изненадах, понеже го познавах единствено като „преводачът на Греъм Грийн“, но“началството“ му в прокуратурата бе спокойно и диалогично, за разлика от предходния и следващия главен прокурор.
Това с възрастта е дискриминация. Не може да се поставя възрастово ограничение, това е наука, не е казарма. Срамно е, че такива като Яро Радев бяха „академици“, написал една-единствена книжка против розделението на властите. Яро бе върл комунист-сталинист, проклет и лош човек, никакъв учен, той вкара в затвора Янко Янков, посредствен рист, даже неграмотен.