ВКС прекрати окончателно делото срещу хотелиери, обвинени, че са измамили с 500 хил. лв. Богдана и Стефан Димитров
Съдебната сага на легендите Богдана Карадочева и Стефан Димитров срещу хотелиерска двойка приключи, но не в тяхна полза. Делото окончателно е прекратено поради изтекла давност, а звездната двойка загуби над 500 хил. лева. Делото се води срещу Златка и Атанас Миткови.
Става дума за следното.
Карадочева и Димитров твърдят, че Миткови са ги измамили с 300 000 долара. През лятото на 1999 г. хотелиерът им предложил да се включат заедно с него в приватизацията на хотел „Зефир“ в Слънчев бряг. Те се познавали с него още от 1992 г., тъй като отсядали в един от хотелите му в Слънчев бряг и му имали доверие.
Артистичното семейство дало на Атанас Митков 300 000 долара, а той обещал, че след като придобие хотела, ще ги впише като равноправни съдружници в него. На 23 септември 1999 г. Агенцията по приватизацията продава „Зефир“ на ЕТ „Атанас Милков“ за 500 000 долара. Той плаща първоначална вноска от 150 000 долара, а после изплаща цялата сума. Но така и не е вписал Богдана и Стефан Димитров като съсобственици.
През годините делото се движи по различни съдебни инстанции.
За последно е разгледано от СГС повторно след постановените от Софийския апелативен съд, че възобновяване процеса и отменя предходното въззивно решение на СГС, с което е потвърдено решение на СРС, че Златка и Атанас Миткови са оправани по обвинението, че са поддържали у пострадалите 8-годишно заблуждение, че ще станат съсобственици на хотел „Зефир“ в „Слънчев бряг“ и така, преследвайки имотна облага, са им причинили вреда в особено големи размери – 514 720 лв.
Тричленният състав на ВКС приема касационната жалба за неоснователна. Развитите в нея доводи не почиват на закона – разпоредбата от закона задължава въззивния съд при изтичане на срока на абсолютната погасителна давност за наказателно преследване да отмени първоинстанционната присъда и да прекрати наказателното производство, казват съдиите.
Според тях забавянето на производството се дължи не само поради здравословното състояние на един от подсъдимите, но и поради късното внасяне на обвинението за разглеждане в съдебно производство.
Независимо от споровете, произтичащи от неясно формулираното обвинение за крайния момент на довършване на престъплението, относно това от кой момент започва да тече давностният срок, той е изтекъл и към най-късната възможна дата – 31 декември 2022 г., както правилно е приел и въззивният съд, казват съдиите.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте