Статия в „Политико“ (politico.eu) е посветена на най-новата група от гласоподаватели в Ирландия – бездомните хора. През 2022 г. ирландският Парламент прокарва Закон за избирателната реформа, който позволява на благотворителни организации да предоставят адрес на хората без дом. Притежаването на адрес е едно от условията, необходими за право на глас в държавата.

По данни на благотворителната организация „Фокус Ирландия“ (Focus Ireland) днес около 9500 ирландци са без дом, докато според „Политико“ броят им е близо 14 000. Един от тях – 24-годишната Кийл Шеридан Оданза, разказва пред „Политико“, че като дете е била постоянно прехвърляна от едно приемно семейство на друго. След като навършва 18, тя бива изхвърлена на улицата. В продължение на години не успява да си намери постоянно жилище, а през това време е свидетел на влошаващата се жилищна криза. В резултат на това, у нея се заражда желанието да участва в решаването на проблема. По думите ѝ, преди последните избори политиците са правили празни обещания за строене на нови къщи, но в крайна сметка кризата си остава. Поради това Оданза е критична към двете политически сили, които доминират политическата среда през последните 90 години – „Фина Гейл“ и „Фина Фойл“, предаде БТА.

Сенатор Мери Фицпатрик, говорител на центристката управляваща „Фина Фойл“, съобщава пред репортери, че правителството е задействало 10-годишен план с цел до 2030 г. да осигури 300 000 жилища и да премахне бездомността. Планът е подкрепен с 20 милиарда евро държавно финансиране.

Въпреки тази мярка, мнозина също като Кийл Шеридан Оданза остават скептични, което може да се определи като един от факторите за появата на няколко нови крайно десни партии. „Дъ Джърнал“ (thejournal.ie) пише за три от тях – Фермерският алианс (Farmers’ Alliance), „Ирландия на първо място“ (Ireland First) и „Ирландски народ“ (The Irish People). Фермерският алианс не участва с кандидати за изборите за Европейски парламент, но другите две партии са издигнали по трима кандидати.

„Ирландия на първо място“ се регистрира като политическа партия през 2023 г., след като в началото на януари бяха създадени профили в социалните медии с нейното име и лого по повод антиимигрантски протести в двата най-големи ирландски града – Дъблин и Корк. Към 19 май партията има 2300 последователи във Фейсбук и 4700 в „Екс“. На официалната си уебстраница се описва като десноцентристка националистическа партия. Приоритетите ѝ до голяма степен се припокриват с тези на други крайно десни партии – отнемане на гражданство и задължителната депортация на чужди граждани, осъдени за престъпления, забраняване на теми като полова идентичност и транссексуалност в училище и изкарване на страната от Европейския съюз. Партията също така е „посветена на борбата срещу разрушителните политики, свързани с изменението на климата“ и има позиция срещу аборта. „Ди Айриш Таймс“ (The Irish Times) описват съобщенията, пращани от членове на канала на партията в „Телеграм“, като открито расистки, хомофобски и антисемитски.

„Ирландски народ“ се радва на по-малка популярност в социалните медии – с 1600 последователи във „Фейсбук“ и малко над 700 в „Екс“. Партията пише на сайта си, че нейните членове биват насърчавани да действат, говорят и гласуват според собствените си убеждения, вместо да следват строга партийна линия. Тя допълва, че цели да създаде „истинска опозиция“ – препратка към конспиративните теории и крайно десните политически убеждения, че сегашните опозиционни партии са или в съглашателство с правителството, или не представляват адекватно волята на ирландския народ. Уебсайтът на движението съдържа антимигрантски и антитранссексуални възгледи.

Други партии с десни възгледи, които са издигнали кандидати с надеждата за първи път да имат представители в Европейския парламент, са Ирландска партия на свободата (Irish Freedom Party), Национална партия (The National Party) и „Независима Ирландия“ (Independent Ireland).

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar