Изберете си обществена поръчка, моля: Разследване за несбъднати обещания и изчезнали десетки хиляди левове
Шест строителни фирми се оплакаха, че са били завлечени с пари след неизпълнени обещания да спечелят обществени поръчки
Сигнал до екип на bTV. Шест строителни фирми се оплакаха, че са били завлечени с пари след неизпълнени обещания да спечелят обществени поръчки за милиони левове. Всяка от фирмите дала по 50 000 лева на дама, която се представила за консултант.
„В случая са поискани пари за оформяне на документацията и около 50 хил. лева, които са оформени като гаранция. В случая поръчка не се спечелва, а парите не се връщат. Другият интересен въпрос е, че у нас обществените поръчки, а и пробивът да спечелиш нещо става „с човек“ и „нещо да бутнеш“, коментира в „120 минути“ журналистът Марин Николов.
Разследване на Марин Николов
Това е Теменужка Константинова, управител на строителна фирма „Елит Строежи“. Тя твърди, че е измамена с 50 000 лв. Разказва, че дала парите на дама, представила се за консултант, с надеждата да спечели обществена поръчка за милиони левове. Поръчката останала мираж.
„Адвокат Десислава Христова Богатинова – отидох в офиса ѝ. Един лъскав офис, страхотен, огромен офис. Обещанията ѝ бяха такива – „Аз имам контакти във всички министерства, ето изберете си, кметовете са мои, където и да посегнете, кметовете са мои, викам го тука при мене в офиса, подписвате и работите“. На сто процента сигурност, че поръчката ще я спечелим. И тя ни представя един списък, за да си изберем обект, който искаме“, обясни Теменужка.
Това става през 2014 година, разказва управителят на строителната фирма. Това е списъкът, който по думите ѝ, дамата консултант е представила.
Действително с обявления за обществени поръчки от момента на случката. Главно за ремонти и строителни работи с възложители общините Годеч, Стражица, Сунгурларе, Неделино, Кюстендил, Самоков, Велико Търново, Министерския съвет и други.
„Аз се спрях на външна водопроводна мрежа в град Мадан, село Върбина. Някъде беше 5 милиона и 800 000 лв. „Проблемът е нулев, гаранция 100 процента“ – толко твърдо говори. 4 хиляди в едно пликче парите ѝ ги дадох, за да подготви документацията и съответно казва – „трябва да отидеш да внесеш 50 000 лева, защото ако не ги внесеш, аз няма да викам кметовете тук напразно при мен само движение да правят, идвайки тука подписваме и започваш да работиш“. Без конкурс, без нищо, тя уж имала връзки с всички министерства“, добави Теменужка Константинова.
В договора, подписан то двете жени, Богатинова се задължава да извърши, цитирам „всички необходими действия“ за участието на фирмата на Теменужка „в обществени поръчки“. В раздел „обезпечения“, Теменужка приема да плати 50 000 лв. Богатинова трябва да ги върне, в случай, че при отваряне на предложенията по поръчката, за фирмата – кандидат настъпи „неблагоприятно решение“. Т.е. – ако Теменужка не спечели поръчката.
Още 5 строителни фирми разказаха пред bTV, че са дали по 40 или 50 000 лева на Богатинова с надеждата да спечелят обществени поръчки из страната.
Направили го по същия начин – след обещание да спечелят и подписан договор за правни услуги. А накрая – нито поръчка, нито пари – 8 години след договорите.
Трайчо Попов е управител на „Т енд Т Инженеринг“. По думите му, след представен от Богатинова списък, той си избрал ремонт на ловен дом „Аркутино“ с възложител Държавно ловно стопанство.
„Консултантска фирма с възможности. В този период се наложиха консултантските услуги. Както мои колеги казват, като чуят думата консултант – стана мръсна дума. Влязоха в тоя бизнес, така бих казал, под масата. Без консултант, някой да ти подготви документите, едва ли не нямаш шанс. От нас нищо друго не се иска освен да внесем тия 50 000 в нейна адвокатска сметка“, коментира Попов.
Още през 2014 година потърпевшите подават сигнал до прокуратурата срещу Богатинова за измама. Разследването тече близо 7 години преди да влезе в съда. Според обвинителния акт Богатинова „към момента на получаването на парите нямала намерение да изпълни постигнатите договорености, тъй като „знаела, че не притежава необходимите познания и подготовка на документи за участие в конкурс за обществени поръчки“.
В залата не се доказва, че тя е взела парите с умисъл да не ги върне.
Така на първа инстанция Богатинова е оправдана. Откриваме я в съда докато чака делото, малко преди решението.
„Всеки е невинен до доказване на противното“, каза тя и отказа коментар.
Часове по-късно по телефона един от адвокатите на Богатинова все пак откликва на поканата ни за позиция:
„Госпожа Богатинова е обявена за „невиновна“. Претенциите за пари са предмет на гражданско правен спор, а не на наказателно дело. През всичките тези години, тези хора са имали възможност да си заведат граждански дела и да си претендират за парите, след като си внесат съответната държавна такса 4%. Освен това говорим за деяния отпреди близо 10 години и тези претенции за пари са се погасили по давност“, посочва Георги Боровански, адвокат на Богатинова.
От прокуратурата съобщиха, че ще протестират оправдателната присъда. bTV се свърза с още две строителни фирми, пострадали след договор с Богатинова.
„Г-жа Богатинова си призна, че ми дължи близо 40 000 лева, които ми бяха поискани от нея като гаранция да спечеля две обществени поръчки в София и в Своге. Това не се случи и аз, с помощта на частен съдебен изпълнител, наложих запор на сметките ѝ. До този момент не съм получил парите си, тъй като съм четвърти поред на опашка от взискатели, както и поради факта, че тя няма имущество на свое име“, обясни предприемачът Христо Вълов.
Дали тук ще бъде доказано престъпление? Дали фирмите някога ще си вземат парите?
Това не са единствените въпроси в тази история за несбъднати обществени поръчки. Един от потърпевшите, бизнесменът Трайчо Попов, апелира към държавата ни да гарантира максимална прозрачност и контрол при избора на изпълнители по обществени поръчки, за да могат всички кандидати да играят по правилата – без да разчитат на мними или реални посредници, уредници, комисионери, на които да плащат пари с надеждата, че ще бъдат уредени с победа в конкурсите.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте