Блъсната пенсионерка отказа помощ от шофьор, но след това го тормози по телефона за пари. До тази ситуация се стигнало след катастрофа на бул. „Марица“ – юг. Жената предприела пресичане на булеварда в посока от юг на север преди да достигне пешеходната пътека. Преминала покрай спрелите автомобили, изчакващи възможност да направят ляв завой, но докато пресичала била ударена от шофьор, движещ се с около 15 км/ч. В резултат на инцидента пенсионерката паднала на лявата си страна, като се подпряла на земята с лявата си ръка.

Веднага след удара седналият зад волана преустановил движението на автомобила, излязъл от него и отишъл при пострадалата. На няколко пъти й предложил да я откара в болница или спешен медицински център. Тя обаче поискала от него единствено да я откара до дома й, който бил наблизо. Шофьорът предоставил своя визитна картичка на пострадалата с личен и служебен телефонен номер. Поискал от нея задължително да й се обади, защото бил загрижен за състоянието й. Обещал да й помогне с каквото може. След това я откарал до дома й.

Тъй като нямала болки и наранявания, нито пенсионерката, нито шофьорът подали сигнал на тел. 112 за инцидента. Няколко часа по-късно обаче възрастната жена почувствала силна болка в лявата китка, която превързала с лед. Съпругът й забелязал, че от вътрешната страна на китката било посиняло. На следващия ден жената посетила личния си лекар, поради болки в ръката и областта на бедрото. Обяснила й, че е претърпяла пътнотранспортно произшествие, но се оплаквала предимно от болката в тазобедрената област. Личният лекар й препоръчала, ако болката в китката се засили, да отиде на контролен преглед. Тъй като пловдивчанката не се оправяла в областта на лявата си китка и продължавала да изпитва болки, седмица по-късно посетила отново медицинския кабинет на личния си лекар. Била насочена към спешния кабинет на УМБАЛ „Св. Георги“. От рентгенографията се установила фрактура на радиуса на китката и ѝ било предложено оперативно лечение, доколкото шансът за положителен резултат от оздравителния процес бил значително по-голям при поставяне на метален имплант в сравнение с гипс.

При прегледа в спешния кабинет пострадалата се обадила на шофьора, който я блъснал и му казала къде се намира. Малко по-късно той и съпругата му, която имала медицинско образование, я посетили. Пожелали да говорят с ортопеда травматолог, за да разберат какво е състоянието й, тъй като изпитвали съмнения да не са измамени. Поискали от лекаря да видят резултатите от рентгенографията и го попитали за друг метод за лечение, доколкото пострадалата им била казала вече, че операцията ще струва 1200 лв. Докторът обаче не им предоставил тази информация, казал им, че другият метод за лечение ще струва 80 лв. и ги помолил да напуснат кабинета. Двамата изчакали пострадалата пред кабинета. Когато тя излязла, отново поискали от нея снимки и документи, но пенсионерката отказала с аргумента, че няма какво повече да говори с него. На следващия ден била подложена на операция.

След операцията звъняла няколко пъти на шофьора, казала му, че всичко е минало успешно. Търсила от него и изпълнение на обещанието му да й помогне с каквото може и да й съдейства, включително и относно разходите за операцията. Шофьорът обаче блокирал телефонния й номер, тъй като смятал това за изнудване. След това получил обаждане и от близък на пострадалата, който се представил за адвокат и пожелал да се срещнат и да се разберат.
След това неразбирателство, случаят стигнал до прокуратурата и полицията. Районният съд постановил присъда от 5 месеца лишаване от свобода условно с три години изпитателен срок. Шофьорът обжалвал. Окръжният съд изменил присъдата, признал го за невинен по повдигнатото обвинение, като магистратите постановили глоба в размер на 1500 лв. Решението е окончателно.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar