Отборът на Софийския университет спечели две награди на състезание по право на ЕС
Отборът на Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ спечели две награди в престижното международно състезание по право на Европейския съюз CEEMC (Central and Eastern European Moot Court Competition). Състезанието се проведе от 20 до 23 април във Вроцлав, Полша, а отборът на СУ достигна до полуфинала на състезанието и беше отличен с награди за „Най-добри писмени защити“ и „Най-добър оратор на състезанието“, съобщиха от университета.
Състезанието се провежда от 1996 г. а университети от Беларус, България, Хърватска, Чехия, Литва, Латвия, Естония, Унгария, Малта, Молдова, Полша, Румъния, Русия, Словакия, Словения и Украйна традиционно изпращат свои отбори. Състезанието се организира с подкрепата на Съда на Европейския съюз и с Юридическия факултет на университета в Кеймбридж, международната адвокатска кантора Clifford Chance, както и от The Honourable Society of the Inner Temple (професионална образователна институция, която предоставя задължително образование за юристите, които желаят да практикуват като адвокати в Англия и Уелс).
Състезанието представлява симулация на преюдициално производство пред Съда на Европейския съюз, като се развива в писмена и устна фаза. Участието в подобно международно състезание подпомага придобиването на знания по материално право на ЕС, развиването на умения да се пишат структурирани и добре аргументирани текстове, както и убедителното представяне на аргументи и развитие на знанията по юридически английски език.
Отборът на Софийския университет в състав Божидар Пуков, Мария-Магдалена Маркова, Мартин Якимов и Владимир Стефанов имаше възможност да пледира пред съдии и генерални адвокати от Съда на Европейския съюз. Съдийският състав включваше съдиите от Общия съд Ян Пасер, Кристина Ковалик-Банчик, Александър Корнезов, генералните адвокати към Съда на Европейския съюз Елионор Шарпстън и Михал Бобек, както и редица практикуващи юристи от международни адвокатски кантори и членове на The Honourable Society of the Inner Temple.
Подготовката за писмената и устната част на състезанието протече под ръководството на двамата треньори на отбора – Цветелина Байрактарова и Мартин Бъбаров, докторанти в Юридическия факултет на СУ. Цветелина Байрактарова, сега докторант по търговско право, спечели наградата за „Най-добър оратор“ през 2016 г., а през 2017 и 2018 г. е треньор на отборите на университета. Тази година участие в подготовката на отбора взе и Мартин Бъбаров, докторант по право на Европейския съюз.
До устната част на състезанието достигнаха отбори от над 10 университета от държави от Централна и Източна Европа. Отборът на Софийския университет премина успешно през всички фази на състезанието и достигна до полуфинала с едни от най-високите резултати за ораторско майсторство, екипна работа, структурирано, логично и последователно представяне на юридическите аргументи.
Отборът спечели наградата за „Най-добри писмени защити“, с която се отличава най-добре структурираният и аналитичен текст в подкрепа на позицията на всяка една от страните в производството по преюдициално запитване пред Съда на ЕС.
С индивидуалната награда „Най-добър оратор на състезанието“ беше отличена състезателката Мария-Магдалена Маркова (3 курс). Това отличие предоставя възможност на Мария-Магдалена Маркова да стажува в кабинета на генералния адвокат Елионор Шарпстън в Люксембург, под чието ръководство се провежда цялото състезание.
През 2017 г. отборът на Софийския университет спечели най-голямото студентско състезание по право на Европейския съюз в Централна и Източна Европа, което се проведе в Алма матер.
4
Коментирайте
Такива млади хора много ме радват. Някак си ми става много приятно, че съм българин.
Браво. В България има много умни и кадърни хора. За съжаление повечето от тях бягат в чужбина.
Е, какво да правят тук? Да работят за мизерни пари. Тъжната действителност!
Обучението в СУ е на много високо ниво. Факт е, че по другите Вузове нещата не са така. Естествено успехът на студентите зависи най вече от тях.