Служителите на МВР ще могат по всяко време да бъдат проверявани от дирекция „Вътрешна сигурност“ за наличностите по банковите им сметки, евентуални запори, наличие на сейфове и др. Това става възможно с поправки в Закона за кредитните институции, която ще даде възможност на „Вътрешна сигурност“ към МВР да има достъп по чл.56а, ал. 1, а именно до Електронната информационна система на БНБ. В нея са данните за номерата на банковите сметки и на платежните сметки с международен номер на банкова сметка (IBAN), водени от банки, платежни институции и дружества за електронни пари, както и титулярите на сметки и упълномощените да се разпореждат със сметките лица, действителните собственици на титулярите на сметки, както и за лицата, наематели на сейфове в банки, и техните пълномощници.

До момента тази достъп до тази информация от структурите на Министерството на вътрешните работи (МВР) имат Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП), Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“, областните дирекции на Министерството на вътрешните работи и дирекция „Защита на финансовите интереси на Европейския съюз“ (АФКОС). След приемането на поправките, които са публикувани за обществено обсъждане в правителствения портал Strategy, от „Вътрешна сигурност“ ще ползват тази информация когато извършват проучвания за надеждност на своите служители и на кандидатите за работа, както и когато се издават, прекратяват и отнемат разрешенията за достъп до класифицирана информация на служители на МВР.

С промените се дава възможност за достъп до електронната система на БНБ и на Главна дирекция „Гранична полиция“ (ГДГП). Така при оперативно-издирвателните мероприятия на „Гранична полиция“ вече свободно ще може да се ползва и финансовата информация за лицата, която се съдържа в Електронната информационна система на БНБ.

В мотивите на кратките, но важни поправки в Закона за кредитните институции, чрез които се дава достъп до Системата на ГДГП и „Вътрешна сигурност“ на МВР, се казва, че чрез новите текстове им се осигурява достъп до значима допълнителна информация, в помощ на разкриване на престъпления, като се събира и информация „за финансови средства, придобити от незаконосъобразна и престъпна дейност, както и по-пълно, всестранно и обективно разследване“.

По-важните поправки през годините

С данните вече работят следните институции:

Достъп до информация от Електронната система на БНБ имат:

– Органите на съдебната власт (съдилища, прокуратура и следствени органи

– ГДНП, ГДБОП, ОДМВР

– Дирекция „Защита на финансовите интереси на Европейския съюз“ – с промени в ЗКИ от юни 2022 г.

– НАП

– Комисията за противодействие на корупцията

– Комисията за финансов надзор – с промени в ЗКИ от 2018 г.

– Служба ,, Военно разузнаване“ към министъра на отбраната – с промени в ЗКИ от 2022 г.

– Държавна агенция „Разузнаване“ – с промени в ЗКИ от 2022 г.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar