[email protected]

  • Сърф ваканция на Кирил Петков на Лефкада бави старта на лидерските разговори
  • ГЕРБ пита сега каква отговорност да носи Деси Атанасова за Асен Василев – искат коалиционно споразумение, щом те са дали право на живот на кабинета

Цялостно предоговаряне на управленската формула, включително и с нови имена на министри изглежда най-вероятният сценарий за ремонт на „сглобката“ между „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ и ГЕРБ. И за да продължи правителството работата си, а двете формации зад него да изчистят противоречията си, това трябва да бъде скрепено в управленско споразумение.

За да се стигне до разговори по новата формула обаче е нужна среща на лидерите Бойко Борисов от страна на ГЕРБ и Кирил Петков, Христо Иванов и Атанас Атанасов от името на ПП-ДБ.

За лидерска среща заговориха и самите ПП-ДБ в петък, когато напуснаха пленарната зала в знак на възмущение, че партньорите им работят с ДПС и „Възраждане“ чрез плаващи мнозинства. И поставиха 7 условия към Борисов и хората му, за да продължи да съществува кабинетът „Денков/Габриел“.

То ротация няма да има, избухна пък тогава Борисов и обясни през медиите на ПП-ДБ, че ако бяха се съгласили на коалиционно споразумение, нямаше да имат тези проблеми. От своя страна ГЕРБ обвинява другата коалиция, че си назначава всички кадри в изпълнителната власт сама.

„Като си дойдат от там, където са отишли, ще се срещнем

и ще продължим“, коментира в събота Борисов по адрес на партньорите си.

„Там“ за Кирил Петков се оказа гръцкият остров Лефкада. Съпредседателят на „Промяната“ е отишъл на кратка ваканция – дълъг уикенд, за да покара кайт сърф, стана ясно от пост на съпругата му Линда в социалните мрежи.

В същото време пък Христо Иванов от ДБ бил в Брюксел.

Така в понеделник свиканите в парламента разговори по общата управленска програма започнаха с фалстарт и

продължиха едва 20-ина минути

От името на ПП-ДБ пристигна Лена Бориславова, в парламента бе и правосъдния министър Атанас Славов, който имаше ангажимент и по паралелните разговори около конституционната реформа. Изпращането на г-ца Борисолвова силно възмути председателката на групата на ГЕРБ Десислава Атанасова.

Голяма изненада беше съставът в тази среща. За нас на първо място стои въпросът за лидерската среща и подписване на споразумение, което според нас трябва да бъде коалиционно. Трябва да е ясно кой носи отговорността и кой отстоява решенията.

Не видяхме нито представители на парламентарни групи, нито оторизирани лица. На тази среща присъстваха лица, които нямат дори качеството на народни представители за нас бе смущаващи. Те не могат да носят политическата отговорност.

Тя се носи от лидерите – с подписи под общо споразумение

и с ясни ангажименти, коментира след кратките разговори Атанасова. Тя бе придружена от зам.-шефа на партията Томислав Дончев.

По-късно обаче от ДБ уточниха за „24 часа“, че бившата правосъдна министърка Надежда Йорданова от ДБ и ексшефът на парламента Никола Минчев от ПП са били и на двете срещи – по програмата и по конституционната реформа. И че разговорът вчера изобщо не е бил обявяван като лидерски, за да се твърди, че трябва да отидат председатели.

Няма политическа формула, в която да не споделяш властта, а да искаш споделяне на отговорността. Ние носим отговорност, че сме дали шанс и право на живот на това правителство. Носим отговорност и за външния министър. Каква отговорност носи Десислава Атанасова за действията на Асен Василев? Или Екатерина Захариева за Спецов, заяви пък Томислав Дончев.

При сключване на коалиционно споразумение обаче ГЕРБ ще искат пълно предоговаряне на управленската формула.

В документа трябва да е разписано в най-малки подробности кой какви отговорности има, се казваше и в изявлението на Борисов през уикенда. Или както той уточнява – като в Германия.

В такъв сценарий от ГЕРБ не изключвали дори предоговаряне на някои от настоящите министри, научи „24 часа“.

Косвено това се потвърждава от думите на лидера на младежкия ГЕРБ Георг Георгиев в тв интервю в понеделник сутринта – той заговори за „друго разположение в Министерския съвет“. Едновременно от няколко телевизионни студия лица на партията като Екатерина Захариева и Даниел Митов повтаряха, че в момента „Промяната“ преяжда с власт.

Пак на назначенията се фокусира и Десислава Атанасова пред парламентарните репортери:

Съгласие не се постига. МС си взима решения, назначава някакви хора. Отговорност за тези номинации не следва да носим. С г-н Дончев сме участвали на 2 срещи, на които са поставяни въпроси за обща координация по вземане на решения.

Допълни, че по някои номинации има обструкции и че тя не е била питана дали някой да е директор на агенция или приходна администрация.

Премиерът Николай Денков от няколко дни пък обяснява, че назначенията са съгласувани с Габриел, а областните управители се бавят именно защото се пита и ГЕРБ (виж още в карето долу). Академикът и вицето му казват, че двамата работят добре и се надяват партиите им да намерят баланса.

От ПП-ДБ обаче не желаят да разговарят за сключване на коалиционно

споразумение, даде да се разбере Лена Бориславова.

Не говорим за коалиционно споразумение, а за механизъм, който да осигури спазване на поетите ангажименти при формирането на правителството. Няма нищо ново от това, което вече бяхме договорили с колегите преди 3 седмици,настоя тя на влизане за вчерашните разговори в парламента. И пак подчерта, че проблемът са плаващите мнозинства на ГЕРБ с „Възраждане“ и ДПС по различни теми, на които правителството ставало параван.

След като се върне от почивката си в Гърция, Кирил Петков ще има среща с Бойко Борисов (вдясно) за уточняване дали да се подпише коалиционно споразумение, както поиска лидерът на ГЕРБ в събота от Търново.

Денков и министрите му готови за оставки, ако работата не върви

Ако процесите не вървят, аз ще си подам оставката, както и голяма част от министрите, които влязоха в този Министерски съвет, за да си свършат работата.

Това заяви премиерът Николай Денков в понеделник, ден преди очакваната лидерска среща на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ по темата за евентуално подписване на коалиционно споразумение.

ГЕРБ са участвали в подбора на министрите и заместниците им, увери акад. Денков. Ако не се съгласуваха, кабинетът отдавна щеше да е приключил с назначенията на замовете, както и на областните управители, обясни той.

Двете формации работели по управленската си програма и се очаква тя да бъде представена следващата седмица.

Очевидно е, че трябва да се направят още компромиси и от двете страни, за да може да продължи процесът. Законите се приемат в парламента и там трябва да има съгласие, каза още Денков.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar