Финансовият министър Асен Василев се отрече от Бюджет 2023 след саботаж от парламента с безпрецедентно за последните 20 години изявление. „След като не бяха приети мерките за данъчна събираемост, Министерството на финансите не подкрепя бюджета в този му вид“, заяви Василев пред депутатите от бюджетната комисия около 23:30 ч. във вторник, след над 10-часов маратон по гласуването на второ четене на тотално закъснелия финансов план на държавата за 2023 г. Предстои финално гласуване на текстовете в пленарна зала.

Поводът за драматичната развръзка бе фактът, че депутатите от комисията отхвърлиха във вторник вечерта повечето от ключовите мерки за засилване на данъчния контрол, обявени преди това от Асен Василев. Става въпрос за плащането на заплати във фирмите в ресторантьорския бранш и тези с над 50 служители само по банков път, за т. нар. безплатен обяд (правото на потребителя да откаже да плати сметката си в заведение, ако не получи касова бележка), а също и представянето на редовна отчетност пред НАП на касовите наличности във фирмите.

Отхвърлянето се случи по предложение на депутата от ГЕРБ Делян Добрев, който на практика бе двигател на повечето генерални обрати във финансовия план на държавата през целия ден.

Василев се надяваше с данъчните мерки да изсветли сивата икономика и да повиши събираемостта на ДДС в бюджета. Някои от тях обаче предизвиката тежък отпор от ресторантьорския бранш, който продължава да се радва на държавен толеранс, въпреки че е един от най-сивите сектори в държавата. Други пък срещнаха критики от счетоводната общност. За да прокара мерките си, Асен Василев дори убеди банките да обявят, че са готови да предложат облекчени такси за хората, които получават минимална заплата само по банков път. Въпреки това обаче промените не бяха одобрени от комисията, а Василев директно обвини депутатите в лобизъм.

„Отнехте инструмент за контрол и събираемост на данъците. Стана ясно, че НАП не трябва да прилага този инструмент. Всеки може да го кара през просото, стига да се обади на някоя парламентарна група“, реагира гневно на бойкота Василев. Той каза, че до разглеждането на текстовете в пленарна зала ще обяви на депутатите колко стотици милиони левове ще загуби Бюджет 2023 от бойкота на внесените от него мерки.

Предложението за отпадане на текстовете за събираемостта бе внесено от Делян Добрев от ГЕРБ и подкрепено от ИТН. „Първо, едното от предложенията ви е противоконституционно. Второ, законодателят ви е дал всички механизми да проверявате касовите бележки. Дали сме ви базука да се борите срещу сивата икономика, а искате да впрегнете обикновените хора, като ходят по ресторантите, да си искат бележките“, коментира Добрев. Йордан Цонев от ДПС обаче каза, че на фона на ниските данъци за бизнеса в България е тотално неприемливо да се отнемат инструменти за данъчен контрол на финансовото министерство и каза, че вече на никого „не му пука“ за събираемостта.

Всичко това се случи само няколко часа, след като депутатите приеха десетки предложения за значително раздуване на разходите чрез увеличаване на заплатите в куп ведомства – от МВР, през ДАНС и НАП до агенцията по храните. Освен това се „разхвърляха“ пари и за конкретни проекти като подпомагане на университети, земеделци, храмове и вероизповедания, без да е ясно на какъв принцип изобщо част от предложенията се одобряват, а други – не.

На всичкото отгоре Делян Добрев „взриви“ и без това силно обтегнатата обстановка около бюджета с изненадващо предложение, внесено „на крак“, държавата до две седмици да спре тотално вноса на руски петрол и практически да блокира „Лукойл Нефтохим“. Наложи се ПП и особено ДБ, които в последните месеци бяха флагманите на санкциите срещу руската компания, да защитават компромисно предложение за запазване на вноса, макар че накрая акцията на Добрев все пак не успя.

Така, с невиждани от години тотални обрати, парламентът на практика прекрои из основи Бюджет 2023, внесен от Василев, и постави на изпитание стабилността на цялото управление. Развръзката предстои с окончателното гласуване на текстовете на второ четене в пленарна зала в идните дни.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar