Емилиян Гебрев, шеф на българската фирма Емко, вече се размина с два опита за отравяне. България доставя на Украйна боеприпаси за съветските й танкове. Това прави страната мишена за руските диверсанти, пише швейцарското електронно издание Watson. Вече два пъти Емилиян Гебрев става жертва на отрова, тясно свързана с Новичок, този дяволски продукт от съветските лаборатории, с който шефът на Кремъл Путин обича да убива опонентите си. Атентатите бяха извършени през 2015 г., като Гебрев оцеля и при двата. Но и до днес босът на българския оръжеен производител Емко не се чувства в безопасност. Компанията му произвежда съветски боеприпаси за пушки и танкове и ги доставя в Украйна. Всъщност, въпреки доставките на оръжие от Запада, украинската армия все още зависи силно от старото си военно оборудване, резервни части и боеприпаси за което вече не се произвеждат извън Русия. Ето защо приносът на България в отбраната на Украйна е толкова важен и обяснява защо Путин изпраща свои агенти в страната.

Поредица от атаки срещу фабрики на Емко

Заводите и складовете на Емко са цел на руски диверсанти от години, казва Емилиян Гебрев пред Financial Times. Първата атака беше през 2011 г. Оттогава насам няколко пъти избухнаха експлозии в съоръжения на Емко, последната през 2022 г. Същата година друг завод на Емко беше опустошен от пожар. Саботажи и взривове има и в заводи на други български оръжейни производители. Фактът, че тези инциденти така и не са изяснени, обаче не учудва Емилиян Гебрев. След двете атаки с отрова през 2015 г. българската прокуратура разследва трима агенти на ГРУ, руското военно разузнаване, за които се твърди, че са извършили опитите за убийство. Твърди се, че нападателите са разпръснали веществото, което атакува нервната система, върху дръжката на колата на Гебрев. Агентите на ГРУ действаха по подобен начин три години по-късно при нападението срещу бившия агент на руските тайни служби Сергей Скрипал в Солсбъри, Англия. Но в случая с Гебрев разследването беше неуспешно и беше закрито през 2020 г.

Кой всъщност разследва разследващите?

„Има повече от дузина случаи с руски агенти и тяхната шпионска мрежа в България“, казва шефът на Eмко Гебрев. „Но всички тези разследвания не доведоха до нищо, те бяха прекъснати или затънаха, преди да доведат до обвинение“.

Гебрев смята, че Кремъл все още има голямо влияние в България, особено в съдебната система и службите за сигурност. Някога София беше един от най-близките съюзници на Москва.

Шефът на Емко казва още: „От времето на Студената война България беше твърде разхлабена. Агентите на ГРУ са удобно монтирани тук и могат да работят свободно“

Българската държава изглежда е наясно, че националната отбранителна индустрия е на прицела на Кремъл. „Руснаците са много заинтересовани от нашите съоръжения и хората, които ги управляват“, казва български служител, цитиран от Financial Times и пожелал да остане анонимен. Той задава този риторичен въпрос: „Въпросът е как властите могат да защитят индустрията и нейните служители. Разследванията се торпилират и доказателствата се унищожават – кой всъщност разследва разследващите?“

В най-бедната държава в ЕС, с население от седем милиона, корупцията все още е широко разпространена.

Изненадваща подкрепа

В тази връзка силната подкрепа на България за Украйна сама по себе си е изненадваща. След инвазията на Русия през февруари 2022 г. тя дълго време изглеждаше единствената страна от НАТО, която не доставя оръжие на Украйна. Традиционните връзки с Русия изглеждаха твърде близки. В началото на 2023 г. стана известно, че българското правителство тайно дълго време масово е подкрепяло Украйна. През първата година от войната Киев получава не само боеприпаси от България, но и големи количества гориво. В определени периоди украинската армия е закупувала 40% от дизела за своите танкове и камиони от България и по този начин е успяла да отблъсне руското настъпление.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar