Работа от вкъщи, но само след писмено споразумение с работодателя. Това предвиждат поправки в трудовото законодателство, които чакат финално гласуване в пленарна зала.

След COVID пандемията много от компаниите у нас дадоха възможност за работа от вкъщи – мярка, която служителите приветстваха и впоследствие се превърна в норма.

Според социалното министерство, което е вносител на поправките, има нужда да се урегулират условията, при които служителят ще работи дистанционно.

„Работодателят предварително да даде общи условия, на които помещението трябва да отговаря. И ако работникът се отклони, то работодателят няма да носи отговорност при определени инциденти“, каза началникът на отдел „Трудово право и условия на труд“ към социалното министерство Ненко Салчев.

Според Българската стопанска камара обаче е трябвало в закона да се предвидят два модела на работа – стационарен и мобилен.

„Да преминете на някакво работно място, което е временно, без да се отключват допълнителни административни задължения, оценка на работното място“, коментира зам.-председателят на Българска стопанска камара Мария Минчева.

Юристи смятат, че поправките ще задължи компаниите да подписват хиляди анекси със служители, което ще повлияе на други вече подписани споразумения между тях.

„Ако работодателят е сключил застраховка „Tрудова злополука“ в началото на годината, която обхваща градовете София и Пловдив, например, но служителят иска да работи шест месеца в Бургас, то застраховката няма да го покрие“, посочи адвокатът по административно право Габриела Иванова.

„Може да се уговори, че служителят ще работи един месец на едно, друг месец – на друго място, и това да се комбинира в един анекс, без да има нужда да се правят няколко и да се подават към НАП“, допълни Салчев.

Анексите ще могат да се подписват и електронно.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar