Срещу трафика на хора: Само една жертва е получила обезщетение през последните години
468 са пострадалите българи за миналата година
Обезщетение от държавата се полага на всеки човек, който е жертва на трафик и докаже това. У нас такива компенсации почти не се изплащат. Има само един случай на финансово обезщетение на жертва на трафик през последните години.
Това стана ясно на дискусия в Министерския съвет в Европейския ден за борба с трафика на хора.
468 са пострадалите българи за миналата година, по данни от прокуратурата. За същия период осъдените за престъплението са 24 души. 282 са жертвите на сексуална експлоатация – почти всички са жени. 107 са жертвите на принудителен труд, а на трафик на органи – 8 души.
Сигналите за трафик към Националната комисия за борба с трафика на хора за миналата година са 132.
Липсват и достатъчно приюти за жертвите на трафик, като в България има общо три – в София, Варна и Бургас.
Преди 3 години мъж заминава със семейството си на работа в Испания. Работодателите превеждали по 1200 лева на месец по банков път, но посредникът, чрез когото били наети, прибирал почти всичките им пари. При него били и документите им.
„Първо бях на гроздето. Наемателят ми взимаше парите и ми даваше по сто евро, после ми намери друга работа, на ягодите. Същата работа – пак ми даваше по сто-сто и петдесет евро, останалите пари той ги взимаше.
Така 6 месеца. Настоявали парите им да се изплатят. Стигнало се до бой, до намесата на полицията и на Българското посолство.
Мъжът разказва, че и децата и съпругата му са били обект на тормоз.
Освен трудова, можем да станем жертва на различни видове експлоатация – например сексуална или с цел просия.
„Имаме случаи на млади момчета, които тръгват уж на екскурзия, които биват зарибени със суботекс – това е заместител на хероина. Стават наркомани и през тяхната зависимост биват вкарани в сексуална експлоатация“, коментира доц. д-р Алексей Пампоров, Институт по философия и социология към БАН.
Жертви на трафик пристигат и у нас от Украйна и Молдова:
„Сега стана по-лесно да идват тук момичета, които уж са камериерки в хотелите или сервитьорки в елитни ресторанти, а всъщност изпълняват съвсем други задачи“, добави той.
От 2015 година у нас работи гореща линия за хора-жертви на трафик – 0800 20 100.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте