Полицаи осъдиха прокуратурата за 50 000 лева за незаконно обвинение, че са били и задържали евродепутат
Столичните полицаи Емануил Емануилов и Петър Георгиев осъдиха прокуратурата да им плати обезщетения от общо 50 000 лева, след като 12 години бяха подсъдими и накрая оправдани по обвинението, че с още един свой колега са задържали и нанесли лека телесна повреда на бившия евродепутат от „Атака“ Димитър Стоянов.
Проверка на „Лекс“ показа, че Емануилов и Георгиев са завели искове по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ), съответно за 100 000 лева и за 70 000 лева. Преди дни съдия Невена Чеуз от Софийския градски съд (СГС) е уважила иска на Емануилов срещу прокуратурата до 40 000 лева, а съдия Гергана Коюмджиева е приела, че справедливото обезщетение за Георгиев е 10 000 лева, след като преди това той е бил обезщетен и по Закона за съдебната власт с 4900 лева.
Случаят е от 30 юли 2008 г., когато Емануилов, Георгиев и колегата им Васил Михайлов спрели привърженици на „Атака“ на ул. „Оборище“ и бул. „Васил Левски“, които отивали към изграден палатков лагер до президентството във връзка с партиен митинг. Младежите се обадили на Димитър Стоянов, който пристигнал с лидера на партията Волен Сидеров и започнала разправия с полицаите, които задържали Стоянов и го отвели в районното управление, където по-късно го освободили.
След това обаче тримата униформени бяха обвинени, че незаконно са задържали и са нанесли лека телесна повреда на тогавашния евродепутат, въпреки че знаели, че е обществена личност, изпълняваща функциите си по организиране на протеста. Емануилов беше обвинен, че е държал Стоянов, Георгиев го удрял в тялото и главата, а Михайлов издърпал силно лявото му ухо. След това минаха 11 години, докато Софийският районен съд оправдае полицаите, а през 2020 г. присъдата беше окончателно потвърдена и от СГС. Наскоро Васил Михайлов също осъди прокуратурата на първа инстанция да му плати обезщетение от 20 000 лева.
По делото на Емануилов, показания пред съда е дала съпругата му, която е свидетелствала, че той е изпитвал силен стрес, притеснение и срам, че „невинен ще бъде осъден“, изолирал се от приятели и роднини. В решението си съдът приема, че полицаят е търпял тези негативни преживявания близо 12 години, колкото е продължило делото, като отбелязва, че той е обвинен в две престъпления, едно от които е и тежко.
„При определяне на размера на дължимото обезщетение следва да се отчете и факта, че и двете обвинения за извършване на умишлени престъпления касаят сферата на професионална реализация на ищеца, упражняващ професия на полицай, задължаваща го да действа в съответствие със закона и при зачитане и гарантиране на правата и свободите на гражданите и тяхното достойнство. Още повече, че повдигнатите обвинения касаят действия, насочени към обществено разпознаваема личност, представител на обществеността, член на Европейския парламент“, се казва в решението.
Съдия Чеуз отбелязва, че при определяне на размера на обезщетението трябва да се вземат предвид и последиците върху професионалната оценка и правото на добро име на професионалист на Емануилов, а те са били засегнати от широкото публично разгласяване на делото. Освен това съдът се съгласява с изводите и на съдебно-медицинска експертиза, според която делото се е отразило и на здравословното състояние на полицая, като е отключило различни заболявания.
Процесът обаче не е попречил на кариерното развитие на Емануилов, който през годините е станал старши полицай, младши оперативен дежурен и командир на отделение.
Сходни са и оплакванията на Петър Георгиев, който пише в иска си до съда, че е бил угнетен от несправедливите обвинения и то за престъпления, свързани с работата му на полицай. Той казва, че бил допълнително притеснен, че обвиненията са били за престъпления, извършени срещу обществено известен евродепутат и политик. Георгиев имал опасения, че и разследването не се води обективно от първоначално определения военен прокурор и имал съмнения, че може да бъде осъден, без да е извършил престъпление. Полицаят изтъква още, че се срамувал пред началниците и колегите си, както и от близките си, страдал 4 месеца от невропсихични разстройства, а продължителността на делото попречила на кариерното му развитие.
Неговата съпруга също е дала показания и е заявила, че мъжът ѝ бил обвинен през юли 2008 г., когато чакали първото си дете. Той ѝ съобщил за случая и ѝ казал да не гледа телевизия. Георгиев понасял тежко публикациите за него, показваните от „Атака“ плакати с името и лицето му, с надписи, че с колегите му са „мутри в униформа“ и „убийци“.
Приятел на Георгиев пък е свидетелствал, че той имал сериозни притеснения за ипотеката за семеен апартамент и как ще се справят, ако бъде осъден. Полицаят дори помолил приятеля си да се грижи за семейството му, ако бъде осъден. Георгиев се чувствал много унизен и от репортажите за случая за полицаи, които „срамят пагона“.
Съдът е приел заключението на съдебно-медицинска експертиза, според която делото е причинило силен стрес на полицая, който е ескалирал в първите месеци, но след това се проявявал само покрай съдебните заседания. За да прецени справедливо размера на обезщетението, съдия Коюмджиева отбелязва, че взема предвид тежестта на обвиненията и това, че са свързани с работата на Георгиев и са се отразили не само на личния и семейния му живот, но и на авторитета и на служебната му репутация.
„Същевременно, съдът отчита обстоятелството, че за вредите от нарушеното му право за разглеждане и решаване на наказателното дело в разумен срок, ищецът е обезщетен по административен ред със сумата 4 900 лева, която е изплатена…Преценявайки горните обстоятелства, както и тежестта на повдигнатото обвинение и установените от свидетелските показания негативни преживявания на ищеца вследствие воденото наказателно производство, настоящият състав намира, че следва да се определи обезщетение за претърпените неимуществени вреди в размер на 10 000 лева, което адекватно репарира претърпените неимуществени вреди“, пише съдия Коюмджиева.
Решенията не са окончателни и могат да бъдат обжалвани пред Софийския апелативен съд.
25
Коментирайте
Тази Чеиз или каквато е там, от какво ли племе е..
Няма по-големи вредители на българо-руските отношения от Болен Лидеров, доведеният му син припознал ЛГБТ ценностите и цялата му рода и по съребрена линия включително!
Този тип идеално обслужи англо-сакските и американски интереси, но малко хора го схванаха това!
Беше идеалният им камуфлаж!
То не бяха роднински връзки и назначения, обслужване на бизнес интереси, хулигански прояви и самодейност на червения площад – за което получи у нас юмрук в сурата, напускайки със златния си пръст политиката!
Ще видим дали ще обжалват.
Крайно време е спекулацията с имунитетите да спре.
Където е Волен Сидеров, там има и конфликт.
Нежни полицейски душички.. лесно нараними… май не им е мястото в полицията. Помня репортажа от тогава как хвърлиха Стоянов като куче в един бус,заедно с други младежи. Не симпатизирам на Атака и Стоянов,но действително тогава той викаше,че е евродепутат,но никой не му обърна внимание.Сигурно има клип из нета за този арест.
12 години подсъдими… Малки са обезщетенията.
Така е с тромавата ни съдебна система.
Чудно направо. Поредни скалъпени без мисъл обвинения
Пак щв плашаме обезщетения
В САЩ масово ли съдят прокоратурата ако съда ги оправдае?
Да, и ако иска се уважи, обезщетенията са доста по големи. В САЩ да съдиш за обезщетение е национален спорт.
Браво на ченгетата
Надявам се, че това ще спре. Нвлепите обвинения
И най- вече плащането от наша страна.
Ми и с право
Ако човек без власт бъде незаконно обвинен обезщетенията са 2-4000 лв, рядко 10 000 лв. Че дори и при изнасилване обезщетението е 15-20 000 лв, а ако изнасилената е ромка, расистката съдебната практика е 5-6000 лв обезщетение.
Какви са тези обезщетения по 40-50 000 лв, акто плебсът, при незаконно обвинение не получава никога подобни суми?
Отново двойния аршин.
Обезщетения като за наши хора, обикновените гражданин (тези който не са на държавна хранилка) винаги получават вазможно най-ниското обезщетение, лично наблюдение.
Абе, Волен някой видя ли го през годините да полага труд в полза на обществото, мисля, че това беше част от наказанието по делата, в които се призна за виновен, като видя, че няма накъде?
Колко ли години още ще отглеждаме такива вредни платени тролове като атакистите, а сега и въzражденците
За възрожденците има още време да покажат англо-сакската си коварна същност.
Има данни, че са финансирани от МИ-6.
Е, що за аршин е това – 40 000 на единия, а на другия 15 000, и то в комбинация за бавното правосъдие…
И 20 000 за третия опаравдан, явно втората инстанция ще изглажда нещата, освен пък ако не доказват, че всеки различно е преживял процеса.
Visit here : The Top 4 Suppliers of Lowe’s