Без Бойко Рашков като вътрешен министър: управляващите одобриха програмата на кабинета „Василев“
След близо пет дни разговори „Продължаваме промяната“, БСП, „Демократична България“ и независимите депутати, напуснали „Има такъв народ“ постигнаха съгласие по законодателната и управленската програма на правителство с мандата на „Продължаваме промяната“ и примиер Асен Василев. В рамките на днешния ден (6 юли) на късна среща между партньорите бяха изчистени и последните детайли по двата текста, след като по-рано представителите им се запознаха с черновите.
Управленската програма беше определена като „много добра“ от „Демократична България“ и БСП, но все пак двете формации настояваха за допълнения по нея.След срещата лидерът на социалистите Корнелия Нинова, която пожела повече социални мерки, заяви, че е удовлетворена от финалния вариант на програмата.
От публикуваните текстове се вижда, че след последната консултация с „Продължаваме промяната“ в програмата са добавени текстове, касаещи удължаване на помощите за бизнеса заради цените на електроенергията, безплатните лекарства за деца до 14 години, както и полагане на дипломатически усилия за нормализиране диалога между България и Руската федерация в съответствие с българския национален интерес и в рамките на общата европейска политика – въпроси, за които БСП обяви, че ще настоява.
Съпредседателят на „Демократична България“ Атанас Атанасов определи програмата като „амбициозна, но реалистична“. „Надяваме се, че в следващите 6 месеца хората да усетят всичко по джоба си“, коментира той, изразявайки задоволство, че в програмата са взети конкретни мерки за енергетиката и сигурността, без обаче да посочва конкретика. В окончателния текст е добавено разработването на концепция за дистанционно гласуване на избори и референдуми – тема, по която обединението е особено активно през последните години.
След срещата на коалиционните партньори настоящият министър на финансите в оставка и кандидат премиер Асен Василев заяви, че все още не е обсъждан персоналния състав на кабинета, но потвърди, че министърът на вътрешните работи Бойко Рашков няма да бъде част от състава на новия кабинет, тъй като ще бъде номиниран за председател на антикорупционната комисия (КПКОНПИ).
Василев отново повтори, че кадровите въпроси ще бъдат обсъдени едва след намирането на 121 депутати, които да подкрепят програмата и правителството.
„Продължаваме промяната“ разполага само с още един ден, за да се опита да осигури небходимите ѝ 6 гласа до достигане на парламентарно мнозинство, тъй като в петък (8 юли) в 17.00 часа изтича конституционният срок за изпълнение на мандата. Тогава кандидатът за премиер Асен Василев трябва да се яви при президента Румен Радев и да върне мандата изпълнен или не.
До момента не известно дали „Продължаваме промяната“ е събрала подкрепа от поне 121 гласа. Трите формации и независимите депутати разполагат с общо 115 гласа. В сряда (6 юли) Асен Василев повтори тезата си, че ако не бъде осигурена необходимото мнозинство, съставът на кабинета няма да бъде подлаган на гласуване в Народното събрание. В същия ден независимият депутат Георги Георгиев изрази позиция, че не очаква да се състави правителство в рамките на сегашния парламент, макар че разговорите за намиране на подкрепа продължават и към този момент.Какво съдържа програмата
Програмата на „Продължаваме промяната“ е разделена в две части – управленска и законодателна като последната са заложени и конкретни срокове за осъществяване на набелязаните промени. По същество идеите залегнали в управленската програма не се различават значително от някои цели, записани в коалиционното споразумение на бившата четоворна коалиция, които останаха нереализирани поради ред обстоятелства.
Така например сред най-краткосрочните цели потенциалните управляващи са си поставили да променят подчинението на някои ведомства с оглед новата структура на Министерския съвет. Към Министерския съвет се предлага да преминат агенцията за безопасност на храните и новосъздадена държавна агенция по управление контрол и защита на горите, пожарната ще излезе от МВР. Предвижда се и оптимизация в министерствата и съкращения на администрацията от поне 5 %.
Проектопрограмата в социалната сфера включва увеличение на вдовишките добавки и на тези за пенсионирани учители, безплатни учебници до 12 клас включително, повишаване на стипендиите за висше образование за ученици и студенти с нисък социално-икономически статус или високи постижения, както и приемане на формула за автоматично определяне на размера на минималната работна заплата за страната и максималния осигурителен доход.
В енергетиката се предвижда ускоряване на изграждането на нови ядрени мощности и преминаване на АЕЦ „Козлодуй“ на алтернативно ядрено гориво, както и гарантиране на сигурността на газовите доставки, включително чрез диверсификация и подписването на дългосрочни договори за доставка.
В отделен текст е записано, че ще продължи оперативната работа по техническата подготовка за приемане на еврото на 1 януари 2024 г. Ще бъде изготвен анализ на последствията от въвеждането на еврото, който да е основа на мащабна разяснителна кампания. Приоритет ще бъде и работата по присъединяването на България към Шенгенското пространство.
Програмата е с шестмесечен хоризонт (от юли 2022 г. до януари 2023 г.), а за всяка една законодателна инициатива е посочен срок.
Какво още е предвидено в програмата – вижте тук
Законодателният график на кабинета „Василев“ пък предвижда сегашният министър на вътрешните работи Бойко Рашков до края на месеца да оглави Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). Графикът предвижда това да стане през септември. Това означава, че управляващите ще се опитат първо да сменят председателя на антикорупционната комисия, а едва след това ще работят по цялостната реформа на КПКОНПИ чрез разделянето ѝ на две комисии – по противодействие на корупцията и установяване на конфликт на интереси.
До края на септември се предвижда обособяването на Европейската прокуратура в отделна организационна структура, както и създаването на ефективен механизъм за разследване на главния прокурор и на търсене на отговорност в случай на престъпление от главния прокурор.
Също до края на септември се предвижда да се намали мандата на членовете на антимонополната комисия и да бъде сменен състава й, както и да бъде избран нов управител на Българската народна банка. Най-спешен обаче ще бъде изборът на нов председател на Народното събрание, ако все пак кабинетът „Василев“ бъде одобрен. Управляващите планират отново да предложат сваленият от ГЕРБ, ДПС, „Възраждане“ и „Има такъв народ“ бивш председател Никола Минчев.
Законодателните инициативи, свързани със средствата по Плана за възстановяване и устойчивост, които многократно бяха изтъквани като приоритет на настоящето правителство в оставка, както и на бъдещия кабинет „Василев“ също са част от законодателната програма. Според сроковете в документа, с който „Дневник“ разполага, те трябва да бъдат приети между септември и ноември тази година.
Новост във финалния вариант на законодателната рамка е създаването на работещ представителен орган – Национален съвет на българските общности зад граница, както и изработването на законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс, касаещ приемането на Методика за определяне на броя на мандатите в изборен район „Чужбина“. Крайният срок и за двете е през декември.
Повече за законодателната програма – тук
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте