Двама са задържани при спецакция във ВиК Бургас за злоупотреби
Водният оператор изпълнява най-големият проект в сектора за 460 млн. лв.
Двама души са задържани при Специализирана полицейска операция по сигнал за злоупотреба със средства във ВиК Бургас.
Акцията е на „Икономическа полиция“ към Областната дирекция на МВР в Бургас под ръководството на Окръжната прокуратура.
„Текат процесуално-следствени действия-претърсване и изземване в централата на ВиК Бургас, както и в още няколко адреса в град София и на територията на област Бургас. Към момента са задържани двама души със заповед за задържане за 24 часа. Тепърва ще стане ясно ще има ли повдигнати обвинения, на колко лица и по кой член“, каза комисар Емил Павлов, директор на бургаската полиция, цитиран от БНР.
Той не съобщи имената на задържаните и не уточни на какви позиции са във ВиК дружеството.
Не е ясно и за какви злоупотреби става въпрос. Прокуратурата мълчи до този момент.
От ВиК Бургас отказаха коментар.
Най-големият воден проект за близо 460 млн. лв.
ВиК Бургас изпълнява най-големият проект в сектора за близо 459.3 млн. лв. Той се финансира от оперативна програма „Околна среда“ (ОПОС) 2014 – 2020, като размерът на безвъзмездната помощ е 323.7 млн. лв.
По изпълнението на проекта беше наложена финансова корекция от управляващия орган на програмата заради нарушения свързани с обществени поръчки. Те се обжалват пред съда от ВиК Бургас.
Това е един от рисковите водни проекти, който няма да бъде завършен до края на годината и изпълнението му ще продължи и през настоящия програмен период 2021 – 2027 г.
Проектът предвижда реконструкция и рехабилитация на съществуващата ВиК инфраструктура и изграждане на нови системи и съоръжения в 13 агломерации – Бургас, Несебър, Поморие, Созопол, Приморско, Обзор, Айтос, Карнобат, Царево, Китен, Черноморец, Сарафово и Лозенец.
Дейностите включват ремонт на 158 км водопроводна и 22 км канализационна мрежа, както и изграждане на около 80 км нова ВиК мрежа. Проектът е разделен на два етапа на изпълнение.
В първия етап бяха включени ремонта и изграждането на нови ВиК системи в агломерациите Бургас (включително кварталите „Меден Рудник“ и „Сарафово“), Айтос, Карнобат, Царево, Китен и Лозенец.
Трябваше да бъдат реконструирани и участъци от деривация Ясна поляна и деривация Камчия – Юг. Заложено беше и строителството на една нова пречиствателна станция за отпадъчни води (ПСОВ) в Карнобат и реконструиране на ПСОВ Бургас, ПСОВ Меден рудник и ПСОВ Обзор. Двете пречиствателни станции за питейни води – ПСПВ Камчия и ПСПВ Ясна поляна също трябваше да бъдат ремонтирани. В първия етап беше планирано и да започне изграждането на GIS система и SCADA система.
Изпълнението на втори етап от проекта включва реконструкция, рехабилитация и изграждане на нови ВиК системи в агломерациите Поморие, Несебър, Обзор, Крайморие, Черноморец, Созопол, както и още три участъка от деривация Ясна поляна и един участък от деривация Камчия – Север.
Тези година (2023 г.) е основната фаза на фактическото изпълнение на водния проект, заедно с усвояването на заема от 17.3 млн. евро. Той беше изтеглен от Европейската банка за възстановяване и развитие в края на 2021 г., става ясно от финансовия отчет на ВиК Бургас за второто тримесечие на 2023 г.
Няма актуална публична информация какво от тези дейности е изпълнено към момента, но пред парламентарната комисия по екология беше отчетено забавяне в изпълнението на проекта и бе посочено, че е сред рисковите. Една от основните причини за забавянето е, че голяма част от територията попада в зона „Натура 2000“ и е необходимо да бъде направена екологична оценка. До момента реално са усвоени над 38.6 млн. лв. от близо 460 млн. лв., показва справка в информационната система за еврофондовете ИСУН.
Кой управлява ВиК Бургас
От средата на август 2023 г. управител на водния оператор е Цветан Мирчев, след като дългогодишният директор инженер Ганчо Тенев бе освободен от поста, който заемаше от 2003 година.
Служебното правителство на Гълъб Донев задвижи процедурата по смяната на Ганчо Тенев още през септември 2022 г., след като бяха открити нарушения. Тогава беше съобщено, че мистериозно са изчезнали 60 млн. лв. за изграждане на резервното водоснабдяване на северната част на област Бургас.
По-късно собственикът на ВиК Бургас – „Български ВиК Холдинг“ освободи трима от четиримата членове на Съвета на директорите. Постът си запази единствено инж. Йоанис Партениотис, който е вицепрезидент на синдиката КТ „Подкрепа“.
Новите назначения от август 2023 г. са управителят на дружеството Цветан Мирчев, Димитър Ганджов и Методи Смилов, показва справка в Търговския регистър.
Цветан Мирчев е бил синдик на дружествата „Миртал“ ООД и на „Ремонекс-Раднево“ ЕАД.
Бившият шеф на ВиК Габрово Ганчо Тенев обаче оспори вписването на новия директорски борд, но губи делата, според публикуваната информация в Търговския регистър.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте