121 заповеди за защита са издадени във Велико Търново за 6 месеца
[email protected]
За първото полугодие на 2023 г. получените заповеди за защита от домашно насилие в област Велико Търново са 121. Касае се за 98 жени, жертви на домашен тормоз, 3 деца и 10 мъже. Издадени са 75 заповеди за незабавна защита и 46 заповеди за защита. Цифрата е двойно по-голяма от същия период на 2022 г., когато получените заповеди са 63 като 18 от тях са за постоянна защита. При тях броят на пострадалите жени е 60, две са децата и четирима мъже“, обяви на кръгла маса по превенция на домащното насилие и и координация между институциите при осъществяване на закрила гл.инсп. Боян Бартолов от ОДМВР.
Форумът бе по инициатива на областния управител Ивайло Здравков. На срещата присъстваха заместникът му Валентин Михайлов, директорът на ОДМВР старши комисар Димитър Машов, представители на институциите, които имат отношение към проблема, както и експерти от областна и общински администрации. Съдът и Прокуратурата не изпратиха представители, уточняват от пресцентъра на областната управа.
Като резултат от срещата бе решено да бъде създаден координационен механизъм на областно ниво за превенция и справяне с агресията, с акцент домашното насилие. Той ще заседава регулярно, ще има и обучения на заинтересовани лица. Обмисля се и възможността към Областна администрация да има специален координатор, който при постъпили сигнали за насилие ще ги насочва към съответните институции.
Кръглата маса започна с експозе от областния управител. По думите на Ивайло Здравков основната идея на форума е да се набележат възможностите за превенция и конкретните действия, като се следват и основните мерки на правителството, които бяха обявени преди дни.
От „Център“ Мария в Горна Оряховица посочиха, че през миналата година са работили по 135 сигнала за домашно насилие. В програмата за превенция на центъра са преминали над 300 ученици, проведени са обучения на полицейски служители, социални работници, педагози, магистрати и здравни медиатори.
От катедра „Психология“ на ВТУ изтъкнаха, че имат разработена Национална карта на домашното насилие, която ще бъде полезна в работата на бъдещия регионален координационен механизъм.
Своя опит в превенцията и осигуряването на закрила споделиха представителите на кризисните центрове в областта, експертите от Агенция социално подпомагане и Адвокатския съвет на Великотърновската адвокатска колегия.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте