Иран потвърди смъртната присъда на шведско-ирански дисидент
В неделя иранските съдебни власти потвърдиха смъртната присъда на шведско-ирански дисидент за „тероризъм“ – решение, което Стокхолм осъди като „нехуманно“.
Хабиб Чааб е задържан в Иран от октомври 2020 г., след като изчезва по време на посещение в Турция, и е изправен пред съда в Техеран, който не признава двойното гражданство.
Чааб, осъден за „корупция на земята“ заради ръководенето на бунтовническа група, беше осъден на смърт на 6 декември.
В неделя уебсайтът на съдебната система Mizan Online съобщи, че Върховният съд на Иран е потвърдил присъдата.
„Смъртната присъда на Хабиб Фараджола Чааб по обвинение в корупция на земята… беше одобрена от Върховния съд“, съобщи Mizan.
Министърът на външните работи на Швеция Тобиас Билстрьом заяви, че шведското правителство и дипломатите в Техеран „работят интензивно, за да получат повече яснота“ по случая на Чааб.
„Смъртната присъда е нехуманно и необратимо наказание и Швеция, заедно с останалите страни от ЕС, осъжда използването ѝ при всички обстоятелства“, заяви Билстрьом в имейл до АФП.
Mizan съобщи, че Чааб е осъден за „формирането, управлението и ръководството на бунтовническа група, наречена „Харакат ал-Нидал“, както и за планирането и изпълнението на множество терористични операции в провинция Хузестан“.
Иран обвинява „Харакат ал-Нидал“ в „сътрудничество с други терористични групи“, включително в нападението през 2018 г. срещу военен парад в Ахваз, столицата на провинция Хузестан, при което според властите са загинали 25 души и са били ранени почти 250.
Чааб е последното лице, осъдено на смърт заради членство в „Харакат ал-Нидал“ или „Арабско движение за борба за освобождение на Ахваз“, което Иран смята за „терористична група“.
Иранските прокурори заявиха, че основната цел на групата е „разпадането на иранската провинция Хузестан“ в югозападната част на страната.
Според прокуратурата други лидери на „Харакат ал-Нидал“ се намират в Дания, Нидерландия и Швеция, като групата получава финансова и логистична подкрепа от Саудитска Арабия.
Миналата седмица Mizan заяви, че съдът в Ахваз е осъдил на смърт шестима членове на групата заради нападения, извършени по „нареждане на техните европейски лидери“.
Те са били признати за виновни за „въоръжени операции“ в периода 2017-2019 г., при които са били убити четирима души, включително един войник и двама членове на иранските паравоенни сили „Басидж“, се казва в доклада.
Иранската държавна телевизия е излъчила видеозапис на Чааб, в който той поема отговорност за нападението на военния парад през 2018 г. и признава, че работи със саудитските разузнавателни служби.
Богатият на петрол Хузестан е дом на голямо арабско малцинство и жителите му отдавна се оплакват от маргинализация.
Според правозащитни организации, сред които и Amnesty International, Иран екзекутира повече хора годишно от всяка друга държава с изключение на Китай.
По данни на съдебната система от началото на годината трима граждани с двойно гражданство, включително Чааб, са осъдени на смърт или екзекутирани по обвинения, свързани със сигурността.
През януари съдебната власт екзекутира Алиреза Акбари, бивш ирански служител с британско гражданство, който беше осъден за шпионаж, което доведе до ново напрежение в напрегнатите връзки между Лондон и Техеран.
През февруари Революционният съд в Техеран осъди на смърт 67-годишния германо-ирански гражданин Джамшид Шармахд заради връзката му със смъртоносния бомбен атентат в джамия през 2008 г.
Предстои присъдата на Шармахд да бъде потвърдена от Върховния съд.
Най-малко 16 притежатели на западни паспорти, повечето от които с двойно гражданство, са задържани в Иран.
Техеран настоява, че всички те са били обект на подходящ съдебен процес.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте