Как онези, които познаваха Нотариуса, загубиха паметта си
Колкото повече свидетели застават пред Комисията за Нотариуса, толкова повече Божанов заприличва на фантом. Онези, които са го виждали, не помнят да са контактували с него. Тези, с които е общувал, не помнят разговорите, пише Еми Барух в коментар за „Дойче веле“.
Часове преди Временната комисия за проверка на факти и обстоятелства, свързани с дейността на групата около Мартин Божанов, да изслуша градския прокурор на София Илиана Кирилова, асоциацията на прокурорите излезе със смущаваща позиция. Тя напомня на притчата за крадеца, който вика дръжте крадеца. Написана с квалификации от нравствения регистър, позицията обръща внимание върху „накърненото достойнство“ на висшите органи на съдебната власт. Нейните автори се оплакват от „публичното унижение“, на което са подложени, с което сякаш сами обръщат огледалото върху собствената си неефикасност.
Позицията на съсловната организация застава открито не само срещу работата на Антикорупционния фонд (АКФ) – организацията, която разкри толкова опозоряващи корупционни схеми, колкото нито един разследващ орган в България. Тя застава и срещу действията на парламента и създадената от Съдийската колегия комисия.
Все неинформирани, неразбиращи, незапознати, незнаещи…
Комисията за Нотариуса се опитва да разгадае как става така, че колкото повече свидетели застават пред нея, толкова повече човекът Мартин Божанов започва да прилича на фантом. Въпреки, че Марто – както го наричат хора от неговото съдийско и прокурорско обкръжение – е бил на своя последен коледен банкет с „колегите“ на 10 декември 2023 година, от разпита на десетима столични районни прокурори, които са вдигали наздравици и са си пожелавали каквото там се пожелава в навечерието на новата година, почти никой не си спомня да го е виждал.
Онези, които все пак са го виждали, не помнят да са контактували с него. А тези, с които е общувал, не помнят за какво са си говорили.
Тази загуба на памет засяга както близки на покойния, така и негови предполагаеми покровители. А примерите са много. И именно с тази амнезия се опитва да се справи комисията „Нотариуса“. Но се сблъсква все с неинформирани, неразбиращи, незапознати, незнаещи…
И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов не знае какво е направено в прокуратурата по данните, изнесени от организацията „Антикорупционен фонд“ през 2021 година (тогава Божанов бе осветен за първи път), макар че по това време именно той беше директор на Националната следствена служба. Министърът в оставка Калин Стоянов не знае дали Божанов е бил сътрудник на МВР. Бившата съпруга на изчезналия някогашен следовател Петьо Петров, известен като Пепи Еврото, не знае дали е виждала Сарафов да взима подкуп, както твърдеше доскоро.
Прокурори не знаят кой е поканил Мартин Божанов на коледно парти в Банско през 2021 г.
Що се отнася до прокурорите, които се саморазследват, остава обоснованото съмнение, че те развиват особена чувствителност срещу тези, които помнят и им напомнят как да си вършат работата. И виждат в опитите на Комисията посегателство срещу съдебната система. Подобни виждания се четат и в изявленията на съдия Галя Георгиева. Тя декларира, че няма доверие на парламентарната комисия, която работи по случая с Мартин Божанов със следните смущаващи с политическата си некоректност думи: „Комисията се превръща в мегдан, където може да се организира майдан срещу съдии и прокурори“.
Вместо да защитава независимостта на съдебната власт, Георгиева атакува гражданското общество, което спомогна за разкриване на сериозна корупция и търговия с влияние именно сред магистрати, посочва в своя позиция Българският Хелзинкски Комитет (БХК). В нея БХК критикува изказванията на съдия Георгиева, с които „тя постави под въпрос легитимността на дейността на Антикорупционния фонд поради участието на чужди граждани в органите му на управление“.
БХК говори за „оклеветяващ речитатив, който стигматизира критичните към властта организации като „чуждестранни агенти“, (…) „характерен повече за националистически партии и тоталитарни режими и техните лидери, отколкото за магистрат, който правораздава в едно демократично общество“.
„Изключително тревожно е магистрат да заема подобни недемократични позиции, а членовете на Прокурорската колегия не само да слушат безкритично, но и да подават удобни реплики към изслушваната“, се казва още в позицията на БХК.
Изслушванията продължават.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте