По заръка на Пеевски прокуратурата се захвана с Радев. Той отговори на „г-н Магнитски“
Президентът призова да се извади информация за "БТК, "Булгартабак", КТБ, за ББР, за язовири, за магистрали, митници, НКЖИ, за отравянето на Емилиян Гебрев"
Нов политически панаир се разиграва по върховете на властта, след като реалният номер едно в държавата Делян Пеевски поиска от прокуратурата, а тя се зае да рови има ли нещо за хора от близкото обкръжение на президента Румен Радев, който пък се закани на управляващите от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС с „неизбежна“ политическа алтернатива. Това провокира парламентарния лидер на ДПС към поредна словесна тирада: без да оповести и едно конкретно доказателство за т.нар. „Кешгейт“ около президента, Пеевски обеща да свидетелства срещу него в съда и го призова да си подаде оставката, да стане политически лидер и да се яви срещу него още на евроизборите тази пролет.
Ето хронологията на събитията:
Софийската градска прокуратура обяви в понеделник, че проверява има ли данни по „отношение на лицата Сотир Ушев и Николай Копринков“, след като бе неколкократно призована от председателя на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски да се захване конкретно с тези двама съветници на президента Румен Радев.
По-късно държавният глава отговори на „г-н Магнитски“ и свърза действията и коментарите по свой адрес със „страх от нова партия“. По думите му идва „реална политическа алтернатива“ на управляващите.
Преди седмица Пеевски се закани да търси информация за „пътя на Копринката“ и т.нар. „Касиери“ на президента, намеквайки за ролята на Николай Копринков и Сотир Ушев по време на служебните правителства на Румен Радев.
Прокуратурата се е активирала след писмото на Антикорупционния фонд от миналата седмица, в което беше призована да се разпита Пеевски, за да стане ясно дали той разполага с данни за корупция в президентската институция и конкретно срещу посочените от него Николай Копринков и Сотир Ушев, или става дума за набеждаване.
Възможно е и Делян Пеевски да бъде призован на разпит.
Радев: Да се извадят делата за КТБ, язовирите, митниците…
Румен Радев отговори лаконично на Пеевски като го назова „г-н Магнитски“, визирайки наложените на депутата санкции от САЩ и Великобритания за „значима корупция“.
„Аз няма да коментирам г-н Магнитски. Балзак отдавна е заявил, че една от най-отблъскващите привички в дребните души е, че подозират своите низости у другите. Виждате, че опитомяването на лидерите на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) може би дава някаква надежда някому, че по същия подход могат да подходят и към президентската институция, но това няма да се случи“, каза Радев.
„В момента това, което използват, е добре позната техника, когато след взаимното изпиране, не можеш да се отървеш от тежкото корупционно наследство и когато в момента има реални корупционни скандали, да създаваш фалшиви такива“, каза президентът.
Той се закани на управляващите от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, че идва „реална политическа алтернатива“.
„Няма да коментирам слухове и спекулации. Ако някой има истински доказателства, да ги предостави на компетентните органи, но и да носи отговорност за тях. Важно е и призовавам органите да извадят цялата информация и сигнали за дела на трупчета, ако имат такива. Говорейки за корупция, призовавам тези органи да извадят всички сигнали, преписки и делата за БТК, „Булгартабак“, КТБ, за ББР, за язовири, за магистрали, митници, НКЖИ, за отравянето на Емилиян Гебрев, за подставени лица, собственици на имоти, на бизнеси, на хотели в България и чужбина и за офшорки“, добави той.
Попитан дали ще оглави създаването на политически проект Радев каза, че ако даде доверието си на някоя политическа формация, той сам ще го заяви пред медиите.
Какво пита Пеевски?
В понеделник рано сутринта Пеевски е отправил запитване към главния прокурор, главния секретар на МВР и шефовете на ДАНС и Комисията за противодействие на корупцията за „Кешгейт“ – пътят на Копринката и „Касиерите“ на президента, съобщиха от пресцентъра на партията.
„Защо прокуратурата и службите не предприемат или не оповестяват данните за проверки и дела по случаи с висока обществена чувствителност, свързани с президентската администрация, въпреки многобройните медийни публикации и публично оповестени сигнали“, гласи запитването на Пеевски.
Преди седмица той обяви, че ще търси информация за „пътя на Копринката“ и т.нар. „Касиери“ на президента, както и за ролята на Николай Копринков и Сотир Ушев по време на служебните правителства на Румен Радев.
„Обществото има въпроси, а ние сме избрани от хората и аз задавам тези въпроси. Къде са тези дела и защо нищо не е съобщено? Започваме да питаме по всички въпроси. Всичко трябва да е пред очите на хората. Тъмнината ще свърши“, заявява Пеевски.
Прокуратурата: Дело „Кешгейт“ няма
„Дело „Кешгейт“ в Софийската градска прокуратура няма. Ако е имало нещо в Специализираната прокуратура, ние в момента правим ревизия на тези дела, тъй като получихме една огромна бройка“, каза градският прокурор на София Илияна Кирилова.
От петък прокуратурата проверява има ли в масивите ѝ стари преписки и дела срещу хора от обкръжението на президента Румен Радев.
Определен е и наблюдаващ прокурор, който ще прецени дали да призове на разпит Делян Пеевски.
Илияна Кирилова уточни, че основание за проверката са сигнал на Антикорупционния фонд и медийни публикации:
„Търсим за имената, които бяха споменати – Копринков, Ушев. До този момент не намираме конкретно сигнал срещу господин Копринков, а що се отнася до президента Радев, вие знаете, че има едно решение на Конституционния съд. Там няма в момента какво да се направи, докато г-н Радев е президент“.
Анализират се регистрите, както на Софийската градска прокуратурата, така и на закритото преди година и половина спецобвинение, като до тук е установен само един сигнал от 2010 г., свързан със Сотир Ушев, добави прокурор Кирилова.
Пеевски „прати“ Радев в съда и на евроизбори
В понеделник следобед Пеевски реагира и на коментарите на президента, и на прокуратурата.
От обърканите му изявления стана ясно, че той е готов да свидетелства в съда срещу президента Румен Радев. Не каза обаче в какво точно го обвинява, като призова разследващите да се сезират от медиите, без да уточни кои.
Всъщност Пеевски не артикулира нито едно доказателство в подкрепа на твърденията си за „Кешгейт“, но пък в многословна тирада неколкократно повтори квалификациите си по адрес на президента (нарече го „мистър Кеш“), както и „пътят на Копринката“, „Кешгейт“.
„Не мога да разбера обаче прибързания отговор на прокуратурата. Още не съм си подал питанията към органите за „пътя на копринката“ и тъмните казуси в президентството. Ще си пусна питанията до час, а те отговориха толкова бързо, че няма абсолютно нищо за съветниците на президента“, каза Делян Пеевски, след което призова да погледнат медиите и да видят какво се говори там.
„Наблюдавам, че никой не прави нищо по темата. Николай Копринков не го ли знаете? Сега има много неща в медиите, но никой не реагира“, продължи той.
„Всичко да се проверява. Чудесно е всичко, което казва и мистър „Кеш“ да бъде проверено“, продължи Пеевски, визирайки призивите на президента Радев компетентните органи да проверят случаите КТБ, Булгартабак, Гебрев и ББР.
„Диктатурата на мистър „Кеш“ свърши. Той излезе, каза, че ще прави партия. Чакам го на терена, на политическия терен“, каза Пеевски.
По повод думите на прокурор Кирилова, че няма как да предприеме действия срещу държавния глава, защото той има имунитет, Пеевски настоя: „Значи има дела, които чакат отпадане на имунитета му. Искам да знам кои са те“.
„Според мен, има много касиери, много касиери. Има много малки кученца, които влачат плячка в тъмната институция. По всяко време, ако нещо мога да допълня. Днеска изпращам много неща, които са от медиите, много неразследвани, според мен, неща. Ако има въпроси, аз съм наличен винаги да отговоря. Вземете днеска да прочетете сайтовете. Надявам се, в новините да ги има тези разкрития. Страх имаше в неговите очи. Очаквам да си подаде оставката и да го видя на политическия терен да стане политически лидер, да има достойнството да има такъв, да се срещнем на европейските избори. Това е достойно, нали? Единственото, което е недостойно, ако тази партия е финансирана с мръсни пари от неговите служебни мандати“, каза още Пеевски.
Кои са Сотир Ушев и Николай Копринков?
Mиналата седмица Пеевски коментира, че президентството е „една тъмна институция, пълна с много кеш“. Тогава той попита къде са потънали „Пътят на Копринката“, както и за ролята на Николай Копринков и Сотир Ушев по време на служебните правителства на Румен Радев.
Рано сутринта в понеделник Пеевски, цитиран от пресслужбата на ДПС, попита главния секретар на МВР и шефовете на ДАНС и Комисията за противодействие на корупцията „защо прокуратурата и службите не предприемат или не оповестяват данните за проверки и дела по случаи с висока обществена чувствителност, свързани с президентската администрация, въпреки многобройните медийни публикации и публично оповестени сигнали?“.
Николай Копринков е секретар на държавния глава по вътрешна политика.
Сотир Ушев е бил управител на Националния осигурителен институт (НОИ) по време на тройната коалиция.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте