Докато редица законопроекти, важни за получаването на европейските субисдии за плана за възстановяване, чакат разпределението си по комисии за разглеждане, парламентът прие в четвъртък на първо четене разширяването на хазартните игри, предлагани от „Българския спортен тотализатор“, внесено от депутатите на „Има такъв народ“ (ИТН) Любомир Каримански, Ива Митева и Андрей Михайлов. Промените в закона за хазарта бяха подкрепени от 140 гласа „за“, 5 „против“ и 47 „въздържал се“, а в допълнение депутатите съкратиха срокът за предложения на корекции между първо и второ четене да три дни, което означава че още идната седмица те може да бъдат окончателно одобрени.

Не мина обаче предложението на отцепниците от ИТН и депутати от „Продължаваме промяната“ лотарийните билети да може да се предлагат в цялата търговска мрежа, както беше преди, а не само в тото пунктовете.

Прие се обаче възможността за отваряне на още обекти на държавното тото и те да се увеличат от сегашните 1500 до 3 хиляди. Тази промяна ще предотврати изискването на сегашния закон за намаляването на тото пунктовете до 600.

Спортният тотализатор се предвижда да може вече да организира и залагания върху случайни събития и такива за познаване на факти. Това ще доведе до повече средства за физическото възпитание, спорта и културата, както и за поддържане, ремонт или изграждане на нови спортни съоръжения в държавните и общинските училища, смятат вносителите от ИТНV

Предвижда се хазартните игри да се организират чрез пунктове за залози, разположени в собствени или наети помещения от тотализатора, в собствени или наети помещения от външни лица, с които той има сключен договор за разпространение от негово име и за негова сметка; и чрез устройства за самообслужване, които са обособени и обозначени като пунктове за съответните хазартни игри.

Цончо Ганев от „Възраждане“ коментира, че от ПП не са подкрепили на бюджетна комисия собствения си законопроект, който ще гарантира стотици милиони приходи. Той отбеляза, че законопроектът е предвиждал тотото да запази монопола си в разпространението на талончета за търкане, като те да могат да се разпространяват освен в тотопунктовете и на други места. Ганев добави, че от „Възраждане“ ще подкрепят този законопроект, както и другия на Каримански.

Председателят на бюджетната комисия Любомир Каримански (ИТН) коментира, че в законопроекта на колегите му се предлага изменение, така че да се позволи търкането на билетчета свободно в цялата търговска мрежа. Това не можем да допуснем сега, без да знаем как се контролира, без да знаем дали това няма да създаде концентрация в точно определени, било то франчайз обекти или други такива, посочи той.

Венеция Ангова от „Продължаваме Промяната“ коментира, че спешната задача е да предотвратят фалита на „Български спортен тотализатор“ и да запазят тотопунктовете. Тя отбеляза, че още през 2019 г. е заложено около 60 процента от пунктовете да затворят през август, тази година. „Системните промени за ремоделиране на сектора, смятаме, че е необходимо да бъдат паркирани на този етап“, каза Ангова. Като аргументи за това тя посочи неясния мандат на парламента и необходимостта да се фокусират върху реформите в Плана за възстановяване и устойчивост.

Румен Гечев от „БСП за България“ каза, че трябва да оптимизират хазарта, така че да е от помощ на фиска. Той посочи, че от левицата ще подкрепят и двата законопроекта, като основната цел е да се гарантира интересът на БСТ. Трябваше на 8 август да се закрият няколкостотин – 1000 пункта на тотото, за да бъде още по-приятно за частния бизнес да си трупа печалбите, коментира Гечев. Сега трябва да вземем решение, което да минимизира загубите – едното е да запазим пунктовете на държавния тотализатор, и второто – между първо и второ четене да увеличим полето на реализация на инструментите, на услугите, които предлага, допълни той, цитиран от БТА.

Бившият министър на спорта на ГЕРБ Красен Кралев посочи, че законопроектът на Любомир Каримански е оптимален и адекватен за потребностите на „Български спортен тотализатор“. С проекта на ИТН ще бъдат отстранени някои от пропуските, допуснати с последната промяна на Закона за хазарта, свързани със затваряне на близо 1000 пункта през август 2022 г. В момента БСТ разполага с 640 собствени пункта за залози и 960 – на партньори, посочи той. Кралев каза още, че с промените на ИТН предприятието ще оптимизира своето портфолио и още през следващата година ще се даде възможност за реализиране на приходи от близо 350 млн. лева.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar