Арести на инфлуенсъри заради клип с момче, правещо се на куче
Четирима са вече задържаните след скандалния клип в мол в Пловдив на група инфлуенсъри, показващ момче, вързано с колан за врата, което се прави на куче в пловдивски търговски център. Твърди се, че то е със специални образователни потребности и може би е било принудено да участва във видеото. По-рано в сряда районната прокуратура в Пловдив се самосезира заради случая.
Тодор Огнянов с прякор Тошо Куката и Петко Атанасов Чеченеца бяха задържани за 24 часа от полицията в Пловдив. Преди да бъдат качени в полицейския бус, за да бъдат отведени в следствието, Тодор Огнянов коментира, че момчето само поискало да бъде снимано, а техен общ приятел ги е свързал.
Емили с тротинетката, която също участва във видеото, беше отведена за разпит от полицията. Органите на реда я намериха в Южния парк в София.
Във видеото се вижда как момчето със специални потребности е вързано с каишка за врата и лази по пода в търговски обект. От държавното обвинение съобщиха, че според излъчения материал действието се е случило на публично място, а кадрите са били разпространени в социалните мрежи.
Наблюдаващият прокурор е дал указания да се разпитат заснетите във видеоклипа лица, за установяване на тяхната самоличност и тази на момчето, както и дали спрямо него е била прилагана принуда.
От Държавната агенция за закрила на детето казаха за БТА, че също проследяват случая. От ведомството са изискали информация за възрастта на момчето от видеото, за да се предприемат съответните мерки от компетентността на агенцията при установяване, че то е непълнолетен гражданин.
Тошо-Куката, Чеченеца и Емили Тротинетката
Видеото бе качено в YouTube от популярния инфлуенсър Тошо-Куката във вторник вечерта. В него Куката се разхожда из МОЛ-Пловдив заедно с Чеченеца и Емили Тротинетката. Чеченеца е известен най-вече с това, че е известен. Т.нар. Емили пък доби популярност покрай няколко изпълнения преди месеци, когато бе заснета да кара електрическа тротинетка с над 100 км. в час.
Във видеото Емили подхвърля чаша на момчето с „нашийник“ и го кара да я донесе. Вързаният лази на четири крака и „дава лапа“, когато му я поискат. След това Чеченеца също му хвърля чашата, а след изпълнение на командата го нарича „добро момче“ и го потупва по главата. В канала на Тошо-Куката видеото е озаглавено като разходка с „кучето Цезар“.
Специални образователни потребности
Часове след публикуване на видеото в профила на Milen Gotti се появи следният статус:
„С мен се свърза жена, която е бивша учителка на момчето, което е в ролята на куче. Всъщност става въпрос за гавра с момче със специални потребности. Това в днешно време забавлява както тях, така и вас, че и вашите деца“.
Малко по-късно клипът бе изтрит от YouTube канала на Тошо-Куката. Видеото обаче бе запазено в социалните мрежи.
От съобщението на прокуратурата не става ясно дали вързаното момче наистина е със СОП. Това тепърва ще се установява. Делото е за хулиганство.
„Наблюдаващият прокурор е дал указания за извършване на разпит със заснетите във видеоклипа лица, за установяване на тяхната самоличност и тази на момчето, както и дали по отношение на него е била прилагана принуда. Изясняват се причините за извършване на деянието“, пише в съобщението.
Емили: „Не се чувствам виновна, бях принудена“
„Бях поканена в Пловдив от Тошо Куката да участвам в клип, с който да създадем фурор и скандалност в мрежите. Поканата за това дойде на 25 март. Изобщо не съм предполагала, че става въпрос за момче с психически проблеми, за момче със специални потребности“, коментира Емили.
Емили посочи, че момчето е неин фен и дори я е поздравило.
„Не се чувствам виновна, бях принудена“, заяви тя и допълни, че Куката и Чеченеца заплашават хората с бой, когато не съдействат на техните инициативи.
„Попитах ги какво искат да снимат, но те не ми казаха. Тази ситуация е гавра и не е морална“, коментира още Емили пред бТВ.
Куката: Момчето ми е приятел, искаше да го снимам
„Момчето ми е приятел, искаше само. Молеше ми се да го снимам, много ми се молеше да стане известен“, заяви Куката. Той обвини Емили с тротинетката, която също участва във видето, за случилото се.
Жената на другия задържан – Петко Атанасов Чеченеца, заяви, че срещнали момчето преди две седмици в магазин в Пловдив.
„Чеченеца ми се обади по телефона и ме попита дали помня детето, което сме виждали в магазина, което му се кефи и иска да бъдат приятели, което иска да прави клипове с тях.
Каза ми, че имат идеята да направят клип с него все едно е куче. Аз му отговорих, че съм против. Той обаче ми каза, че детето му е предложило това“, коментира Ана Рачковска.
Започва проверка за хулиганство, извършено срещу момче със специални образователни потребности
Тя разказа, че мъжът ѝ познавал детето от техен общ познат – Стоян. Две седмици преди заснемането на клипа те са се срещнали в магазина.
„Стоян и момчето се обадили на Петко и му казали, че го чакат в мола, за да заснемат клип, но не мога да коментирам на кого е била идеята. Мъжът ми каза, че тя е дошла от момчето“, посочи Ана.
Тя определи клипа като гавра и унижение.
От Търговския център призоваха гражданите, станали свидетели на случилото се, да се свържат с полицията.
„Дълбоко разтревожени сме от вчерашния инцидент, засягащ нерегламентирано заснето видео съдържание, публикувано в платформата YouTube, което включва недопустимо поведение от гости на търговския център. Бихме искали да подчертаем, че Mall Plovdiv не толерира никакви форми на дискриминация или насилие, както и вандалски прояви. Ангажирани сме да създадем безопасна и приветлива среда за всички посетители и ще продължим да работим за постигането на тази цел“, посочиха оттам.
Бихме искали да подчертаем, че неоторизираното заснемане на територията на обекта е категорично забранено и противоречи на вътрешните ни правила. Заснемането на територията на търговския център може да бъде разрешено след предварително писмено и официално запитване към нас, което съдържа подробна информация и данни за целта на записа, платформата, на която ще се излъчи, участниците и всички необходими детайли за проявата. В случая такова искане не е постъпвало и Mall Plovdiv не е давал съгласие нито писмено, нито устно за заснемането на публикуваното видео. Уточняваме, че това е първият подобен случай и видеото е заснето за изключително кратко време и без знанието на мениджмънта на мола.
БХК: Подобни деяния трябва да се приемат за „престъпления от омраза“
Престъпни деяния на основата на увреждане или такива, възползващи се от увреждането като уязвимост на жертвата, следва да се признават като т.нар. „престъпления от омраза“, т.е. престъпления с дискриминационен елемент, посочиха в своя позиция от Българския хелзински комитет (БХК).
Поради това през 2022 г. представители на Българския хелзинкски комитет, като участници в две работни групи за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, предложиха на Министерството на правосъдието, наред с друго, да бъдат въведени в кодекса тежконаказуеми състави на деяния, извършени на основата на увреждането на пострадалото лице. Това предложение не беше възприето и законопроектите бяха внесени в Народното събрание без него. В такива случаи обаче обвинението има възможност да изтъкне това обстоятелство като утежняващо отговорността на извършителите, а съдът има възможност да го вземе предвид именно като такова обстоятелство при индивидуализиране на евентуално налаганото наказание.
По повод разпространяването в социалните мрежи на снимки на едно от лицата, участвали в събитията – Емили Йорданова, – на която тя показва своя грамота за номинация от годишните правозащитни награди „Човек на годината“ на Българския хелзинкски комитет, бихме искали да отбележим, че тя не е била отличавана с награда и да припомним, както и при предходни опити да се дискредитира организацията ни, че БХК не номинира личности и организации за наградите „Човек на годината“. Номинации се събират и възможност да номинира има всеки. Грамота като номинирани получават всички номинирани. Награди се връчват само на отличените от журито на наградите. Емили Йорданова не е била отличавана в наградите „Човек на годината“, а мотивите на номиниралото я лице се основават на оценка на дейността ѝ към 2021 г.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте