Това е опит да се изсветли трудовият пазар доколкото е възможно. Опасявам се, че няма да има никакъв ефект тази мярка. Ние никога не сме имали против мерки, които поне се опитват да изсветлят недекларирания труд. Когато държавата насилствено тика и работодатели, и работници към банковите плащания, е редно да сложи таван на банковите такси. Това заяви в студиото на „Денят на живо“ по NOVA News Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“, коментирайки предложението всички заплати да се изплащат по банков път.

„Все още не съм дала отговор на отправените покани. Предстои да се водят още твърде много разговори – както със синдикални членове и съмишленици, така и с евентуалните партии, които ще влязат в евентуална коалиция“, посочи тя в отговор на въпроса дали е решила да се кандидатира за кмет на София.

По думите ѝ тя е получила покана от леви среди. „Получих покана от градската организация на НСП, не от „Позитано“ 20. Както и от други леви партии, които в момента водят преговори, тъй като тази коалиция ще бъде не само лява, но лявоцентристка“, подчерта тя.

„От промените насам София никога не е била управлявана от социален кмет. Всички са били десни. Но освен двата полюса – дясноценстристки и лявоцентристки, има и един крайно десен вариант и той вече си обяви кандидатурата. Това е кандидатът на ПП-ДБ и „Спаси София“. Така че, към момента трудно може да се каже какво ще е конфигурацията на силите, когато само един от тези субекти е обявил кандидата си всъщност. Обявените кандидати, доколкото знам аз, са г-н Васил Терзиев и г-н Деян Николов от „Възраждане“ и от тук насетне могат да се правят само спекулации“, заяви Григорова.

Според нея това, от което има нужда София, независимо кой е кандидата на ляво или лявоцентристкия блок, е столицата да не бъде разглеждана като продукт. „Това е нещо, което заяви г-н Васил Терзиев. Не може България да бъде разглеждана като марка, а София, като продукт, който е „конкурентоспособен на европейския пазар“. Градовете са за хората. Те са за живеене, а не за продаване“, категорична е тя. И допълни: „Ако хората искат да имат собствено представителство. Ако са разбрали, че бизнесът може да си купува както министерство кресла, така и кметски кресла, може да си плаща за закони, и е крайно време и редовият български гражданин да има свое представителство – тогава ще го имат. Ако не са осъзнали това, че олигархията продължава да си купува нормативи, които са изгодни на нея и българските граждани нямат представителство, а именно това е причината, поради която се намираме в момента, включително и по отношение на бюджета – тогава няма да имат представителство. Очевидно не са готови да поемат лостовете за вземане на решения в своите ръце“.

Григорова коментира и Бюджет 2023, който беше приет от депутатите, както и протеста на синдикатите. „Искаме увеличение на МРЗ, на заплатите в държавните институции. Според нас от КТ „Подкрепа“ основен е проблемът със заетите в НОИ, където беше проведена едночасова ефективна стачка. Текат протестни действия пред различните администрации в отделните български градове. В петък от 8 часа сутринта ще има общ протест на всички администрации пред НС. Това са администрациите с ниски заплати, при които не се предвижда никакво увеличение – на НСИ, Националния осигурителен институт, БАБХ“, посочи тя.

По думите ѝ ако исканията на синдикатите не бъдат разгледани преди приемането на бюджета на второ четене ще се премине към безсрочни стачни действия.

Целия разговор гледайте във видеото.



Линк към новината

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar