Загиналият в Панчарево шофьор е имал 20 акта за престъпления на пътя
Отново шофьор с нарушения предизвика катастрофа с тежко ранени. Самият той загина, а в досието му са записани 20 акта за престъпления на пътя. Има и съмнения, че е седнал зад волана пиян. Въпреки широко анонсираните засилени проверки по пътищата – катастрофите с жертви и ранени у нас продължават да ни държат на едно от челните места в Европа в черната статистика. При снощната верижна катастрофа край Панчарево – има един загинал, осем са ранени, четирима от тях са в тежко състояние.
Около 22:00 часа снощи шофьорът, причинил катастрофата, се връщал от празненство. При разклона за село Бистрица младият мъж изгубил контрол върху колата и навлязъл в насрещното, където се ударил челно в идващия насреща автомобил, в който освен 18-годишния шофьор са пътували още три момичета на 17, 14 и 18 години. В тяхната кола се удря трета, която се е движела отзад. В нея са пътували момче на 18 години и още две момичета на 16 години. Версиите засега са две.
„Най-вероятният механизъм за възникване на произшествието е – или белият автомобил идващ от Самоков е изпреварвал, или предвид това, че преди зоната на инцидента има завой заради висока скорост е изпуснал завоя“, коментира Диана Русинова – експерт по пътна безопасност.
Според разследващите загиналият шофьор най-вероятно е карал с превишена скорост и е употребил алкохол. В района на произшествието не са установени видеокамери, назначена е техническа експертиза за състоянието на леките автомобили. Химическа експертиза трябва да установи дали в кръвта на починалия шофьор има наличие на алкохол и упойващи вещества. Проверява се дали младият мъж не е бил преди това в заведение в близост до катастрофата.
„Има данни, че е употребил сериозни количества алкохол. И тук възниква въпросът, който години поставяме, че е на лице в пъти ръст, даже десетки, стотици пъти ръст на престъпленията, свързани с употреба на МПС след употреба на алкохол и наркотици. И сме изготвили съответни законови предложения още в 44-ото Народно събрание – да се отнема превозното средство, собственост на дееца. По време на Саркози със сходни мерки бяха постигнати много сериозни резултати във Франция“, каза Иван Гешев – главен прокурор.
Според пътни експерти отсечката София-Самоков крие висок риск от катастрофи заради състоянието на пътната инфраструктура и многократно са подавани сигнали. Освен това шофьорите не спазват ограничението за скорост в населено място и предприемат рисковани маневри.
„Сутринта на този конкретен участък 4 или 5 автомобила направиха изпреварване точно там, където е забранено, въпреки все още наличието на масла и антфриз“, каза Диана Русинова.
От Столичната община обаче отхвърлила като възможна версия за катастрофата лошото състояние на пътя.
„Състоянието на пътя е било нормално. Има осветление в този участък. Няма инфраструктурни проблеми, но ще изчакаме заключението на компетентните органи“, каза Йорданка Фандъкова, кмет на София.
От Регионалното министерство заявиха, че относно пътната поддръжка ще бъде осигурен по-голям обществен контрол. От днес всички възлагания на АПИ ще бъдат качвани на сайта на агенцията.
По информация на прокуратурата има сериозен проблем с налагането на санкциите и то най-вече при системните нарушители. Ето какво показва статистиката от 2019 г. до края на август тази година. Броят на издадените наказателни постановления е малко над 680 000. Тези, които не са връчени на шофьорите са малко над 36 000, при близо 2500 случая давността е изтекла. С повече от три невръчени наказателни постановления, или така наречените рецидивисти на пътя, са почти 30 000.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте