Съдът потвърди екстрадиция в Германия за обвинен във финансова измама българин
Апелативният съд в Пловдив постанови екстрадицията на 23-годишния Иван Тилев от Пазарджик, обвинен от германската прокуратура за финансова измама в размер на 800 хил. евро, съобщи БНР. Магистратите потвърдиха решението на Пазарджишкия окръжен съд, който одобри изпращането на мъжа на съд в Германия след получаване на Европейска заповед за арест.
В България няма досъдебно производство по случая, който касае фирма „Тийм груп“, в чийто офис работел Тилев, попаднала в европейско разследване за финансови измами в размер на общо 14 млн. евро. Управители на фирмата са израелски гражданин и сръбкиня. Тилев работел в колцентъра на фирмата в София от 2019 г. и осъществявал по телефона финансови консултации с клиенти, които инвестирали парите си в ценни книжа и криптовалути.
През юли 2021 г. по завопед на германската прокуратура полиция и ГДБОП нахлули в офиса, иззели техника и документи и извършили неофициални разпити на служители. Тилев тогава не бил задържан и въобще не знаел, че ще му се повдигне задочно обвинение. Офисът на фирмата още тогава затворил врати.
Година по-късно, през август, тази година младежът отишъл в полицията в сектор „Български документи за самоличност“, за да си поднови задграничния паспорт. Тогава служителите го осведомяват, че му е издадена Европейска заповед за арест и му закопчават на място белезниците. Обвинението на германската прокуратура е участие в организирана престъпна група за финансови измами в размер на 14 млн. евро – пише в Европейската заповед за арест.
„Открих си работа съвсем легално в Jobs.bg, всеки младеж с два езика – немски и английски, можеше да попадне в моята ситуация. Във фирмата ме назначиха с трудов договор, имах период на обучение, а след това консултирах хора от целия свят по телефона за доходността на финансовите инструменти. Нито за миг не съм смятал, че участвам в измама“, разказа в съдебната зала обвиняемият Иван Тилев.
Той изрази желание да бъде съден от български съд и ако вината му се докаже, да изтърпи наказанието си в България. В Германия наказанието за финансова измама е до 15 години затвор, а според българския Наказателен кодекс присъдата за същото престъпление е до 6 години, когато се касае за действия без умисъл, за каквито твърди Тилев.
Докато траеше процесът в Пловдив, пред Съдебната палата десетки протестираха против екстрадицията на Тилев в Германия, отбелязва БНР.
Подобен беше казусът с българина Желяз Андреев, който Интерпол спря да издирва през 2019 година, след като година по-рано бе заплашен от екстрадиция в САЩ. Андреев също е работил колцентър, който е уреждал сделки с резервни части за авиоиндустрията. Той не беше екстрадирани след месеци на преговори между българските и щатските власти.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте