Александър Корнезов отново е избран за председател на състав в Общия съд на ЕС
Съдия Александър Корнезов е преизбран за председател на състав в Общия съд на Европейския съюз (ЕС), съобщиха от съда.
Изборът на нови председатели на десетте състава се извършва от самите съдии. Корнезов беше избран за председател на Осми състав през 2019 г., а новият му мандат е до 31 август 2025 г.
Останалите избрани за председатели на състави са Dean Spielmann, Anna Marcoulli, Fredrik Schalin, Ricardo da Silva Passos, Jesper Svenningsen, Maria José Costeira, Krystyna Kowalik-Bańczyk, Laurent Truchot и Ornella Porchia.
Миналата седмица за председател на съда беше преизбран Marc van der Woude.
Александър Корнезов е роден през 1978 г. Завършва право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 2002 г. и магистратура по европейско право в Колежа на Европа (Брюж). Корнезов е бил адвокат в Брюкселската адвокатска колегия в периода 2004-2006 г. Бил е преподавател по процесуално право на Европейския съюз в Университета за национално и световно стопанство и в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 2014 г. е доцент по право на Европейския съюз и по международно частно право в Българската академия на науките. От 2007 г. до 2016 г. е бил съдебен помощник в Съда на Европейския съюз. От 13 април до 31 август 2016 г. е съдия в Съда на публичната служба, а от 19 септември 2016 г. е съдия в Общия съд на ЕС.
52
Коментирайте
Цензура на неудобните.
„Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица
Нищо подобно не съдържаше коментарът ми. Казах, че на пръв поглед изглежда, че те (бившите комунисти) са сменили отбора си, но това не е така, защото винаги са били на страната на парите и личното облагодетелстване.
Навремето в буквара имаше стихотворение -„Миньор е моя татко, миньор ще съм и аз, ех, само да порасна , пък вижте ме тогаз“
Наскоро разбрах, как на студенти обяснили, че свидетелят носи наказателна отговорност за лъжесвидетелстване, а за разпознаващия като фигура такава отговорност не била предвидена /ако волно излъже при разпознаването/. Опитах се да обясня, че теоретично вероятно е интересна постановка, но в реалността процедурата в НПК е такава, че е невъзможно разпознаващият да няма качеството и на свидетел по делото. Но като на практик не ми повярваха много.
Някои теоретици от НИП пък колко нахъсани идват и убедени в знанията си, не изслушват дори когато би им било полезно, прекъсват, говорят високо, пренебрежително, с малко стаж, а като седнат на маса с големи подигравки към адвокатите и се стараят всички околни да ги чуят, че видите ли са магистрати. Няма понятия като дискретност, уважение, ориентиране кой в групата е най-опитният, най-ерудираният, та да послушат малко и да попият. И да им направят забележка да са по-тихи и по-дискретни, не им увира главата. Лошото е, че някои ни срамят и в чужбина, гледат си в телефоните, вместо да слушат… Покажи целия коментар »
Да вярно е конкретно за нея . Повече длортува и се наслаждава на себеси . Поредната литаща св женица
Не знам каква е била пол.ориентация на проф.Корнезов, а и не съм се интерсувал, но си го спомтям с какво въодушевление, с цигара в ръка разказваше увлекателно дела, по които е бил съдия. Лекциите му бяха най-посещавани защото съвместяваше нещо много важно- огромен практически опит като съдия и теория като преподавател. Това винаги е липсвало в обучението за юристи. А иначе има “ комунисти“, които са изчели толкова книги, че на днешните „демократи“ няма да им стигнат и три живота да ги стигнат.
Е, всички завиждахме на юристите в УНСС -то, щото по гражданско-процесуално право им предаваше практик от класа – проф. Любен Корнезов, много години съдия, а по Наказателно право – съдия и главен прокурор – проф. Никола Филчев. Това са големи хора, с много практически опит като магистрати. А при нас един Александър Стойнов по Наказателно право и една Анелия Мингова по Гражданско-процесуално, не че не бяха добри, но им липсваше практически допир. Суха теория.
Филчев е по-друга бира от Корнезов, но също е изключителен практик и теоритик по Наказателно право. Отворете решенията му като съдия във Върховния съд и ще видите колко са ясни, категорични и някак си сбити, без излишни теоритизирания, прекалено използване на сложни юридически термини и разтягания. Когато ми преподаваше, мутренските времена бяха в апогея си, а пък аз от ученик още се подстригвах много късо и си носих една златна гривничка и златно синджирче. На изпита дори не ми зададе и въпрос, като седнах при него, а се развика, че на мутри няма да предава знания и директно ми хвърли… Покажи целия коментар »
Евала ти за признанието
Като член на ВСС допусна пренебрегването на класиран на първо място в конкурс, въпреки принципното решение да се подкрепят класираните първи. Ако се касаеше за класирано на първо място дете на член на ВСС, щеше ли да бъде пренебрегнато или правилото щеше да бъде спазено.
Дано следващият главен прокурор да е умен като него и следващият председател на ВАС да е честен и почтен като него.
Честито! Много добра новина.
Татко му – агент на ДС,и то с покрито досие, което не можеха да намерят. Още преди 89-та година са го заличили. Даже има една история, на Корензов състуденти разказваха, Любен Корнезов бил много слаб като студент по наказателно право, скъсали го веднъж, скъса ли го втори път, но станал член на ДКМС (Народния младежки съюз) и проф. Иван Ненов му казал – „Виж какво, ще ти пиша добър 4, да не е среден, защото си партийния отбор, но ми обещай, че никога няма да се занимаваш с Наказателно право!“. И Корнезов видял не видял – отишъл в гражданския процес.… Покажи целия коментар »
Той пък Иван Ненов, защото не беше партиен обожател, айде сега. Лека му пръст! Преподавал ми е, страхотен преподавател, но залитанията му в партийната догма бяха големи.
Да си агент на ДС, не се предава чрез гените. А и нокой не избира родителите си.
Едно време агентите на ДС, след време все сериозни хора излязоха, не ли? После тия, дето не ги искаха за агенти много се бориха срещу по-горе споменатите, ама сякаш битката беше неравна …
Стига се подмазвай бре !
В случая е избран от колегите си. И те ли са били кадри на ДС?😄
Абе избран :))) , това е реверанс и баланс към нашата държава , а не към него стига подмазване . Като плеймейтки сте,аман .
И какво общо има произхода на майка му? Или щеше да е в негов плюс, ако тя беше американка.
Не знам дали повечето коментиращи си дават сметка за мащабите на тази професионална реализация. За нея не се иска само амбиция, а капацитет, посветеност и куп други качества.
Имало едно време един съд за публична служба(Civil Service Tribunal), в едно горско царство. Един ден-например на 1 септември 2016 г.(ама напълно случайна дата, все пак това е приказка) го закриват, и инсталираните в този бутиков съд се озовават в другия, „престижния“ съд-Общия съд, извън стандартната процедура. Тоест през задната врата-вместо лицата от закрития съд да бъдат уволнени, и да ходят на нов конкурс, са „приети“ в новия съд.
Офффф :))) малиййй голяма реализация
Връзкарчо. Доцент по едно от най-измисленото “право” – Европейско и Международно частно, пф! Кой пък се интересува от тези две безсмислени лаладжийски писания. Друго си е – административно, гражданско, наказателно.
Всъщност този, които разбира от международно частно право, може да се каже, че е истински цивилист. Това е голямо нещо МЧП-то, да познаваш в детайли цялото национално гражданско право + трудово и осигурително, както и да познаваш цялото международно такова. Трябва голям мозък и логика.
Направо пращят от акъл и знаят и познават собствените и чужди законодателства аййй стига бе
Не съм съгласен, че Европейското право е сред измислените.
Е, за ПЕС и МЧП да кажеш, че са измислени, м, не мисля, виж за финансовото и данъчното по-може :))))))
Абе спомням си ,че в Учебника на Кутиков по МЧП две трети от учебника бяха обяснения и разсъждения,че има такова нещо международно частно право. А правото на ЕС е и изкуствено измислено, и новосъздадено. Например, почти никъде в континентална европа не се приема,че съдебно решение е източник на правото, а сега ни се цитират съдебни решения на Съда на Съюза, с които се създава право. Това е напълно чуждо на континентаната правна система, това си е прецедентна правна система, въпреки,че никой в учебниците по ПЕС не смее да го нарече така. Все пак ЕС е европейски съюз, а не американски… Покажи целия коментар »
Колега, малко сте позабравили че Решенията на КС са източник на правото. Подобно е и положението например в Италия, Унгария, Франция и т.н. Почти всяка европейска държава има съд, пред който можеш да жалиш закони. Да не говорим че май само в България няма идивидуална такова животно като конституционна жалба
Що пък финансовото право да е измислено?! Няма измислено право! Всяка правна област си има своята специфична логика, предмет и метод на правно регулиране! А и финансовото право е много важно, още по-важно е данъчното! Да не знаеш, че недвижимият имот има данък, наследствата също, а и да знаеш как се образува основа на данък, какъв е правния ред и т.н.- ми то какъв юрист си?!
Баща му Любен Корнезов беше много силен юрист, професор по Граждански процес, а и съдия.
И Александър Корнезов е повече от достоен син на баща си.
Този човек заслужава поздравления за всичко, което е постигнал. Освен, че е компетентен, ерудиран и възпитан – среща съм го на живо, знае да казва истината право куме в очи. Преди време четох негово интервю тук, в което хубаво беше насолил ВКС и ВАС, при това напълно заслужени за богоподобното им поведение и пренебрежение към правото на ЕС. Само уважение за него!
Може ли да уточните какво е постигнал? Например-дали съдебен помощник-наречен с чуждицата реферандер на съдия в Съда на Съюза, в миналото, или дори-днес се става с конкурс, под формата на изпит, достъпен за всеки желаещ да кандидатства? Защото в България-за да станеш съдебен помощник, и на най-селския съд ходиш на конкурс-при конкуренция поне сто кандидати минимум за едно място. Посочете ми една обява за конкурс за съдебни помощници(наречени реферандери) в съда на Съюза. Дали личните познанства не са определящи, за да станеш съдебен помощник? Специалността Право на ЕС е завършена вече от няколко хиляди -и българската магистърска програма, и завършилите… Покажи целия коментар »
Бихте ли посочили за конкурсът за доцент колко бяха другите кандидати?
Защото в България конкурсите за научни звания са с по един кандидат…
Но случаят не е такъв, силно вярвам в това-предполагам е имало десетки кандидати, и е бил най-знаещия? Може ли да посочите колко бяха другите кандидати на конкурса за доцент?
Четете внимателно – избран е от колегите си! За втори мандат! Това говори повече от всичко.
Има една поговорка: Господ дава, но в кошара не вкарва. Чета предните коментари и ще кажа следното: Корнезов може да е син на баща си, но акълът си е негов и ако ще покойният му баща да е могъл да го отърве от казарма, което не е сигурно, няма как да го направи съдия в ЕС. Та стига глупости
В кое поделение лицето изслужи задължителната си наборна военна служба? Питам-с оглед еднаквата важимост на правилата, защото съм завършил година преди него, и мен ме пратиха в родната казарма две седмици след държавния изпит по наказателноправни науки.
Мисля, че това е най-важният въпрос, особено за съдия в Общия съд на ЕС. Там и жените ги вземат само отслужили. И ако не се разбра, това е ирония
Явно, както е обичай в нашата родина, се намеква за връзкарство. Нямам идея дали Корнезов е отслужил, точно покрай неговия набор ми е споменът, че отмениха казармата и ако е останал в университета за докторантура, според мен го е хванал това.
Всеки, който е успял да се спаси от казармата, заслужава адмирации. Иначе, откъде разбра, че точно той не е служил?
Ако не тя бяха пратили, сега ти щеше да си председател на състав в Общия съд на ЕС, нали така? Това ти е идеята?
Изтритите коментари са повече от допуснатите