САЩ поставят България под наблюдение, тъй като не се отнася сериозно към трафика на хора, обяви във вторник вечерта на брифинг в Държавния департамент държавният секретар Антъни Блинкън. Той представи годишния доклад на институцията по въпроса.

София е заплашена от включване в черния списък на най-проблемните държави в борбата с това престъпление, тъй като не са забелязани подобрения в отношенията към жертвите на трафик. Вашингтон разделя държавите в четири категории – зелена, жълта, оранжева и червена, като тази година България и Сърбия са преместени в оранжевата. След нея следва включване в „черния списък“.

Блинкън заяви, че корупцията е „основен инструмент“ на трафикантите, които разчитат правителствата да си затварят очите. „Докато се занимаваме с въпроси като климата и корупцията в рамките на нашата дипломация, трябва да обърнем внимание и на това как те се пресичат с трафика на хора“, каза той.

Правителството на България не отговаря напълно на минималните стандарти за премахване на трафика на хора, въпреки че полага усилия за това, става ясно от документа.

Правителството не демонстрира цялостно увеличаване на усилията за противодействие на трафика в сравнение с 2021 г. Властите са разследвали и осъдили значително по-малко трафиканти, което бележи най-малкия брой докладвани разследвания и присъди, откакто правителството предоставя данни за трафика на хора. Съдилищата са продължили да издават условни присъди за повечето осъдени трафиканти, което отслабва възпиращия ефект на наказателното производство, не отразява адекватно естеството на престъплението и подкопава по-широките усилия за борба с трафика. Данните за идентифициране на жертвите и оказването на помощ са ненадеждни и неясни и съдържат дублирания от предходни години, което затруднява създаването на точна картина на ситуацията с трафика и сравняването на годишните данни, отчита Държавният департамент.

Освен това усилията за закрила на детето са некоординирани и въпреки че властите са идентифицирали 42 деца жертви на трафик, правителството не съобщава да е оказало помощ на някое от тях. Въпреки правилата за ненаказуемост, властите са санкционирали жертви на трафик за престъпления, които трафикантите са ги принуждавали да извършат.

„Липсата на ресурси, законови правомощия и достатъчна подготовка възпрепятстват служителите да прилагат ефективно законите. Корупцията в правораздаването, правоприлагането и съдебната система продължава да възпрепятства напредъка, а предполагаемото съучастие в престъпленията, свързани с трафик на хора, остава безнаказано. Поради това България беше понижена в списъка за наблюдение от второ ниво“, се казва в доклада на Държавния департамент.

Съединените щати добавиха във вторник Виетнам, Камбоджа, Бруней и Макао към черния списък за трафик на хора, в който вече е включена и Малайзия. Властите посочиха, че усилията за спиране на принудителния секс или за подпомагане на работниците мигранти са слаби. В годишния си доклад Съединените щати включиха в черния списък и управляваната от авторитарен режим Беларус.

Годишният доклад на Държавния департамент за трафика на хора като цяло не щади близките съюзници на Вашингтон, което често е предизвиквало търкания в миналото. Практиката обаче показва, че нелицеприятните заглавия често успяват да накарат правителствата да предприемат действия.

Държавите, които са включени в черния списък – „ниво 3“, подлежат на санкции от страна на САЩ, въпреки че администрацията редовно отменя наказанието за приятелски държави, които обещават подобрения.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar